PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wakacje bez alkoholu

Środa, 23 czerwca 2010 r.
Autor: Janusz Stopka - MKPiRPA

Wakacje bez alkoholuTradycyjnie tuż przed rozpoczęciem wakacji Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozesłała list do sprzedawców napojów alkoholowych. Nowotarskie sklepy - jak wynika z zapewnień Komendy Powiatowej Policji - będą też monitorowane w okresie wakacji pod kątem egzekwowania zakazu sprzedży alkoholu osobom niepełnoletnim. Wysłanie listu ma czysto prewencyjny charakter, w szczególności ma przpomnieć sprzedawcom, że nieznajomość prawa szkodzi, a sprzedanie jednej puszki piwa np. gimnazjaliście może skutkować zamknięciem sklepu.


Na początku wakacji w nowotarskim Magistracie odbędzie się szkolenie sprzedawców alkoholu, którzy w tym roku rozpoczęli działalność. Szkolenie poprowdzą przedstawiciele Miejskiej Komisji oraz policjanci. Przypominamy, że nowotarski Magistrat wspólnie z MOKiem przygotował bogaty program dla osób spędzającyh wakacje w mieście. Miejmy nadzieję, że będzie on stanowił alternatywę dla nudy i bylejakości.

Oto treść listu Miejskiej Komisji Profilaktyki:

Panie i Panowie Przedsiębiorcy
Właściciele sklepów, pubów i kawiarni


Szanowni Państwo!

W swojej codziennej pracy spotykacie Państwo wielu młodych ludzi, którzy chcieliby kupić w Waszym sklepie lub kawiarni napoje alkoholowe. Wiemy, że jest to dla Was trudna sytuacja, i że odmawiając sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, czasem czujecie się trochę niepewnie. Dlaczego przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim jest ważne?
Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Jest częstą przyczyną poważnych problemów i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji:
·    wypadków drogowych,
·    utonięć
·    konfliktów z prawem,
·    zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.

Dokładne badania prowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat, wskazują na gwałtowny wzrost spożycia alkoholu przez młodzież. Ilu tragedii i nieszczęść spowodowanych nadużywaniem alkoholu przez dzieci i młodzież można było uniknąć?

Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach: „od jednego piwa nic mu nie będzie”, „to nie moje dziecko, moje przecież nie pije alkoholu i jest bezpieczne”, „nic się nie stanie ma przecież rozsądnych kolegów”. Takie poglądy, niestety dość powszechne, stoją w rażącej sprzeczności z faktami, których niejednokrotnie jesteśmy świadkami, o których często słyszymy w mediach i w najbliższym otoczeniu.

W tej sytuacji zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą – nie tylko, jako do sprzedawców alkoholu, ale również, a może przede wszystkim, jako rodziców oraz dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych:

Nie sprzedawajcie i nie podawajcie piwa, wina ani żadnych napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.

Aby się o tym przekonać i mieć pewność, iż nie popełniacie przestępstwa – macie prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta. To prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi:
„W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy”.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy. Sąd może również – jako dodatkową karę – orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu naprawdę można wiele stracić.
Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela, i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.