PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Dziesiątki milionów na gospodarkę wodną i ściekową

Sobota, 30 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Dziesiątki milionów na gospodarkę wodną i ściekowąBlisko osiem tysięcy nowych mieszkańców przyłączonych do sieci kanalizacyjnej i prawie sześć tysięcy osób, które uzyskają dostęp do wodociągu przewiduje umowa podpisana w czwartek między Burmistrzem Miasta Markiem Fryźlewiczem, a Krzysztofem Bolkiem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na dofinansowanie projektu „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu”. Miasto otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad 40.5 mln zł!


- Ta kwota to największe dofinansowanie w historii dla miasta i jedno z większych dla Podhala – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz po podpisaniu umowy. - Mamy taką symulację, że bez tych pieniędzy projekt trwałby od piętnastu, do dwudziestu lat. To pokazuje jaka jest możliwość dokonania cywilizacyjnego skoku dzięki funduszom z Unii Europejskiej i funduszom służącym ochronie środowiska – dodał Burmistrz wspominając jeszcze raz o liczbach mieszkańców Nowego Targu, którzy zyskają dostęp do wodociągu i kanalizacji.

Program modernizacji gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu potrwa do końca 2015 roku. Dofinansowany został z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 Unii Europejskiej. Kiedy się zakończy, ponad 95 proc. mieszkańców Nowego Targu będzie zaopatrywane w wodę i podłączone do gminnej infrastruktury ściekowej. - To jest wynik europejski. To nie jest mistrzostwo Polski. To jest wynik, który by się liczył w mistrzostwach Europy – na sportowo skomentował finalizację ustaleń Krzysztof Bolek, prezes WFOŚiGW.

W ramach programu wybudowane zostanie 14.5 km kanalizacji sanitarnej, zmodernizowane kolejne 10 km, wybudowane 5.3 km instalacji wodociągowej, powstaną nowe ujęcia głębinowe wraz ze zbiornikiem retencyjnym, wybudowana zostanie stacja uzdatniania wody, a nowotarska oczyszczalnia ścieków doczeka się modernizacji po 15 latach eksploatacji. Kupione zostaną też dwa wozy asenizacyjne umożliwiające odbiór ścieków z rejonów nieskanalizowanych o bardzo niskiej gęstości zaludnienia. Całkowity koszt projektu to ok. 76.6 mln zł. Do wydatków tzw. kwalifikowalnych, czyli uwzględnionych przy dofinansowaniu, zaliczono 47.7 mln zł. Dopłata unijna wyniesie dokładnie 40 578 000,05 PLN, co stanowi rekord jeśli chodzi o kwotę dofinansowania uzyskaną kiedykolwiek przez Gminę Miasto Nowy Targ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.