PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Zmarł Władysław Skalski

Wtorek, 23 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Zmarł Władysław SkalskiW dniu 20 sierpnia 2011 roku odszedł do Pana Władysław Skalski - człowiek skromny, cichy, niezwykłe prawy i szlachetny. W 1980 współorganizował Związek Zawodowy „Solidarność" w NZPS Podhale. Przewodniczył Komisji Zakładowej, był członkiem Regionalnej Komisji Rewizyjnej MKZ Małopolska, był także delegatem na IKZD w Gdańsku.


Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany 13 grudnia 1981 r. Po zwolnieniu działał w niejawnych strukturach związku. Współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom oraz z Arcybiskupimi Komitetami Pomocy Więźniom i Internowanym. Organizował wypoczynek na Podhalu dla rodzin więźniów politycznych. W 1989 inicjował wznowienie legalnej działalności KZ "S" w NZPS Podhale. Organizował KO "S" w Nowym Targu.

W latach 1989-1991 sprawował mandat posła na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Autor licznych tekstów, opracowań i monografii, m.in..: Solidarność Podhala (2001), Ojcowizna (2004), "Solidarność" w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale" w Nowym Targu 1980-1981 (2005) oraz Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawia II do Polski. Jan Paweł II w Nowym Targu - 8 czerwca 1979 r. - w dokumentach Służby Bezpieczeństwa PRL (2008).

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

Czynił wiele dla Polski nie oczekując nic w zamian. Nie tracił czasu na spory, był tam gdzie potrzebna była jego mądrość, zaangażowanie i praca.

Na zawsze Pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek szlachetny i prawy.

Przyjaciele

 

Msza Święta żałobna odprawiona zostanie w środę 24 sierpnia o godz. 13.00 w Kościele św. Anny w Nowym Tatgu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    35 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.