PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Jubileusz urodzin doktora Jana Bednarskiego

Poniedziałek, 20 grudnia 2010 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Jubileusz urodzin doktora Jana BednarskiegoW piątkowe popołudnie w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, odbyły się uroczystości 150. rocznicy urodzin dr Jana Bednarskiego, znakomitego lekarza, posła na Sejm Krajowy, działacza społecznego i samorządowego. Obok Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, w organizację obchodów włączyła się młodzież nowotarskiego liceum. Zaprezentowała ona bardzo interesujące przedstawienie, przybliżające sylwetkę jubilata.


Młodzi ludzie w kilku scenkach ukazali trudny okres w życiu Bednarskiego związany z jego edukacją, ale także przybliżyli jego działalność społeczną i zawodową. Była również scena przybycia na nowotarski jarmark góralek ze Spisza ubranych w stroje regionalne – to symboliczne nawiązanie do działalności budzicielskiej Bednarskiego na Spiszu i Orawie. Młodzież przygotowała swój program artystyczny pod kierunkiem prof. Marii Ciężobki polonistki miejscowego liceum.

W drugiej części uroczystości odbyła się sesja popularno – naukowa poświęcona dr Janowi Bednarskiemu. Pierwszy wystąpił Maciej Motor Grelok, Prezes ZG Związku Podhalan. W swoim referacie przedstawił okres młodzieńczy w życiu doktora, podkreślając jego silne związki z Bystrą oraz kulturą i tradycją podhalańską. Z kolei dr Jerzy Roszkowski mówił nt. jego aktywności w życiu politycznym i samorządowym. Nie zabrakło także informacji na temat sukcesów w pracy zawodowej. Ważny fragment jego wypowiedzi dotyczył działalności budzicielskiej Bednarskiego na Spiszu i Orawie. Kolejny prelegent, Robert Kowalski, prezes oddziału PTH w Nowym Targu, odniósł się z kolei do aktywności dr Bednarskiego na niwie oświatowej oraz omówił jego rolę w utworzeniu nowotarskiego Gimnazjum w 1904 r., tudzież Bursy Gimnazjalnej. Sesję kończył referat Jerzego Kolaski działacza Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, który przypominał jego historię i okoliczności  reaktywacji  działalności i jego dokonania w latach 1994-2010.

W trakcie krótkiej dyskusji Prezes PTH podkreślił, iż jubileusz dr Jana Bednarskiego otwiera okres przygotowań do obchodów 100-lecia powstania Bursy Gimnazjalnej, który będzie obchodzony w roku 2012. Zaapelował o pomoc i wsparcie w tym zakresie. Jednym z elementów tych przygotowań będzie wydanie przez PTH biografii dr Jana Bednarskiego, autorstwa dr Jerzego M. Roszkowskiego.

Natomiast Maciej Motor Grelok poinformował o ciekawej inicjatywie upamiętnienia dr Jana Bednarskiego w jego rodzinnej miejscowości. W czerwcu 2011 r. planowane jest odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz sesja popularno-naukowa. Zapowiedział, iż tablicę ufundują wspólnie Związek Podhalan, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej i nowotarski oddział PTH.

Po zakończeniu sesji uroczystości jubileuszowe przeniosły się do Bursy Gimnazjalnej. Tam pod tablicą pamiątkową złożono wiązankę kwiatów, oddając hołd założycielowi Towarzystwa. Następnie uczestnicy przeszli do sali na I piętrze, gdzie została otwarta okolicznościowa wystawa historyczna pt. Dr Jan Bednarski 1860-1926. Pomysłodawcą i autorem ekspozycji jest Robert Kowalski, który w trakcie otwarcia podziękował za pomoc w jej przygotowaniu dr Jerzemu Roszkowskiemu. Słowa podziękowania skierował również do instytucji i osób, których materiały stanowiły podstawę wspomnianej wystawy. Dokumenty i zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, Archiwum Państwowego w Krakowie oraz zbiorów prywatnych: Roberta Kowalskiego, Jerzego Roszkowskiego. Prezes poinformował również, iż wystawę przez kilka tygodni będzie można oglądać w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się wizytą na grobie dr Jana Bednarskiego, na nowotarskim cmentarzu. Przy trzaskającym mrozie delegacja w składzie: Danuta Hajnos, Jacenty Rajski, Robert i Grażyna Kowalscy oraz Zbigniew Krauzowicz, złożyła wieniec i zapaliła znicze, oddając hołd człowiekowi wielce zasłużonemu dla Nowego Targu, Podhala, Spisza i Orawy.

W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyła liczna delegacja Związku Polskiego Spisza z prezesem Janem Budzem na czele. Obecny był również ks. Marian Wanat, proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu, radni miejscy: Jacenty Rajski i Andrzej Rajski. Można tylko żałować, że wśród gości zabrakło przedstawicieli władz miasta Nowego Targu, którego dr Jan Bednarski jest honorowym obywatelem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.