PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Alkohol nie dla nieletnich

Piątek, 1 lipca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Mateusz ZamojskiBurmistrz Miasta Marek Fryźlewicz wspólnie z Komendą Powiatową Policji zorganizował kolejne szkolenie dla sprzedawców alkoholu. To część szeroko zakrojonych działań mających na celu zarówno uchronienie nowotarskiej młodzieży przed uzależnieniami, jak i ostrzeganie sprzedawców alkoholu przed surowymi sankcjami grożącymi za sprzedaż alkoholu nieletnim.


Szkolenie poprowadził Marcin Jagła – naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji oraz funkcjonariusze Policji Renata Ossowska i Mariusz Ciesielski. Szkolenie obejmowało część teoretyczną a także naukę asertywnego odmawiania sprzedaży nieletnim.

Efekty szkoleń dostrzega również ściśle współpracująca z Urzędem Policja.
- Szkolenia, które prowadzimy od dwunastu lat z Urzędem Miasta przynoszą efekt. W samym mieście odnotowujemy zdecydowanie mniej zdarzeń niż w sąsiednich gminach – mówi st. asp. szt. Renata Ossowska.

Szkolenia uświadamiają sprzedawcom zarówno ich prawa, jak i obowiązki. Osoba sprzedająca alkohol ma prawo żądać od kupującego dowodu tożsamości potwierdzającego pełnoletniość. Jeżeli taki dowód nie zostanie okazany, odmawia sprzedaży. Z drugiej strony sankcje za sprzedaż choć jednej butelki piwa osobie niepełnoletniej są wysokie. Sąd może orzec wysoką grzywnę, przepadek napojów alkoholowych nawet jeśli te nie są własnością sprawcy (czyli właściciel sklepu odpowiada swoim majątkiem za czyn swojego pracownika), wydany może zostać także zakaz sprzedaży alkoholu w danej placówce handlowej. W tym roku Burmistrz Fryźlewicz podpisał juz jedną decyzję o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu w związku ze stwierdzeniem sprzedaży osobie niepełnoletniej.

Jeszcze przed wakacjami Urząd Miasta rozesłał do wszystkich sprzedawców alkoholu na terenie miasta list z przypomnieniem o prawach i obowiązkach wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ponadto celem odciągnięcia dzieci i młodzieży od używek w Nowym Targu realizowany jest program „Wakacje w mieście”, w ramach którego organizowane są zajęcia dla najmłodszych nowotarżan.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.