PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Ojciec Jerzy Jacek Twaróg nadal rektorem misji w Argentynie

Piątek, 6 kwietnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPochodzący z Nowego Targu bernardyn o. Jerzy Jacek Twaróg został zatwierdzony na kolejną kadencję jako rektor polskiej misji w Argentynie. Informację tę potwierdziło Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Urząd ten ojciec Twaróg sprawuje od 2007 r.


O. Twaróg w Argentynie przebywa od 1996 r. wyjechał tam w trzecim roku posługi kapłańskiej. Misja w Argentynie to szczególny rodzaj posługi. Po II wojnie światowej wyjechało tam ok. 13 tys. Polaków. Na dziś dzień szacuje się, że polskie pochodzenie ma około 150 tys. mieszkańców tego kraju. Dla wielu z nich misja katolicka to jedyny kontakt z ojczystym językiem i kulturą.

W Polskim Ośrodku Katolickim w Martin Coronado, nazywanym „Maciaszkowem” od nazwiska fundatora o. Justyniana Maciaszka OFM znajduje się Klasztor oo. Bernardynów i Kościół Matki Bożej Królowej Polski, a także Polska Szkoła Sobotnia im. Tysiąclecia Chrztu Polski, gdzie dzieci pochodzenia polskiego uczą się j. polskiego, geografii, religii, śpiewu i polskich tradycji.

Działają tam dom spokojnej starości, drużyna harcerska, biblioteki, muzeum Wojska Polskiego, księża z ośrodka przejeżdżają setki kilometrów by odprawiać msze święte dla Polaków rozproszonych po całym kraju. Ojciec Jerzy nie zapomina także o więźniach. Odwiedza tych, którzy odsiadują długoletnie kary więzienia za przemyt narkotyków.

Misjonarz odwiedza rodzinny Nowy Targ. Był gościem jednej z konferencji Burmistrza Marka Fryźlewicza, podczas której opowiedział o szczegółach swojej misji w Argentynie. Zdjęcie z monstrancją zostało wykonane podczas procesji Bożego Ciała na nowotarskim Rynku w 2008 r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.