PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

OKO-TEST bez kontraktu. Trudna sytuacja 1500 pacjentów

Czwartek, 19 stycznia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOkulistyczny ośrodek NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu otrzymał od Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ informację o wygaśnięciu umowy na wykonywanie zabiegów zaćmy w trybie chirurgii jednego dnia. Umowa miała obowiązywać do 2014 r. Na zabieg w kolejce oczekiwało ponad 1500 pacjentów, głównie z Podhala. Istnieje teraz obawa, że trafią oni na koniec kolejki w innych ośrodkach i czas ich oczekiwania znacznie się wydłuży.


Ośrodek 28 grudnia pozytywnie przeszedł kontrolę NFZ i nic nie wskazywało na taki obrót sprawy. OKO-TEST spełnia bowiem wszystkie wymagania, dysponuje nowoczesnym sprzętem, specjalistami i jako jedyny w tym regionie zapewnia pacjentom tego rodzaju zabiegi i kompleksowe leczenie bez konieczności wyjazdów do odległych ośrodków w innych miastach. OKO-TEST wykonuje także wyjątkowo skomplikowane zabiegi, których często nie chcą się podjąć inne ośrodki.

- Chcemy wyrazić oburzenie i zaniepokojenie tym faktem i zaprotestować przeciwko tej decyzji, ponieważ według naszej wiedzy i wiedzy prawników nie ma żadnych podstaw prawnych, które pozwoliłby Funduszowi na podjęcie takiego kroku. Choć Fundusz zapewnia, że wszyscy pacjenci znajdą opiekę w innej placówce, to jednak nie wiadomo, jaki będzie czas oczekiwania na zabiegi – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Zieliński, dyrektor NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu.

- Stawia to w trudnej sytuacji nie tylko nas, ale także naszych pacjentów, którzy są zakwalifikowani do zabiegów. Na nasze pisma wysłane do NFZ nie było do tej pory żadnej odpowiedzi, dlatego zgodnie z przepisami złożyliśmy zażalenie na czynności dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego do prezesa NFZ. Droga odwoławcza, czy też sądowa to jednak okres wielu miesięcy -wyjaśniał współwłaściciel OKO-TEST Igor Dorożyński.
- Ta sytuacja jest tym bardziej dziwna, że wprowadzając co roku nowe procedury, obecnie osiągnęliśmy już taki stan, że możemy wykonywać wszystkie zabiegi medyczne dostępne w okulistyce w trybie chirurgii jednego dnia – i w jednym momencie ktoś to wszystko przekreśla, uniemożliwiając pacjentom korzystanie z tego potencjału – dodał.

Rzecznik Prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jolanta Pulchna przyznaje, że placówka została bardzo dobrze oceniona w rankingu podczas podpisywania umowy na rok 2011.
- OKO-TEST jest jednak najemcą sali operacyjnej wchodzącej w skład bloku operacyjnego Szpitala w Nowym Targu. Tymczasem zgodnie z przepisami niedopuszczalnym jest, aby szpital mający umowę na udzielanie świadczeń całodobowych, niezależnie od ilości sal operacyjnych, wynajmował część bloku operacyjnego. Szpital musi bowiem zabezpieczyć 24-godzinną dostępność bloku operacyjnego do własnych celów. Podczas wizytacji w placówce w grudniu 2011 przedstawiciele MOW NFZ mieli za zadanie jedynie stwierdzić stan faktyczny (posiadany sprzęt, infrastrukturę), ocena zgodności z wymogami była wynikiem późniejszej analizy – wyjaśnia.
Z taką interpretacją przepisów nie zgadzają się jednak właściciele OKO-TEST.

- Małopolski Oddział NFZ zabezpieczył środki finansowe na operacyjne leczenie zaćmy dla mieszkańców Nowego Targu. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs ofert na ten typ świadczeń, by możliwe było podpisanie umowy z placówką, w której pacjenci będą mogli skorzystać z zabiegów. Może w nim wziąć udział każda placówka spełniająca wymogi określone przepisami. Także OKO-TEST, jeśli np. zdecyduje się na stworzenie bloku lub Szpital w Nowym Targu, jeśli dojdzie do porozumienia z OKO-TEST i podpisze umowę na podwykonawstwo lub wydzieli dodatkowy blok operacyjny – zapewnia rzeczniczka.

Sprawą zbulwersowani są pacjenci, a interweniować postanowił także poseł Andrzej Gut Mostowy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.