PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wycieczka dzieci romskich

Środa, 2 listopada 2011 r.
Autor: Marcin Jagła

Wycieczka dzieci romskich„Romowie dawniej i dziś” pod takim hasłem Szkoła Podstawowa nr 5 realizuje program adresowany do romskich uczniów nowotarskich podstawówek. Na realizację programu miasto pozyskało unijne środki u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program zakłada stałe zajęcia z dziećmi romskimi, na których poznają tradycję i kulturę przodków, korzystają z pracowni informatycznej, opracowują swój unikatowy kalendarz, pocztówki, gazetki szkolne i wystawy.


W połowie października dzieci romskie brały udział w kolejnej niecodziennej wycieczce. Jako pierwszy punkt programu zwiedziły skansen taboru kolejowego w Chabówce. Choć to miejsce nie tak odległe od Nowego Targu, jednak wielu z nich odwiedziło skansen po raz pierwszy. Kolejnym punktem, a w zasadzie docelowym, była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, gdzie w głównym ołtarzu bazyliki odbiera cześć od wiernych Beskidu Wyspowego i całej diecezji tarnowskiej, łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. W drodze powrotnej wycieczkowicze zahaczyli o Kluszkowce zwiedzając Wąwóz Papieski, skorzystali z przejażdżki rynną zjazdową z góry Wdżar i rozpali wspólne ognisko. W rolę pilota wycieczki wcielił się dyrektor Krzysztof Kuranda. Opiekunami wycieczki byli p. Magdalena Jagła i p. Dariusz Mirga.

Urząd Miasta Nowy Targ realizuje program romski już od 10 lat. To tu ruszył bowiem w 2001 r. pilotażowy program na terenie województwa małopolskiego, który trzy laty później objął swym zasięgiem cały kraj. Jest on koordynowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.