PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Robert Mendler – wspomnienie

Czwartek, 21 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Robert Mendler – wspomnienie„Region traci ‘głos’ Holokaustu” – nowotarskiego Żyda, który przeżył koszmar II Wojny Światowej, pożegnał takim tytułem amerykański dziennik „Pittsburgh Tribune Review”. 10 grudnia w szpitalu w Latrobe (USA) zmarł Robert Mendler, znany przed wojną w Nowym Targu jako Roman Reibeisen.


Urodził się w Nowym Targu w 1925 roku. Kiedy naziści wkroczyli do Polski, został zamknięty w getcie, a następnie wysłany do obozu koncentracyjnego. Był wielokrotnie przenoszony, w sumie sześć lat wojny spędził w dziesięciu obozach zagłady. 2 maja 1945 r. został oswobodzony przez Amerykanów. Przez ten czas stracił 89 członków swojej rodziny.

W 1949 r. wyjechał do Latrobe w stanie Pensylwania sponsorowany przez swojego wuja Emila Mendlera prowadzącego tam sklep obuwniczy. Wuj uczynił go swoim wspólnikiem.

W nowej ojczyźnie poświęcił swoje życie świadectwu koszmaru holokaustu opowiadając młodemu pokoleniu o nazistowskim ludobójstwu. Swoje przeżycia opowiadał mieszkańcom zachodniej Pensylwanii włączając w to studentów Uniwersytetu Seton Hill i St. Vincent College. Obydwie te placówki nadały Mendlerowi doktoraty honoris causa.

Robert Mendler był aktywnym członkiem i byłym prezesem Synagogi Beth Israel w Latrobe, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe. Po nich został pochowany na Żydowskim Cmentarzu B’nai w Hempfield. Jak pisze w liście do Burmistrza Marka Fryźlewicza Edmund Kornbut, kolejka składających kondolencje nie miała końca.

Robert Mendler odwiedził rodzinny Nowy Targ w 2006 r. wraz z grupą młodzieży żydowskiej, której pokazywał materialne dowody zbrodni holokaustu w Polsce – hitlerowskie obozy zagłady. W tej podróży znalazł także czas na element sentymentalny. Pokazał młodym ludziom miejsce gdzie naziści brutalnie przerwali jego dzieciństwo. W miejskim ratuszu cała grupa spotkała się z Burmistrzem Markiem Fryźlewiczem, Mendler otrzymał też medal 660-lecia miasta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.