PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Apel o przekazanie środków finansowych dla nowotarskiej neurochirurgii

Wtorek, 11 stycznia 2011 r.
Autor: AKS

Apel o przekazanie środków finansowych dla nowotarskiej neurochirurgiiPoseł Andrzej Gut Mostowy wystosował apel o przekazanie środków finansowych na zakontraktowanie świadczeń w Oddziale Neurochirurgii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu skierowany do Minister Zdrowia Ewy Kopacz. Apel został podpisany przez samorządowców z terenu całego Podhala oraz naczelników TOPR i GOPR.


Jak poinformowało biuro poselskie, apel ten został przekazany Minister Kopacz, poseł Andrzej Gut Mostowy rozmawiał z nią także osobiście na ten temat oraz odbył spotkanie w tym zakresie z Wiceministrem Haberem. W serwisie publikujemy treść apelu:

Apel o przekazanie środków finansowych na zakontraktowanie świadczeń w Oddziale Neurochirurgii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

W dniu 28 grudnia 2010 r. otrzymaliśmy od Dyrekcji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu budzącą nasze ogromne zaniepokojenie informację, iż Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odmówił zakontraktowania świadczeń w Oddziale Neurochirurgii na podstawie złożonej przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.

Decyzja ta jest dla nas niezrozumiała i budzi Nasz stanowczy protest, który składamy na ręce Pani Minister w imieniu mieszkańców całego Podhala, Spisza i Orawy, będących jednocześnie pacjentami nowotarskiego szpitala oraz milionów turystów, którzy odwiedzają co roku nasz subregion. Dalsze funkcjonowanie Oddziału Neurochirurgii w nowotarskim szpitalu to warunek konieczny dla zabezpieczenia zdrowia i życia pacjentów.

Proces formowania oddziału neurochirurgii był procesem długotrwałym i systematycznym. Od 2002 roku w nowotarskim szpitalu funkcjonował dyżurujący neurochirurg, natomiast w 2004 roku zakupiono specjalnie dla potrzeb wykonywania procedur neurochirurgicznych nowoczesne instrumentarium. Od 2008 roku funkcjonował Pododdział Neurochirurgii. W styczniu 2009 powstał samodzielny, pełno profilowy Oddział Neurochirurgii, który otrzymał kontrakt z NFZ. Mimo, że kontrakt, który był wydzielony z kontraktu Oddziału Urazowo Ortopedycznego był symboliczny (ok 720 000 zł/rok) oddział funkcjonował zaopatrując głównie stany zagrożenia życia, przyjmując pacjentów wymagających pilnego zaopatrzenia neurochirurgicznego z wielu małopolskich szpitali.

Stale przyjmowano ciężko chorych pacjentów z Nowego Sącza, Gorlic, Zakopanego, Limanowej, Suchej Beskidzkiej. Funkcjonowanie oddziału przy tak symbolicznym kontrakcie spowodowało wygenerowanie ogromnych bo około pięciomilionowych nadwykonań, z których zapłacono niespełna 1,7 miliona złotych.

W 2010 roku Oddział uzyskał kontrakt roczny w wysokości nieznacznie przekraczającej 4 miliony złotych. Kontrakt ten pozwolił na stabilne funkcjonowanie oddziału, jednak aby nie przekraczać limitów nałożonych przez NFZ przyjmowano głównie stany nagłe oraz stany ratowania życia.

Wbrew  obiegowej opinii, iż oddział nie posiada zabezpieczenia personalnego, szpital dzięki znakomitej współpracy z Kliniką Neurochirurgii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zyskał najlepszych w Małopolsce specjalistów oraz bezpośredni nadzór merytoryczny Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie neurochirurgii profesora dr hab. med. Marka Moskały( w załączeniu pismo dyrekcji szpitala w tym zakresie oraz wykaz lekarzy). Obecnie w Oddziale Neurochirurgii w Nowym Targu wykonywane są bardzo zaawansowane procedury neurochirurgiczne, które ratują życie licznym pacjentom. W trybie pilnym operowani są pacjenci po urazach czaszkowo mózgowych, z pękniętymi tętniakami mózgu, guzami mózgu oraz chorobami kręgosłupa wymagającymi natychmiastowego zaopatrzenia.

W 2009 roku hospitalizowano ponad 1000 pacjentów, wykonano 560 zabiegów operacyjnych, natomiast w 2010 roku ilości hospitalizowanych pacjentów oraz wykonanych procedur będzie zbliżona do tej sprzed roku i ograniczona jedynie limitem nałożonym przez NFZ.

Decyzja MOW NFZ z 22 grudnia 2010 doprowadzi do dramatycznego pogorszenia dostępności mieszkańców Podhala, mieszkańców ościennych powiatów oraz licznych przebywających tu turystów do natychmiastowej, ratującej życie wysokospecjalistycznej pomocy lekarskiej.

Ilość urazów czaszkowo mózgowych spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi na „zakopiance” i innych bardzo uczęszczanych drogach naszego regionu oraz związanych z uprawianiem narciarstwa i innych sportów jest ogromna, a brak natychmiastowej pomocy
z całą pewnością zdecydowanie pogorszy rokowanie wielu pacjentów i zwiększy prawdopodobieństwo zagrożenia ich życia.

Charakter świadczeń udzielanych przez Oddział cechuje się koniecznością natychmiastowego udzielenia pomocy i wykonania stosownych procedur. Powszechnie znane utrudnienia komunikacyjne na jedynej drodze łączącej Podhale z Krakowem wielokrotnie będą powodowały, że pomoc nie zostanie udzielona w niezbędnym dla swej skuteczności czasie. Rozwiązaniem nie może być również powszechne wykorzystywanie transportu lotniczego ze względu na generowanie olbrzymich kosztów, jak i specyfikę pogody w rejonach górskich, częstokroć uniemożliwiającej wykonywanie bezpiecznych lotów. Ponadto powstaje pytanie jak wysokie będą koszty transportu pacjentów czy to drogą lotniczą czy transportem naziemnym?

Proces likwidacji Oddziału Neurochirurgii będzie miał daleko idące niekorzystne konsekwencje dla funkcjonowania całego systemu ratownictwa w południowej części województwa Małopolskiego.

Nie bez znaczenia jest aspekt ekonomiczny odmowy kontraktowania świadczeń. Sprzęt który jest związany tylko i wyłącznie z funkcjonowaniem Oddziału Neurochirurgii kosztował przeszło 3,5 miliona złotych.

Trudno sobie wyobrazić możliwość zarządzania szpitalem w sytuacji, gdy z dnia na dzień decyzją NFZ traci się finansowanie doskonale funkcjonującego bardzo społecznie potrzebnego oddziału, na utworzenie którego wydano miliony złotych. Należy mieć na uwadze, że oferent jest jednostką sektora finansów publicznych i decyzja MOW NFZ ma wymierne negatywne konsekwencje dla gospodarki środkami publicznym. Dbałość o finanse publiczne obowiązuje wszystkich dysponentów środków i nie powinny mieć miejsca sytuacje, w których decyzje jednej jednostki powodują bezzasadne, wysokie i wymierne straty, a nawet marnotrawstwo środków innej jednostki.

Nie bez znaczenia jest też fakt że brak kontraktu spowoduje niewykorzystanie doskonale przygotowanej praktycznie i teoretyczne, wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry medycznej.

Dlatego w imieniu mieszkańców Podhala oraz 8 mln turystów i narciarzy apelujemy o podjęcie działań, które doprowadzą do przekazania środków finansowych niezbędnych do dalszego funkcjonowania Oddziału Neurochirurgii w szpitalu nowotarskim.

Andrzej Gut-Mostowy
Poseł na Sejm RP

 

 

Apel poparli:

Starosta Powiatu Nowotarskiego – Krzysztof Faber

Starosta Powiatu Tatrzańskiego – Andrzej Gąsienica Makowski

Burmistrz Miasta Nowy Targ – Marek Fryźlewicz

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorz Niezgoda

Burmistrz Miasta Zakopane – Janusz Majcher

Wójt Gminy Biały Dunajec – Jacek Nowak

Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska – Stanisław Łukaszczyk

Wójt Gminy Czarny Dunajec – Józef Babicz

Wójt Gminy Czorsztyn – Tadeusz Wach

Wójt Gminy Kościelisko – Bohdan Pitoń

Wójt Gminy Krościenko n/Dunajcem – Stanisław Gawęda

Wójt Gminy Nowy Targ – Jan Smarduch

Wójt Gminy Ochotnica Dolna – Kazimierz Konopka

Wójt Gminy Raba Wyżna – Andrzej Dziwisz

Wójt Gminy Spytkowice – Franciszek Sidełko

Wójt Gminy Szaflary – Stanisław Ślimak

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Naczelnik – Jan Krzysztof

Podhalańska Grupa GOPR – Naczelnik – Mariusz Zaród

Do apelu ałączone zostało: pismo Dyrekcji Szpitala im. Jana Pawła II w sprawie personelu na oddziale neurochirurgii oraz opinia wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neurochirurgii dotyczące dalszego funkcjonowania nowotarskiego oddziału.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.