PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2012 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Nowy Targ

Wiadomości

Rada Miasta w obronie PMDK

Poniedziałek, 13 lutego 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Rada Miasta w obronie PMDKPo krótkiej dyskusji Rada Miasta Nowego Targu przy jednym wstrzymującym głosie Radnego Grzegorza Watychy uchwaliła apel do władz Starostwa Powiatowego dotyczący planów likwidacji Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury. Apel pierwotnie odczytany był w imieniu komisji kultury, ale radni uznali, że w tak istotnej dla miasta kwestii powinien wypowiedzieć się cały organ uchwałodawczy.


Przeciwko przyjęciu apelu opracowanego na podstawie doniesień medialnych przeciwny był Radny Watycha, który jednocześnie jest Sekretarzem Powiatu Nowotarskiego finansującego PMDK. Zapewniał on, że wypowiedź cytowana w dokumencie pochodzi z nieautoryzowanego materiału i z ust Starosty nie padła. Zwrócił się on też do radnych, by zaczekali z podjęciem apelu do obrad komisji kultury Powiatu Nowotarskiego.

Przeciwnego zdania był Radny Paweł Liszka, który uważał, że apel należy przyjąć od razu, ponieważ tylko wtedy może on zostać wzięty pod uwagę podczas dyskusji radnych powiatowych. - Na tej sali jesteśmy radnymi tego miasta, Nowego Targu i powinniśmy dbać o interes naszych mieszkańców i naszego miasta. Natomiast to gdzie pracujemy, nie powinno mieć wpływu na nasze głosowanie – wypomniał Radnemu Watysze jeszcze przed podjęciem decyzji. Ten mimo wszystko wstrzymał się od głosowania.

A oto treść apelu:

Jesteśmy zaniepokojeni planami likwidacji jednostki powiatowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Targu. Sytuacja ta obliguje nas do przedstawienia stanowiska w tejże sprawie. O planach likwidacji placówki dowiedzieliśmy się wszyscy z mediów. Według informacji w mediach Starosta stwierdził, że placówka jest nierentowna, a przecież nie jest to instytucja, której zadaniem jest generowanie zysków. PMDK spełnia rolę edukacyjną i wychowawczą, jest miejscem rozwijania różnorodnych zainteresowań dzieci i młodzieży, nie tylko z miasta. Tutaj rozwija się wrażliwość estetyczną wychowanków, kształci młodych artystów, przygotowuje młodzież do średnich szkół artystycznych, oraz do studiów architektonicznych i artystycznych. Placówka promuje powiat oraz miasto i jest kolebką sztuki. Decyzję o likwidacji jednostki Starostwo Powiatowe tłumaczy względami oszczędnościowymi, proponując powołanie z góry nieokreślonego tworu na bazie PMDK PMOS i PCK. Brak świadomości kulturalnej może doprowadzić bezpowrotnie do upadku placówki z 56-letnimi tradycjami i znaczącymi osiągnięciami jej wychowanków na przestrzeni całej historii istnienia aż do dzisiaj. Nauczyciele zatrudnieni w placówce to czynni twórczo artyści gwarantujący jej wysoki poziom. Uważamy, że proponowana likwidacja placówki jest likwidacją kultury i tego co dobre w naszym powiecie i mieście. Zwracamy się z prośbą do władz Starostwa Powiatowego o powtórne przeanalizowanie tejże decyzji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.