PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowy Targ „Samorządowym Liderem Edukacji”

Sobota, 3 grudnia 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik29 listopada w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się Gala Finałowa I edycji programu certyfikacji "Samorządowy Lider Edukacji" w ramach którego miasto Nowy Targ uzyskało nie tylko certyfikat "Samorządowy Lider Edukacji" ale także wyróżnienie specjalne Primus" i statuetkę "Primus" wśród miast w przedziale od 20.000 do 50.000 mieszkańców.


W imieniu społeczności samorządowej i oświatowej naszego miasta przyznane wyróżnienia odebrali P. Jan Kolasa Zastępca Burmistrza Miasta Nowego Targu i P. Janusz Stopka Naczelnik Wydziału Oświaty.

Program certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji” ma zasięg krajowy. Celem tego programu jest wyróżnianie gmin i powiatów, które szczególnie aktywnie wspierają rozwój edukacji na swoim terenie. Komisja konkursowa w skład której wchodzili profesorowie i pracownicy naukowi wyższych uczelni, oceniała działania samorządów zakresie realizacji projektów edukacyjnych lub naukowych adresowanych do młodzieży, studentów, nauczycieli, osób w wieku po produkcyjnym, w tym innowacyjność i oryginalność tych działań, a także działania w zakresie wspierania rozwoju sportowego i kulturalnego młodzieży, oraz aktywność gmin i ich służb pod względem inwestycji w oświatę i jej infrastrukturę.

Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawował m.in. Parlament Europejski i Jego Przewodniczący prof. Jerzy Buzek oraz redakcje cenionych w środowisku samorządowym mediów.

Zgodnie z regulaminem programu do 8 lipca br. polskie samorządy mogły zgłaszać swój udział w konkursie i programie certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”, który kończy się przyznaniem gminom i powiatom certyfikatów zwykłych i wyróżnień „Primus” oraz „Mecenas Wiedzy”.

Wyróżnienie i certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” zgodnie z regulaminem programu otrzymały gminy i powiaty, które uzyskały w procedurze certyfikacyjnej co najmniej 80 punktów (na 150 możliwych).

Wyróżnienia specjalne: „Primus” i statuetki „Primus” przyznawane są gminom, które uzyskały najwyższą liczbę punktów przyznanych przez recenzentów. Wyróżnienie „Mecenas Wiedzy” przyznawane jest osobą szczególnie aktywnym w działaniach na rzecz edukacji. Wnioski o certyfikacje w I edycji programu realizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego złożyło ponad 175 gmin wiejskich, miejskich, powiatów. Procedura certyfikacji - przeprowadzana w kategorii gminy do 20.000 mieszkańców, powyżej 20.000 do 50.000 mieszkańców, miast ponad 50.000 do 100.000 mieszkańców oraz ponad 100.000 mieszkańców - pozytywnie zakończyła się dla niespełna 130 jednostek samorządu.

Najliczniej wśród wnioskodawców certyfikacji reprezentowane były gminy w przedziale od 20.000 do 50.000 mieszkańców i w tej kategorii swoje osiągnięcia zaprezentowało miasto Nowy Targ. W części finałowej I edycji programu udział brały tak ważne dla naszego kraju ośrodki edukacyjne jak Szczecin, Lublin, Gdańsk, Kraków, którego Prezydent prof. Jerzy Majchrowski znalazł się wśród laureatów wyróżnionych w kategorii „Mecenas Wiedzy”, a także m.in. Powiat Nowotarski wyróżniony w kategorii powiatów.

Przyznanie miastu Nowy Targ certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji” jest efektem bardzo dobrej od wielu lat pracy licznej grupy nauczycieli i pracowników nowotarskiej oświaty oraz pracowników samorządowych Urzędu Miasta Nowy Targ, a także rezultatem docenienia przez samorząd miasta i jego władze wykonawcze niezaprzeczalnej roli edukacji w rozwoju człowieka oraz społeczności.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.