PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Młodzieżowa Rada Żywca w Nowym Targu

Wtorek, 10 maja 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikMłodzieżowa Rada Miasta Żywiec gościła w Nowym Targu. Żywieccy gimnazjaliści integrowali się ze swoimi rówieśnikami podczas spotkania w Gimnazjum nr 1, potem na sportowo na „Orliku”, natomiast po południu goście zwiedzili centrum miasta i Bór na Czerwonem.


Wizyta młodych radnych jest efektem pogłębiającej się współpracy z miastem Żywiec, która rozpoczęła się dzięki Koalicji Marek Ziem Górskich. Jej członkami są m.in. właśnie Żywiec i Nowy Targ. To właśnie z inicjatywy tego stowarzyszenia trzy lata temu doszło w Prima Aprilis do zamiany burmistrzów. Burmistrz Antoni Szlagor zajął gabinet przy ul. Krzywej, natomiast Burmistrz Marek Fryźlewicz rządził w tym czasie Żywcem. Właśnie wtedy po raz pierwszy spotkał się nie tylko z radnymi żywieckiego samorządu, ale również z radnymi młodzieżowymi.

Młodzieżowa Rada Miasta Żywca liczy sobie 21 osób. Jak podczas spotkania w Urzędzie Miasta mówili jej przewodniczący, dorośli radni liczą się z jej zdaniem zwłaszcza przy inwestycjach dotyczących młodzieży, takich jak ścieżki rowerowe, czy hala sportowa. Żywieckich młodzieżowych radnych przepytał dość dokładnie Wiceburmistrz Jan Kolasa, który chciałby przeszczepić taki pomysł na nowotarski grunt. Podobną nadzieję wyraził Przewodniczący Rady Miasta Michał Glonek, z zawodu nauczyciel, który liczy na to że wizyta żywieckich gimnazjalistów da przykład działania w Młodzieżowej Radzie Miasta i że uda się taką radę powołać również i w stolicy Podhala.

Po wizycie w Urzędzie Miasta i spotkaniu w Gimnazjum nr 1 wszyscy przeszli na „Orlika” leżącego na terenie szkoły i tam rozegrane zostało kilka meczy piłki siatkowej i nożnej. Aby lepiej zintegrować młodzież, drużyny były mieszane. Był więc duch rywalizacji, ale również i współpracy w drużynach złożonych z mieszkańców obydwóch miast.

Po sportowych emocjach i obiedzie, po którym deser stanowiły tradycyjne nowotarskie lody, młodzi goście udali się zwiedzać miasto. Zobaczyli wystawy w Muzeum Podhalańskim (w tym stałą ekspozycję na temat nowotarskiego rzemiosła) oraz kościół św. Katarzyny. Następnym punktem wycieczki był Bór na Czerwonem, gdzie żywczanie zobaczyli unikalne torfowisko wysokie. Z torfowiska przejechali jeszcze do Bazyliki Matki Boskiej Ludźmierskiej i z Ludźmierza udali się do domu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.