PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Ad multos Annos! 90-te urodziny Dyrektora Jerzego Bieleckiego

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Autor: Burmistrz Marek Fryźlewicz

Ad multos Annos! 90-te urodziny Dyrektora Jerzego Bieleckiego28 marca 2011r. 90-te urodziny obchodził Jerzy Bielecki, emerytowany Dyrektor Technikum Mechanicznego w Nowym Targu. Jest on postacią w Mieście powszechnie znaną i szanowaną, nie tylko jako nauczyciel i lubiany przez młodzież wychowawca. Jego koleje życia mogłyby wystarczyć na kilka bogatych w ważne wydarzenia i sensacyjne wręcz życiorysy.


Urodzony w 1921 roku w Słaboszowie na Kielecczyźnie. Aresztowany przez Gestapo  trafił w 1940 r. z pierwszym transportem z Tarnowa do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz I, gdzie otrzymał wytatuowany na przedramieniu Nr 243.

21 lipca 1944 roku przebrany w mundur esesmana uciekł wraz ze swoja narzeczoną – Żydówką - Cylą Cybulską Zacharowicz z obozu zagłady. Po udanej ucieczce stracili ze sobą kontakt na prawie 40 lat. Swoje obozowe losy i ucieczkę opisał w książce pt. „Kto ratuje jedno Życie” (aktualnie jest dostępna w księgarni na Rynku w Nowym Targu). Po wojnie studiował na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

Osiadłszy w Nowym Targu był nauczycielem i długoletnim Dyrektorem Technikum Mechanicznego. Wielokrotnie odznaczony różnymi odznaczeniami, a wśród nich – Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, a w 1985 r. otrzymał Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” oraz tytuł Honorowego Obywatela Państwa Izrael, przyznawany tym, którzy podczas wojny ratowali Żydów. W 2007 roku został uhonorowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Został też wyróżniony przez Miasto Nowy Targ w 2001 roku Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta.

Szanownemu Jubilatowi w imieniu władz, samorządu i mieszkańców Miasta składam serdeczne życzenia – Ad multos Annos!

Burmistrz
Marek Fryźlewicz

Nowy Targ, dnia 28 marca 2011r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.