PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Happening ekologiczny w Gimnazjum nr 1

Sobota, 14 maja 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikRozdawane uczestnikom ekologiczne ulotki, torby na zakupy wielorazowego użytku i bogaty program artystyczny były elementami piątkowego happeningu ekologicznego zorganizowanego w Gimnazjum nr 1. W ramach ogólnopolskiej akcji Ekoradia „Święto Niezapominajki” gimnazjaliści byli uświadamiani na temat strat wynikających z życia wbrew naturze.


Przez śpiewy, pokazy taneczne i prezentacje ekologiczne przeplatała się poruszająca historia młodego chłopca, który bezskutecznie próbował namówić ojca do zaprzestania spalania śmieci w domowej kotłowni. Skutek takich „oszczędności” o mało nie okazał się tragiczny, bohater zapadł bowiem na nowotwór płuc. Dopiero długotrwałe leczenie, którego koszty wielokrotnie przekroczyły oszczędności na węglu spowodowało, że mógł on wrócić z sanatorium na drugim końcu kraju. Historia zakończyła się jednak dobrze, ponieważ nie tylko ojciec poruszony chorobą syna zaczął stosować ekologiczne paliwo, a śmieci sortować, ale również sąsiedzi i ich rodziny uświadomili sobie zagrożenie wynikające z niewidocznych, ale śmiertelnie niebezpiecznych toksyn wydzielanych podczas palenia śmieci.

- Dawniej jeździło się w góry, albo nad morze, bo tam czyste powietrze. Teraz niestety zostało tylko morze – powiedziała dyrektor Gimnazjum nr 1 Dorota Temecka podsumowując happening. – Teraz zostało tylko morze, bo sami wiecie, tu mieszkacie i wiecie jak jest. A kto pali? Nie jacyś oni, tylko pewnie my. Trzeba zrobić rachunek sumienia. Była scenka pokazująca że dzieci nie mają wpływu na to czym się pali w domu. Ale jednak macie, a jeśli jeszcze nie macie, to kiedyś sami będziecie mieli i po to są takie święta jak dziś, żeby w was utrwalić potrzebę chronienia środowiska – podkreśliła.

Podczas programu było też odtworzone nagranie red. Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia, w którym pozdrawiał on Nowy Targ i dziękował za zorganizowanie takiej akcji.

Gimnazjaliści z ulotkami i torbami ekologicznymi pojawili się również na Podhalańskich Targach Budownictwa, które rozpoczęły się właśnie w stojącej nieopodal Gimnazjum Miejskiej Hali Lodowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.