PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowotarski OKO-TEST z nowym sprzętem i nową procedurą okulistyczną

Sobota, 19 listopada 2011 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaNowy Targ został dziś drugim po Krakowie ośrodkiem okulistycznym w Małopolsce, gdzie pacjenci zagrożeni utratą wzroku mogą poddać się zabiegowi witrektomii. Równocześnie stał się pierwszym w regionie miejscem, gdzie ten skomplikowany zabieg realizowany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Procedurę wdrożono w NZOZ OKO-TEST Diagnostyka i Chirurgia Oka działającym przy Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.Ośrodek został wyposazony w najnowoczesniejszy sprzęt, a zabiegi wykonuja wysokiej klasy specjaliści.


- To rozwiązanie bardzo korzystne dla pacjentów – mówi dr Violetta Tomczyk-Dorożyńska, Dyrektor Medyczny NZOZ OKO-TEST. - Sprawia ono, że pacjent już w kilka godzin po zabiegu może znaleźć się w domu, w gronie najbliższych. Bardzo się cieszę, że wzbogaciliśmy naszą ofertę o kolejną procedurę medyczną. Dzięki temu pacjenci z Nowego Targu, Podhala i okolic nie muszą podróżować do odległego o kilkadziesiąt kilometrów Krakowa, czy jeszcze dalej na Śląsk. Praktycznie wszystkie nawet najpoważniejsze schorzenia oczu mogą teraz leczyć tutaj na miejscu.

Plany NZOZ „OKO-TEST” na wprowadzanie kolejnych zaawansowanych technologicznie procedur medycznych nie kończą się na witrektomii.
- Liczymy na to, że dzięki dobrym warunkom do rozwoju i ciągłemu wsparciu ze strony zarówno dyrekcji nowotarskiego szpitala, jak i Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, będziemy sukcesywnie poszerzać naszą ofertę, tak aby stworzyć w Nowym Targu liczący się w Polsce, nowoczesny ośrodek okulistyczny – kontynuuje dr Tomczyk-Dorożyńska.
- Mam nadzieję, że docelowo można będzie u nas leczyć wszystkie schorzenia, które nowoczesna okulistyka pozwala operować w trybie chirurgii jednego dnia. Już teraz potrafimy wykonywać w naszym ośrodku naprawdę skomplikowane zabiegi. Plusem jest również to, że dzięki współpracy z nowotarskim szpitalem, wykonujemy je w pełnym zabezpieczeniu medycznym.

Zabieg witrektomii jest finansowany ramach ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego z ekonomicznego punktu widzenia wykonywanie witrektomii w trybie chirurgii jednego dnia (oczywiście wtedy, kiedy jest to możliwe) oznacza dla Narodowego Funduszu Zdrowia oszczędności. Ponieważ koszt takiego zabiegu jest niższy niż w lecznictwie stacjonarnym, za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można będzie uratować wzrok u większej ilości potrzebujących.
W związku z wdrożeniem tej procedury medycznej NZOZ „OKO-TEST” Diagnostyka i Chirurgia Oka wnioskował o przyznanie mu przez MOW NFZ dodatkowych środków na wykonywanie około siedmiu operacji witrektomii miesięcznie w roku 2012.


Witrektomia w wielu schorzeniach to jedyna skuteczna metoda leczenia. Nazywana jest często zabiegiem ostatniej szansy na poprawę widzenia lub powstrzymanie postępującego pogarszania się wzroku. W niektórych chorobach konieczne jest wykonanie witrektomii w trybie pilnym, wprzeciwnym razie pacjentowi grozi nieodwracalna ślepota.

Witrektomia oznacza wydobycie ciała szklistego (przypominającej żel substancji wypełniającej wnętrze oka) wraz ze zmianami patologicznymi z wnętrza gałki ocznej i wprowadzeniu w jej miejsce substancji zastępczej np. gazu, silikonu lub oleju. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest użycie specjalistycznej aparatury. W trakcie zabiegu chirurg okulista wprowadza mikronarzędzia do wnętrza gałki ocznej i przy ich użyciu, przy równoczesnym wspomaganiu mikroskopu okulistycznego, usuwa zmiany chorobowe, aby uzyskać efekt naprawy oka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.