PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

I Dzień Milusioka

Piątek, 26 lutego 2010 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu„Milusioki tońcom, Milusioki grajom, dzisiok Milusioki swoje święto majom” - taką śpiewką „Milusioki” rozpoczęły I Dzień Milusioka w dniu 24 lutego 2010 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu.


„Milusioki” to działające od września 2008 r. grupa regionalna, która skupia w swoich szeregach około 30 dzieci o obniżonej sprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym. Powstała z inicjatywy p. dyrektor Małgorzaty Chowaniec. Opiekunką i instruktorką dzieci jest Renata Knap, której często przygotowaniach do występów pomagają Magdalena Stopka i Anna Szewczyk. W swym dorobku artystycznym „Milusioki” mają dwie programy jasełkowe, do których teksty napisała p. Stanisława Szewczyk z Łopusznej. Z Jasełkami dzieci wystąpiły parokrotnie w swojej placówce, w Szkole Podstawowej w Krempachach, Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gronkowie, Gimnazjum nr 1 w Krempachach, a w tym roku także na Gminnym Konkursie Kolęd w Krempachach. „Milusioki” wystąpiły także z okazji Dnia Matki i na Festynie Rodzinnym przy Parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. „Milusioki współpracują z zespołami regionalnymi: im. Ludwika Łojasa z Łopusznej i „Małymi Gronkowianami” z Gronkowa. Zespoły te użyczają im strojów regionalnych i wspierają muzycznie podczas występów. Rozwija się także współpraca grupy z rodziną muzyka p. Józefa Jarząbka z Bańskiej Niżnej.
24 lutego 2010 dzieci z grupy regionalnej z SOSW zostały oficjalnie pasowane na „Milusioków”. Dokonał tego znany artysta - p. Krzysztof Trebunia-Tutka, który wystąpił również dla uczniów całej szkoły. Chrzestnymi rodzicami „Milusioków” zostali p. dyr. Małgorzata Chowaniec i p. starosta Maciej Jachymiak. Przybyli na tą uroczystość goście - przyjaciele dzieci - p. Lidia Kamoń (dyr. SP Krempach), p. Tadeusz Watycha (dyr. Powiatowego Centrum Kultury), p. Józef Jarząbek, p. Tadeusz Kalata (dyr. SOSW nr 1 w Nowym Targu) i dyrektorzy poszczególnych oddziałów placówki. Wszyscy owi przypieczętowali „Chrzciny” odtańczeniem polki z „Milusiokami”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IAniołek mały IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.