PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Most, rondo i nowa ulica uroczyście oddane do użytku

Wtorek, 29 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikNowy most, rondo i ulica łączącą ul. Waksmundzką z Kowańcem zostały uroczyście otwarte i poświęcone przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Grzegorza Rysia. Inwestycja wykonana w ekspresowym tempie niespełna półtora roku to pierwszy most oddany w ciągu 53 lat. W 1958 roku w Nowym Targu oddano most na ul. Waksmundzkiej i była to modernizacja wcześniej istniejącej drewnianej przeprawy.


Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas przemówienia przed przecięciem wstęgi wspomniał, że w mieście potrzebne są jeszcze dwa mosty, jeden na Czarnym, drugi na Białym Dunajcu. – Obyśmy na ich realizację nie musieli tak długo czekać – powiedział. Dla tych, którzy mają na to jakiklowiek wpływ przytoczył cytat ze Stefana Żeromskiego, że „Wzdychać do wykonania i nic nie czynić, to chyba nie pochwała. Dużo jest wśród nas takich, co się podobnie ganią. Ogromne łakomstwo na wielkie czyny i bardzo mało jakiejkolwiek roboty. Uczą się wciąż swojego wielkiego czynu, trawią czas na milczeniu i rozważaniu, a roboty ich nie ma ani śladu. Byli tacy, co się przez całe życie ćwiczyli w sztuce wodzowania, a nie zostali nawet żołnierzami”. - Przyjmując to ostrzeżenie i pouczenie dajmy dobry przykład zgodnego współdziałania i współpracy dla dobrego rozwoju naszego ukochanego miasta Nowego Targu – zaapelował Burmistrz.

Rangę nowo oddanej inwestycji dostrzegli nie tylko zaproszeni goście, którzy licznie przybyli w osobach wspomnianiego bpa Rysia, senatora Stanisława Hodorowicza, posłów na Sejm RP Anny Paluch i Edwarda Siarki oraz przedstawicieli Powiatu Nowotarskiego, Rady Miasta, innych samorządów regionu (w tym Burmistrza Zakopanego Janusza Majchra) oraz szefów nowotarskich instytucji, urzędów i organizacji. Na otwarcie mostu przybyli najmłodsi nowotarżanie, młodzież oraz wielu Mieszkańców Miasta. Oprócz oficjalnych uroczystości z przecięciem wstęgi i błogosławieństwem obejrzeli oni spektakl w wykonaniu Stowarzyszenia „Rodowcy”, którego członkowie wcieliwszy się w nowotarskich i krakowskich rycerzy stoczyli widowiskową walkę o to kto będzie pobierał myto na nowej przeprawie.

Budowa mostu w rejonie skrzyżowania ulicy Kokoszków z ulicą Kowaniec wraz z drogą do ulicy Waksmundzkiej w Nowym Targu kosztowały 19.111.933,30 zł brutto. Plac budowy został przekazany 1 czerwca 2010 r. Prace objęły przebudowę skrzyżowania ul. Waksmundzkiej z ul. Bereki z budową sygnalizacji świetlnej, budowę nowej drogi od ul. Waksmundzkiej w kierunku ul. Kowaniec, ok. 400 mb, budowę mostu na pot. Czarny Dunajec, długości ok. 100 mb, oraz przebudowę skrzyżowania na rondo wraz z przebudową mostku na potoku Kowaniec - skrzyżowanie ul. Kowaniec z ul. Kokoszków.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.