PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

I zimowe manewry pułków górskich

Środa, 2 marca 2011 r.
Autor: Michał Maciaszek

fot. Piotr KorczakPrzez dwa dni, w sobotę i niedzielę, trwały w stolicy Podhala oraz Gorcach I zimowe manewry pułków górskich. W ćwiczeniach wzięło udział ponad trzydziestu rekonstruktorów, pasjonujących się tematyką przedwojennego Wojska Polskiego.


Głównym motorem całego przedsięwzięcia był Piotr Kantor - członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Targu i jednocześnie wchodzącej w jego skład Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu” i istniejącej w jej ramach sekcji, zajmującej się rekonstruowaniem jednego z plutonów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Należy zaznaczyć, że powodzenie całego pomysłu zależało też od wielu innych osób, jak np. Krzysztofa Neściora - dowódcy GRH 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna i jego podkomendnych, a także od kolegów odtwarzających również jeden z plutonów 1 PSP z Nowego Sącza. Wszyscy zaproszeni goście wsparli nowotarżan zaangażowaniem i doświadczeniem.

Pierwszą fazą ćwiczeń było strzelanie z broni historycznej, które przeprowadzono na nowotarskiej strzelnicy sportowej Ligi Obrony Kraju. Było to możliwe dzięki wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun”, które udostępniło swoją broń i amunicję oraz dzięki życzliwej pomocy Prezesa Zarządu Powiatowego LOK, Czesława Dula, który udostępnił strzelnicę i czuwał cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z niej osób. Rekonstruktorzy mieli okazję, niekiedy po raz pierwszy w życiu, strzelać z historycznych egzemplarzy broni palnej jak choćby z legendarnego polskiego pistoletu Vis wz.35, radzieckiego pistoletu TT wz. 33, karabinu wyborowego Mosin 1891/30, czy też z niemieckiego karabinka Mauser 98k - standardowej broni Wehrmachtu z okresu II Wojny Światowej.

Po zakończeniu strzelania wszyscy rekonstruktorzy przenieśli się w Gorce, gdzie przeprowadzono ćwiczenia w terenie górskim. Dla wielu z nich już sam marsz stanowił nie lada wyzwanie, nie mówiąc już o ćwiczeniach taktycznych, jakie przeprowadzono w drodze do miejsca zakwaterowania. Piękna pogoda i bardzo dobra widoczność wynagradzały rekonstruktorom trudy marszu. Obciążeni regulaminowym wyposażeniem i atrapami broni, uczestnicy manewrów mieli do wykonania szereg zadań, nad których wykonaniem czuwali Krzysztof Neścior i Piotr Kantor.

Po dotarciu na kwatery rozwinięto łączność telefoniczną pomiędzy bacówkami, w których wszyscy zostali zakwaterowani oraz wystawiono posterunki wartownicze. Finałem manewrów były ćwiczenia nocne, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Dla niejednego z nich nocna warta pod gwiaździstym niebem jakie w Gorcach to nie rzadkość, była ukoronowaniem bardzo aktywnego i męczącego dnia.

Drugi dzień manewrów rozpoczął się od pobudki, apelu i wspólnych zdjęć pamiątkowych. Następnie rekonstruktorzy zeszli do Nowego Targu, gdzie oficjalnie nastąpiło zakończenie manewrów i pożegnanie. Jak powiedział Piotr Kantor - mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie uda się nam wszystkim po raz kolejny spotkać w Gorcach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.