PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Sprawozdanie z działalności GRH „Podhale w ogniu” za rok 2009

Poniedziałek, 11 stycznia 2010 r.
Autor: Robert Kowalski - Prezes Oddziału PTH O/Nowy Targ

Fot. Arch. PTH O/Nowy TargW ostatnią sobotę 9 stycznia 2010 r. w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbyło się spotkanie noworoczne członków GRH „Podhale w ogniu”. W jego trakcie Michał Maciaszek dowódca Grupy złożył obszerne sprawozdanie z działalności Grupy w minionym 2009 roku.


Obecny na spotkaniu Robert Kowalski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego podziękował wszystkim członkom Grupy za znaczący wkład w rozwój całego Towarzystwa. Słowa uznania dotyczyły również włożonego weń ogromnego wysiłku organizacyjnego jaki stał się ich udziałem, aby oferta Grupy, głównie edukacyjna była bogata, różnorodna i atrakcyjna dla młodego pokolenia. A że tak było w istocie, świadczyć może zamieszczone poniżej sprawozdanie z dokonań podhalańskiej grupy rekonstrukcyjnej. Liczymy, iż 2010 r. będzie równie bogaty w wydarzenia jak miony, czego życzymy wszystkich i każdemu z osobna.
Minione dwanaście miesięcy, było kolejnym ważnym okresem w działalności nowotarskiej Grupy Rekonstrukcyjnej „Podhale w ogniu”. Był to rok, w którym dokonało się szereg zmian zarówno pod względem organizacyjnym Grupy, jak również w usytuowaniu jej w strukturze organizacyjnej nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Decyzją Zarządu z lutego 2009 r. Grupa została wydzielona ze składu Komisji Historii Wojskowości, uzyskując tym samym statut samodzielnej jednostki organizacyjnej PTH, z bezpośrednią podległością Prezesowi Oddziału. Takie usytuowanie Grupy w strukturze organizacyjnej Towarzystwa, pozwoliło jej uzyskać większą autonomię i swobodę w planowaniu oraz realizowaniu działań statutowych. Ponadto, umożliwiło skierowanie większych środków finansowych, na bieżącą działalność oraz zakup niezbędnego sprzętu.
Równie istotne zmiany nastąpił w strukturze organizacyjnej samej Grupy. Decyzją dowódcy również w lutym 2009 r., utworzone zostały trzy sekcje: „Partyzancka”, „Wrzesień 39”oraz „1 Armii Wojska Polskiego”. Podział ten nie jest sztywny, bowiem członkowie poszczególnych sekcji zasilają się wzajemnie w miarę możliwości i potrzeb organizacyjnych. Wspomniany podział zdeterminował jednak przepływ środków finansowych, na doposażenie poszczególnych sekcji. Najwięcej otrzymała Sekcja „Wrzesień 39”, budowana niemal od podstaw, następnie Sekcja „Partyzancka”, a najmniej Sekcja „1 AWP”. Łącznie z budżetu PTH do Grupy trafiło ponad 8,5 tys. zł. Ponadto, Zarząd zdecydował, na wniosek Dowódcy, by całość składek płaconych przez członków Grupy, przeznaczone zostały na jej bieżącą działalność.
W okresie sprawozdawczym liczba członków Grupy się nie zmieniła i obecnie liczy 17 osób. W Sekcji „Wrzesień 39” działa sześć osób, w Sekcji „Partyzancka” jest osiem osób, a Sekcja „1 AWP” jak na razie działają trzy osoby. Na stanie Grupy znajduje się szereg replik uzbrojenia w tym m.in. 1 ckm, 2 rkm, 2 pistolety maszynowe, 6 karabinów i kilka sztuk replik broni krótkiej oraz wyposażania niezbędnego do organizacji rekonstrukcji historycznych. Ponadto, Grupa dysponuje zrekonstruowanym drewnianym szałasem partyzanckim oraz kilkoma pojazdami historycznymi.
W 2009 roku Grupa zrealizował szereg projektów edukacyjnych takich jak: pikniki, odczyty, spotkania z młodzieżą oraz rajd turystyczno-historyczny. Zorganizował kilka inscenizacji i rekonstrukcji historycznych także w Nowym Targu, jednak głównie poza stolicą Podhala m.in. w Szczawie, Ochotnicy Górnej, Piwnicznej, Katowicach oraz na Słowacji. Jej członkowie uczestniczyli również w wielu rekonstrukcja w kraju i zagranicą. Ponadto, członkowie Grupy brali udział w realizacji filmu dokumentalnego pt. „Pierwsze Virtuti”, którego producentem była lubelski Oddział Telewizji Polskiej. Wszystkie zrealizowane projekty doskonale uzupełniły ofertę nowotarskiego Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i stanowiły w miniony roku, jego poważny odsetek wszystkich inicjatyw edukacyjnych.

Kalendarium dzialan GRH Podhale w Ogniu.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.