PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wystawa pokonkursowa w SOSW Nr 1 w Nowym Targu

Poniedziałek, 30 maja 2011 r.
Autor: Halina Szewczyk

Wystawa pokonkursowa w SOSW Nr 1 w Nowym TarguPowoli zbliża się termin zakończenia projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości”, dzięki któremu uczniowie SP Nr 9-L, działającej w ramach SOSW Nr 1 w Nowym Targu, od 1 września 2009 r. mają możliwość korzystać z bogatej oferty dodatkowych zajęć terapeutycznych i pozalekcyjnych. Projekt ów jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Głównym celem projektu jest poprawa oferty edukacyjnej, wychowawczej i terapeutycznej SP Nr 9-L, a środki przyznane na jego realizację to blisko pół miliona złotych.

Właśnie rozpoczęły się spotkania zaplanowane jako podsumowanie 2 z 16 realizowanych zadań projektu. W minionym tygodniu odbyło w Szkole Podstawowej Nr 9-L pierwsze z serii tego typu spotkań. Miało ono formę dwóch wystaw, prezentujących dorobek uczniów jako uczestników projektu w zakresie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych tj. warsztatów plastycznych oraz Koła Przyrodniczo-Matematycznego MATEMATYCZAKI.

Na jednej z wystaw można było obejrzeć ponad 100 fotografii wybranych z blisko tysiąca, wykonanych przez uczniów w ramach konkursu fotograficznego „Przyroda regionu w obiektywie”. Konkurs ten trwał od maja ubiegłego roku (tak, by móc sfotografować 4 pory roku) i mogli w nim wziąć udział wszyscy uczniowie Szkoły – nie tylko uczestnicy zadania. Cele Konkursu wpisują się w cele Koła P-M: doskonalenie właściwego funkcjonowania w środowisku przyrodniczym w dobie cywilizacji technicznej, wyrabianie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, próba zatrzymania w kadrze tych szczególnych chwil, by móc ich pięknem podzielić się z innymi oraz wychowanie do postaw ekologicznych. Niemałe znaczenie ma tutaj też oferta aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego: poprzez propozycję turystyki górskiej i wypoczynku na łonie przyrody. Efekty pracy uczniów można było podziwiać na zaprezentowanych zdjęciach, które zostały umieszczone na specjalnie w tym celu wykonanych ekranach wystawienniczych, zakupionych ze środków projektu.

Należy dodać, że artystyczny i fachowy patronat nad Konkursem fotograficznym sprawował p. Tadeusz Śmiałkowski, nowotarski fotografik, autor wielu wystaw fotograficznych – zwłaszcza o tematyce górskiej. On też pomógł dokonać wyboru najlepszych prac.

Druga wystawa prezentowała efekty pracy uczniów (oczywiście - zaledwie cząstkę, bo spora ilość prac została u Organizatorów konkursów pozaszkolnych) – uczestników warsztatów plastycznych, które były realizowane 2 razy w miesiącu przez cały okres projektu. Odbywały się one cyklicznie w Placówce, były też organizowane w Galerii „Jatki”. Zajęcia były i są prowadzone przez profesjonalnych artystów-plastyków: panią Annę Dziubas i pana Leszka Pustówkę. W warsztatach uczestniczyło i nadal uczestniczy blisko 40% uczniów. Te Warsztaty to była i jest kolejna oferta kreatywnego spędzania czasu wolnego dla tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty i zamiłowania plastyczne. Działania te w swym zamierzeniu były skierowane na sukces dziecka. I można – patrząc na tablicę z dyplomami – stwierdzić, że cel ten osiągnęły. Prace naszych uczniów były wysyłane na liczne konkursy pozaszkolne, gdzie nie ustępowały pola pracom dzieci ze szkół ogólnodostępnych. Powtarzające się nazwiska na dyplomach świadczą o tym, że w/w zajęcia pozwoliły wielu uczestnikom odkryć prawdziwy talent plastyczny, który warto rozwijać w przyszłości.

Zaproszonym gościom zostały przedstawione cele i działania w zakresie zarówno konkursu fotograficznego jak i warsztatów Plastycznych. Następnie ogłoszono wyniki konkursu oraz nazwiska tych, którzy otrzymali nagrody za systematyczną i pilną pracę podczas realizacji warsztatów plastycznych. Laureatom wręczono cenne nagrody.

W programie spotkania znalazł się też występ innych artystów. To ci, którzy w ramach projektu mieli okazję rozwijać swoje talenty muzyczne. Tworzą oni zespół „Wesołe Nutki” i zaprezentowali przed publicznością swój mini-recital. Zebrali gromkie brawa. Oby tak dalej…

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.