PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Ojciec św. Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Miasta Nowego Targu błogosławionym

Wtorek, 18 stycznia 2011 r.
Autor: Burmistrz Marek Fryźlewicz

Delegacja z Nowego Targu m.in. z dyrektorem I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Franciszkiem Janczym (drugi od prawej) w 2000 r. u Ojca Świętego. Fot. Fotografia FeliciPapież Benedykt XVI w piątek 14 stycznia 2011 r. podpisał dokument stanowiący, że zakończył się proces beatyfikacyjny Ojca Świętego Jana Pawła II i wyznaczył datę ogłoszenia go błogosławionym na 1 maja 2011r. Tym samym pierwszy spośród Honorowych Obywateli Miasta Nowego Targu (jest ich od 1872 r. trzydziestu) został wyniesiony na ołtarze. Związki Ojca św. Jana Pawła II z naszym miastem datują się jeszcze za czasów kiedy nie był biskupem – jako ksiądz profesor wędrował ze studentami po Gorcach, w 1955 r. – w prewentorium na Kowańcu grał w siatkówkę z naszą młodzieżą, a zimą jeździł na nartach.


Jako biskup pomocniczy w Krakowie, później arcybiskup i kardynał, często bywał w Nowym Targu podczas różnych uroczystości, świąt i wizytacji biskupich, dlatego dobrze poznał miasto i wielu mieszkańców Nowego Targu. Podczas I wizyty w Polsce w 1979 r. na specjalne życzenie Ojca św. na trasie pielgrzymki znalazł się Nowy Targ i przez to 8 VI 1979 r. miało miejsce niezapomniane dla wszystkich, którzy w nim uczestniczyli, spotkanie z Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku. Górale określili to bardzo obrazowo i dosadnie ale i filozoficznie: „do innych przyjechoł bo musioł, do nos przyjechoł bo fcioł.”

Te związki z Nowym Targiem spowodowały, że z okazji jubileuszu 650-lecia miasta Rada Miasta 22 VI 1996 r. podczas uroczystej Sesji podjęła jako siódme miasto w Polsce przez aklamację uchwałę o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Ojcu św. Janowi Pawłowi II. Wcześniej otrzymaliśmy poprzez ks. Prałata Stanisława Dziwisza zgodę na to przyznanie. Oficjalna delegacja Rady i Mieszkańców Miasta na czele z burmistrzem Czesławem Borowiczem i Przewodniczącym Rady Miasta dr Jerzym Mroczką została przyjęta przez Ojca św. Jana Pawła II na oficjalnej audiencji w Bibliotece Watykańskiej 22 listopada 1995 r. Podczas tej audiencji obecny był Metropolita Krakowski ks. Kard. Franciszek Macharski. Wtedy to Jan Paweł II podpisał specjalne błogosławieństwo dla Miasta z okazji jubileuszu 650-lecia Nowego Targu.

Wręczenie aktu przyznania Ojcu św. Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa przez władze miasta reprezentowane przez Przewodniczącego Rady Jerzego Mroczkę, burmistrza Marka Fryźlewicza i wiceburmistrza Eugeniusza Zajączkowskiego dokonało się w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 r. kiedy to Jan Paweł II spotkał się w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala na Różańcu transmitowanym przez Radio Watykańskie na cały świat.

Oficjalny akt przyznania Ojcu św. Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Miasta Nowego Targu różnił się od innych miast tym, że Jan Paweł II własnoręcznie podpisał drugi oryginał tego aktu. Jest to bezcenna dla Miasta pamiątka.

Podczas swojego długiego Pontyfikatu Ojciec św. Jan Paweł II wielokrotnie spotykał się z pielgrzymami z Nowego Targu, a również z władzami Miasta. Specjalny list wysłał do nowotarskiego Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego z okazji stulecia jego powstania, a nowotarscy Strażacy ochotnicy z OSP – Nowy Targ Kowaniec na 120-lecie jednostki w 2001r. otrzymali również specjalne błogosławieństwo z jego własnoręcznym podpisem. W Księdze Pamiątkowej Miasta Nowego Targu znajduje się też na początku III Tysiąclecia w 2000 roku szczególny dla Miasta i jego mieszkańców wpis: „Z serdecznym błogosławieństwem Jan Paweł II”.

Takich specjalnych dowodów łączności Jana Pawła II z Nowym Targiem było bardzo wiele, dlatego nie dziwi fakt, Że kard. Stanisław Dziwisz – długoletni sekretarz Jana Pawła II a zarazem świadek jego świętości zaakceptował ideę, że nowopowstający w Nowym Targu Kościół na Równi Szaflarskiej będzie miał za patrona błogosławionego Jana Pawła II.

W nowotarskim Ratuszu na parterze w najbliższych miesiącach powstanie specjalne miejsce, gdzie zostaną wyeksponowane pamiątki związane z bł. Janem Pawłem II, a wśród nich nie tylko miejskie, ale też w większości przekazane na ekspozycję przez jednego z Nowotarżan, który nie chce na dzisiaj podawać swojego nazwiska, pamiątki osobiste, używane przez Ojca św.: pamiątkowe Medale i monety watykańskie, książki z autografami JP II i wiele innych. Planowane jest również wydanie kazań i wystąpień biskupa i kard. Karola Wojtyły które wygłosił podczas rekolekcji i wielu ważnych uroczystości w Nowym Targu. Wszystkie te inicjatywy z pewnością przyczynią się do utrwalenia w pamięci i świadomości mieszkańców miasta i Podhala nauczania i przesłania Pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to szczególnie ważne dla młodego pokolenia, które nie miało szczęścia i okazji poznać bł. Jana Pawła II za jego życia.

Ważną rolę spełnia w tym dziele Szkoła Podstawowa nr 3 nosząca imię Jana Pawła II. Miasto Nowy Targ aktywnie uczestniczy w działalności Miast Papieskich – elitarnego grona 54 Miast i Gmin w Polsce, które odwiedził JP II podczas swojego pontyfikatu. Dla wszystkich wierzących mieszkańców Miasta szczególny jest też fakt, że po świętej Katarzynie i świętej Annie błogosławiony Jan Paweł II dołączy do grona Świętych Patronów Miasta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.