PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Projekt budżetu 2012 gotowy

Sobota, 26 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOświata i wychowanie, gospodarka komunalna i ochrona środowiska, oraz transport i łączność – to trzy największe działy w projekcie budżetu miasta na rok 2012. Skarbnik Miasta Łukasz Dłubacz zaprezentował ramy tego projektu przewidującego blisko 105 mln zł dochodów i prawie 120 mln miejskich wydatków podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Burmistrza Marka Fryźlewicza.


Prawie 28.7 mln zł wydatków planowane jest na oświatę. W tym sporo pieniędzy na najmłodszych nowotarżan. - Na przedszkola w tym budżecie zaplanowane jest ponad 4 mln zł, ale dzięki temu w Nowym Targu są w nich miejsca. Nie wierzą w to ani w województwie, ani u marszałka, bo nas zachęcają żeby budować przedszkola, a ja mówię „przyślijcie dzieci”. Mamy miejsca, w tym roku zwiększyliśmy ich liczbę o 85 – podkreślił Burmistrz Fryźlewicz, który po przedstawieniu przez skarbnika planowanych wydatków skupił się na największych z nich. - W obydwóch przedszkolach miejskich, i na Kowańcu, i na Borze miejsca są. W innych samorządach mieszkańcy się skarżą że nie można zaprowadzić dziecka do przedszkola. U nas można – powiedział.

Burmistrz nie ukrywał, że w związku z przewidywanym kryzysem finansowym budżet jest najtrudniejszy z dotychczasowych. Ale kontynuuje on duże miejskie inwestycje dofinansowane z Unii Europejskiej. Zapewnia on też realizację celów społecznych. – Może to już truizm, ale powtarzam że na dożywianie dzieci jakby nam nie dali dotacji z budżetu państwa, to nie wejdzie inny wydatek, a dzieci dostaną ciepły obiad. A na to idą dość spore środki, bo pół miliona złotych, z czego połowę dopłaca budżet państwa za pośrednictwem wojewody – powiedział Burmistrz Fryźlewicz.

Projekt przyszłorocznego budżetu jest nadal inwestycyjny, wydatki na inwestycje sięgną 37 procent, podczas gdy w opinii samorządowców każdy budżet powyżej 15 procent inwestycji jest już budżetem rozwojowym. Burmistrz zaznacza jednak, że projekt jest na razie propozycją i że jeszcze w tym roku zwróci się do wszystkich klubów radnych z prośbą o zapoznanie się z nią i o zgłaszanie ewentualnych uwag, czy propozycji. – Ja ani się nie obrażam, a wręcz zachęcam do tego żeby o tym dyskutować – zadeklarował na konferencji.

Cały projekt jest dostępny na stronie internetowej miasta. Tzw. głęboki link to http://www.nowytarg.pl/urm/urm_2012_000.htm

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.