PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowy Targ i nowotarżanie w 1914 r. w rysunku Ludwika Kocha. Cenny nabytek do kolekcji Oddziału

Piątek, 21 stycznia 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Nowy Targ i nowotarżanie w 1914 r. w rysunku Ludwika Kocha. Cenny nabytek do kolekcji OddziałuW ostatnich dniach zbiory archiwalne Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu wzbogaciły się o interesującą publikację pierwszej połowy XX w. Jest nią album z rysunkami i szkicami Ludwiga Kocha zatytułowany: Skizzen aus dem Kriegshofquartier von Maler Ludwig Koch, wydawnictwo L. W. Seidel i syn, Wiedeń. Ma sztywne płócienne okładki w formacie 26 x 19,5 cm. Zawiera 48 nie numerowanych kart z rysunkami i szkicami (jednostronne). Dominuje w nim tematyka wojskowa, polityczna i etnograficzna (oficerowie, żandarmeria, wojsko, politycy górale, Żydzi, zabudowania, skauci etc.), wiele portretów dowódców oraz rodzajowych scen góralskich z Nowego Targu i okolic.


Kilka rysunków datowanych: Nowy Targ i rok 1914, ponadto Chyrów w 1914. Część rysunków podpisana: Tabory w Chyrowie, Górale, Dr Jan Rostworowski, Dzień targowy w Nowym Targu, Fura galicyjska. Ciekawe są portrety m.in. Arcyksięcia Leopolda Salwatora i oficerów z jego kwatery wojennej a także miejscowych notabli: Włodzimierza Przerwy-Tetmajera posła i wojskowego komisarza Legionów, Dr Jan Bednarski posła i c. k. lekarza powiatowego, Ignacego Moczydłowskiego, Andrzeja Chramca, Dr Kazimierza Krotoskiego.

Opracowanie jest niezwykle cenne, bowiem jak się zdążono zorientować, wydane zostało w niewielkim nakładzie. Trudno także nie docenić jego wartości źródłowej, bowiem na kartach albumu znalazły się portrety oraz autografy szeregu oficerów z Kwatery Wojennej Arcyksięcia Leopolda Salwatora jak również oficerów miejscowego tj. nowotarskiego garnizonu w tym jego komendanta. Ponadto, album jest cenny pod względem artystycznym bowiem, jego autorem jest niezwykle znany i ceniony austriacki artysta malarz. Korzystając zatem z okazji przybliżymy jego postać.

Ludwig Koch, urodził się 13 grudnia 1866 roku w Wiedniu. W latach 1883-1891 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu i był uczniem Siegmund L'Allemand i Eisenmengera. Koch był znakomitym malarzem i rzeźbiarzem, znanym przede wszystkim z doskonałych portretów koni. W swej twórczości podejmował również tematy historyczne oraz malował sceny batalistyczne. In 1889 he was awarded a special prize for his painting General Pappenheim and in 1890 he won the Rosenbaum prize for his gouache Das Gebet.

W 1889 roku otrzymał nagrodę specjalną za malarstwo Ogólne Pappenheim, a w 1890 roku zdobył nagrodę Rosenbaum gwasz Das Gebet.His clients were primarily members of the imperial court, but also of the high nobility and cavalry regiments. Jego klientami byli przede wszystkim członkowie dworu cesarskiego, ale także członkowie rodów szlacheckich tudzież oficerowie pułków kawalerii. Namalował np. wspaniały obraz olejny przedstawiający spotkanie Franciszek Józef I z Wilhelm II.  His gouaches and watercolour paintings can be found in the Hofburg, the historical art museum, the military history museum and the Albertina in Vienna.Jego gwasze i akwarele do dziś znajdują się w wielu galeriach na świecie, w tym m.in. w pałacu Hofburg, Muzeum Historyczne sztuki, muzeum historii wojskowej i Albertina w Wiedniu. Koch opublikował kilka zbiorów swych prac. Był także cenionym ilustratorem.

Przed I wojną światową przygotował serię obrazów przedstawiające przygotowania wojsk cesarskich do działań wojennych. Później ten prace były często reprodukowane na kartkach pocztowych przez Cesarskie Wojenne Biuro Prasowe. Po wybuchu wojny właśnie tam został zatrudniony i wraz z Kwaterą Wojenną Arcyksięcia Leopolda Salwatora przybył do Nowego Targu. Część nadwornej kwatery Arcyksięcia gościła, w stolicy Podhala od 20 sierpnia do 6 listopada 1914 r. Z tego właśnie okresu pochodzą szkice, wykonane przez Kocha a nastopnie opublikowane w niewielkim nakładzie w Wiedniu. W roku 1915 służył na froncie Włoski, jednak z powodu choroby nerek został z wojska zwolniony.

W latach 20-tych XX w. wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam utrzymywał się z malowania. Niestety pobyt za oceanem nie był dla niego udany. Wrócił więc do Europy i zamieszkał w Austrii. Zmarł  26 listopada  1934 r. w Wiedniu.

Nowotarski Oddział PTH od kilku lat systematycznie powiększa swoje zbiory wśród, których są zarówno archiwalne dokumenty, druki ulotne, korespondencja, maszynopisy i rękopisy wspomnień czy świadectwa szkolne ale także zdjęcia, grafiki i szkice. W zbiorach znajdują się również eksponaty pozyskane w czasie prac badawczych prowadzonych zarówno na Podhalu jak i w Polsce. Jest wśród nich np. laweta rosyjskiej armaty polowej, celownik bombowym, czy części polskich czołgów Vickers i samolotów. Już dziś działacze coraz poważniej zastanawiają się nad powołaniem w strukturach Oddziału instytucji, która regularnie gromadziła i udostępniała te interesujące eksponaty. Ze względów finansowych i lokalowych jest to jednak jeszcze zew przyszłości.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.