PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowotarski OKO-TEST z nowym sprzętem i nową procedurą okulistyczną

Sobota, 19 listopada 2011 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaNowy Targ został dziś drugim po Krakowie ośrodkiem okulistycznym w Małopolsce, gdzie pacjenci zagrożeni utratą wzroku mogą poddać się zabiegowi witrektomii. Równocześnie stał się pierwszym w regionie miejscem, gdzie ten skomplikowany zabieg realizowany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Procedurę wdrożono w NZOZ OKO-TEST Diagnostyka i Chirurgia Oka działającym przy Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.Ośrodek został wyposazony w najnowoczesniejszy sprzęt, a zabiegi wykonuja wysokiej klasy specjaliści.


- To rozwiązanie bardzo korzystne dla pacjentów – mówi dr Violetta Tomczyk-Dorożyńska, Dyrektor Medyczny NZOZ OKO-TEST. - Sprawia ono, że pacjent już w kilka godzin po zabiegu może znaleźć się w domu, w gronie najbliższych. Bardzo się cieszę, że wzbogaciliśmy naszą ofertę o kolejną procedurę medyczną. Dzięki temu pacjenci z Nowego Targu, Podhala i okolic nie muszą podróżować do odległego o kilkadziesiąt kilometrów Krakowa, czy jeszcze dalej na Śląsk. Praktycznie wszystkie nawet najpoważniejsze schorzenia oczu mogą teraz leczyć tutaj na miejscu.

Plany NZOZ „OKO-TEST” na wprowadzanie kolejnych zaawansowanych technologicznie procedur medycznych nie kończą się na witrektomii.
- Liczymy na to, że dzięki dobrym warunkom do rozwoju i ciągłemu wsparciu ze strony zarówno dyrekcji nowotarskiego szpitala, jak i Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, będziemy sukcesywnie poszerzać naszą ofertę, tak aby stworzyć w Nowym Targu liczący się w Polsce, nowoczesny ośrodek okulistyczny – kontynuuje dr Tomczyk-Dorożyńska.
- Mam nadzieję, że docelowo można będzie u nas leczyć wszystkie schorzenia, które nowoczesna okulistyka pozwala operować w trybie chirurgii jednego dnia. Już teraz potrafimy wykonywać w naszym ośrodku naprawdę skomplikowane zabiegi. Plusem jest również to, że dzięki współpracy z nowotarskim szpitalem, wykonujemy je w pełnym zabezpieczeniu medycznym.

Zabieg witrektomii jest finansowany ramach ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego z ekonomicznego punktu widzenia wykonywanie witrektomii w trybie chirurgii jednego dnia (oczywiście wtedy, kiedy jest to możliwe) oznacza dla Narodowego Funduszu Zdrowia oszczędności. Ponieważ koszt takiego zabiegu jest niższy niż w lecznictwie stacjonarnym, za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można będzie uratować wzrok u większej ilości potrzebujących.
W związku z wdrożeniem tej procedury medycznej NZOZ „OKO-TEST” Diagnostyka i Chirurgia Oka wnioskował o przyznanie mu przez MOW NFZ dodatkowych środków na wykonywanie około siedmiu operacji witrektomii miesięcznie w roku 2012.


Witrektomia w wielu schorzeniach to jedyna skuteczna metoda leczenia. Nazywana jest często zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia lub powstrzymanie postępującego pogarszania się wzroku. W niektórych chorobach konieczne jest wykonanie witrektomii w trybie pilnym, wprzeciwnym razie pacjentowi grozi nieodwracalna ślepota.

Witrektomia oznacza wydobycie ciała szklistego (przypominającej żel substancji wypełniającej wnętrze oka) wraz ze zmianami patologicznymi z wnętrza gałki ocznej i wprowadzeniu w jej miejsce substancji zastępczej np. gazu, silikonu lub oleju. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest użycie specjalistycznej aparatury. W trakcie zabiegu chirurg okulista wprowadza mikronarzędzia do wnętrza gałki ocznej i przy ich użyciu, przy równoczesnym wspomaganiu mikroskopu okulistycznego, usuwa zmiany chorobowe, aby uzyskać efekt naprawy oka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.