PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wystawa pokonkursowa w SOSW Nr 1 w Nowym Targu

Poniedziałek, 30 maja 2011 r.
Autor: Halina Szewczyk

Wystawa pokonkursowa w SOSW Nr 1 w Nowym TarguPowoli zbliża się termin zakończenia projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości”, dzięki któremu uczniowie SP Nr 9-L, działającej w ramach SOSW Nr 1 w Nowym Targu, od 1 września 2009 r. mają możliwość korzystać z bogatej oferty dodatkowych zajęć terapeutycznych i pozalekcyjnych. Projekt ów jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Głównym celem projektu jest poprawa oferty edukacyjnej, wychowawczej i terapeutycznej SP Nr 9-L, a środki przyznane na jego realizację to blisko pół miliona złotych.

Właśnie rozpoczęły się spotkania zaplanowane jako podsumowanie 2 z 16 realizowanych zadań projektu. W minionym tygodniu odbyło w Szkole Podstawowej Nr 9-L pierwsze z serii tego typu spotkań. Miało ono formę dwóch wystaw, prezentujących dorobek uczniów jako uczestników projektu w zakresie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych tj. warsztatów plastycznych oraz Koła Przyrodniczo-Matematycznego MATEMATYCZAKI.

Na jednej z wystaw można było obejrzeć ponad 100 fotografii wybranych z blisko tysiąca, wykonanych przez uczniów w ramach konkursu fotograficznego „Przyroda regionu w obiektywie”. Konkurs ten trwał od maja ubiegłego roku (tak, by móc sfotografować 4 pory roku) i mogli w nim wziąć udział wszyscy uczniowie Szkoły – nie tylko uczestnicy zadania. Cele Konkursu wpisują się w cele Koła P-M: doskonalenie właściwego funkcjonowania w środowisku przyrodniczym w dobie cywilizacji technicznej, wyrabianie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, próba zatrzymania w kadrze tych szczególnych chwil, by móc ich pięknem podzielić się z innymi oraz wychowanie do postaw ekologicznych. Niemałe znaczenie ma tutaj też oferta aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego: poprzez propozycję turystyki górskiej i wypoczynku na łonie przyrody. Efekty pracy uczniów można było podziwiać na zaprezentowanych zdjęciach, które zostały umieszczone na specjalnie w tym celu wykonanych ekranach wystawienniczych, zakupionych ze środków projektu.

Należy dodać, że artystyczny i fachowy patronat nad Konkursem fotograficznym sprawował p. Tadeusz Śmiałkowski, nowotarski fotografik, autor wielu wystaw fotograficznych – zwłaszcza o tematyce górskiej. On też pomógł dokonać wyboru najlepszych prac.

Druga wystawa prezentowała efekty pracy uczniów (oczywiście - zaledwie cząstkę, bo spora ilość prac została u Organizatorów konkursów pozaszkolnych) – uczestników warsztatów plastycznych, które były realizowane 2 razy w miesiącu przez cały okres projektu. Odbywały się one cyklicznie w Placówce, były też organizowane w Galerii „Jatki”. Zajęcia były i są prowadzone przez profesjonalnych artystów-plastyków: panią Annę Dziubas i pana Leszka Pustówkę. W warsztatach uczestniczyło i nadal uczestniczy blisko 40% uczniów. Te Warsztaty to była i jest kolejna oferta kreatywnego spędzania czasu wolnego dla tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty i zamiłowania plastyczne. Działania te w swym zamierzeniu były skierowane na sukces dziecka. I można – patrząc na tablicę z dyplomami – stwierdzić, że cel ten osiągnęły. Prace naszych uczniów były wysyłane na liczne konkursy pozaszkolne, gdzie nie ustępowały pola pracom dzieci ze szkół ogólnodostępnych. Powtarzające się nazwiska na dyplomach świadczą o tym, że w/w zajęcia pozwoliły wielu uczestnikom odkryć prawdziwy talent plastyczny, który warto rozwijać w przyszłości.

Zaproszonym gościom zostały przedstawione cele i działania w zakresie zarówno konkursu fotograficznego jak i warsztatów Plastycznych. Następnie ogłoszono wyniki konkursu oraz nazwiska tych, którzy otrzymali nagrody za systematyczną i pilną pracę podczas realizacji warsztatów plastycznych. Laureatom wręczono cenne nagrody.

W programie spotkania znalazł się też występ innych artystów. To ci, którzy w ramach projektu mieli okazję rozwijać swoje talenty muzyczne. Tworzą oni zespół „Wesołe Nutki” i zaprezentowali przed publicznością swój mini-recital. Zebrali gromkie brawa. Oby tak dalej…

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.