PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wycieczka dzieci romskich

Środa, 2 listopada 2011 r.
Autor: Marcin Jagła

Wycieczka dzieci romskich„Romowie dawniej i dziś” pod takim hasłem Szkoła Podstawowa nr 5 realizuje program adresowany do romskich uczniów nowotarskich podstawówek. Na realizację programu miasto pozyskało unijne środki u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program zakłada stałe zajęcia z dziećmi romskimi, na których poznają tradycję i kulturę przodków, korzystają z pracowni informatycznej, opracowują swój unikatowy kalendarz, pocztówki, gazetki szkolne i wystawy.


W połowie października dzieci romskie brały udział w kolejnej niecodziennej wycieczce. Jako pierwszy punkt programu zwiedziły skansen taboru kolejowego w Chabówce. Choć to miejsce nie tak odległe od Nowego Targu, jednak wielu z nich odwiedziło skansen po raz pierwszy. Kolejnym punktem, a w zasadzie docelowym, była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, gdzie w głównym ołtarzu bazyliki odbiera cześć od wiernych Beskidu Wyspowego i całej diecezji tarnowskiej, łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. W drodze powrotnej wycieczkowicze zahaczyli o Kluszkowce zwiedzając Wąwóz Papieski, skorzystali z przejażdżki rynną zjazdową z góry Wdżar i rozpali wspólne ognisko. W rolę pilota wycieczki wcielił się dyrektor Krzysztof Kuranda. Opiekunami wycieczki byli p. Magdalena Jagła i p. Dariusz Mirga.

Urząd Miasta Nowy Targ realizuje program romski już od 10 lat. To tu ruszył bowiem w 2001 r. pilotażowy program na terenie województwa małopolskiego, który trzy laty później objął swym zasięgiem cały kraj. Jest on koordynowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.