PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowy hejnał na urodziny miasta

Piątek, 24 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Idzie Jasiek na zbój” Józefa Edmunda Titza w trąbkowej aranżacji prof. Mieczysława Mejzy rozbrzmiał w środę w południe z balkonu miejskiego ratusza. Nowa wersja hejnału została odtworzona na żywo przez Pawła Durowskiego, nauczyciela nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej wraz z uczniami Mirosławem Homą i Iwoną Prokop w 665. rocznicę wydania aktu lokacyjnego Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ.


- Życzę żeby nasze tradycje i historia trafiały do najmłodszego pokolenia – powiedział tuż po odtworzeniu hejnału Burmistrz Marek Fryźlewicz przemawiając z balkonu ratusza, podobnie jak jeden z jego przedwojennych poprzedników Józef Rajski. Burmistrz przypomniał osobę założyciela miasta, króla Kazimierza Wielkiego, który wydał wspomniany akt lokacyjny. Aż do wieczora pod ratuszem panowała atmosfera średniowiecza dzięki grupie rekonstrukcyjnej „Jantar”, która przygotowała tam obozowisko z tamtej epoki z walkami rycerzy włącznie.

Hejnał będzie odtwarzany ze specjalnej aparatury zainstalowanej na wieży ratuszowej o godzinie 9, 12, 15, 18 i w ściszonej wersji o godz. 21.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.