PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

I Dzień Milusioka

Piątek, 26 lutego 2010 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu„Milusioki tońcom, Milusioki grajom, dzisiok Milusioki swoje święto majom” - taką śpiewką „Milusioki” rozpoczęły I Dzień Milusioka w dniu 24 lutego 2010 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu.


„Milusioki” to działające od września 2008 r. grupa regionalna, która skupia w swoich szeregach około 30 dzieci o obniżonej sprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym. Powstała z inicjatywy p. dyrektor Małgorzaty Chowaniec. Opiekunką i instruktorką dzieci jest Renata Knap, której często przygotowaniach do występów pomagają Magdalena Stopka i Anna Szewczyk. W swym dorobku artystycznym „Milusioki” mają dwie programy jasełkowe, do których teksty napisała p. Stanisława Szewczyk z Łopusznej. Z Jasełkami dzieci wystąpiły parokrotnie w swojej placówce, w Szkole Podstawowej w Krempachach, Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gronkowie, Gimnazjum nr 1 w Krempachach, a w tym roku także na Gminnym Konkursie Kolęd w Krempachach. „Milusioki” wystąpiły także z okazji Dnia Matki i na Festynie Rodzinnym przy Parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. „Milusioki współpracują z zespołami regionalnymi: im. Ludwika Łojasa z Łopusznej i „Małymi Gronkowianami” z Gronkowa. Zespoły te użyczają im strojów regionalnych i wspierają muzycznie podczas występów. Rozwija się także współpraca grupy z rodziną muzyka p. Józefa Jarząbka z Bańskiej Niżnej.
24 lutego 2010 dzieci z grupy regionalnej z SOSW zostały oficjalnie pasowane na „Milusioków”. Dokonał tego znany artysta - p. Krzysztof Trebunia-Tutka, który wystąpił również dla uczniów całej szkoły. Chrzestnymi rodzicami „Milusioków” zostali p. dyr. Małgorzata Chowaniec i p. starosta Maciej Jachymiak. Przybyli na tą uroczystość goście - przyjaciele dzieci - p. Lidia Kamoń (dyr. SP Krempach), p. Tadeusz Watycha (dyr. Powiatowego Centrum Kultury), p. Józef Jarząbek, p. Tadeusz Kalata (dyr. SOSW nr 1 w Nowym Targu) i dyrektorzy poszczególnych oddziałów placówki. Wszyscy owi przypieczętowali „Chrzciny” odtańczeniem polki z „Milusiokami”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.