PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Happening ekologiczny w Gimnazjum nr 1

Sobota, 14 maja 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikRozdawane uczestnikom ekologiczne ulotki, torby na zakupy wielorazowego użytku i bogaty program artystyczny były elementami piątkowego happeningu ekologicznego zorganizowanego w Gimnazjum nr 1. W ramach ogólnopolskiej akcji Ekoradia „Święto Niezapominajki” gimnazjaliści byli uświadamiani na temat strat wynikających z życia wbrew naturze.


Przez śpiewy, pokazy taneczne i prezentacje ekologiczne przeplatała się poruszająca historia młodego chłopca, który bezskutecznie próbował namówić ojca do zaprzestania spalania śmieci w domowej kotłowni. Skutek takich „oszczędności” o mało nie okazał się tragiczny, bohater zapadł bowiem na nowotwór płuc. Dopiero długotrwałe leczenie, którego koszty wielokrotnie przekroczyły oszczędności na węglu spowodowało, że mógł on wrócić z sanatorium na drugim końcu kraju. Historia zakończyła się jednak dobrze, ponieważ nie tylko ojciec poruszony chorobą syna zaczął stosować ekologiczne paliwo, a śmieci sortować, ale również sąsiedzi i ich rodziny uświadomili sobie zagrożenie wynikające z niewidocznych, ale śmiertelnie niebezpiecznych toksyn wydzielanych podczas palenia śmieci.

- Dawniej jeździło się w góry, albo nad morze, bo tam czyste powietrze. Teraz niestety zostało tylko morze – powiedziała dyrektor Gimnazjum nr 1 Dorota Temecka podsumowując happening. – Teraz zostało tylko morze, bo sami wiecie, tu mieszkacie i wiecie jak jest. A kto pali? Nie jacyś oni, tylko pewnie my. Trzeba zrobić rachunek sumienia. Była scenka pokazująca że dzieci nie mają wpływu na to czym się pali w domu. Ale jednak macie, a jeśli jeszcze nie macie, to kiedyś sami będziecie mieli i po to są takie święta jak dziś, żeby w was utrwalić potrzebę chronienia środowiska – podkreśliła.

Podczas programu było też odtworzone nagranie red. Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia, w którym pozdrawiał on Nowy Targ i dziękował za zorganizowanie takiej akcji.

Gimnazjaliści z ulotkami i torbami ekologicznymi pojawili się również na Podhalańskich Targach Budownictwa, które rozpoczęły się właśnie w stojącej nieopodal Gimnazjum Miejskiej Hali Lodowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.