PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

O Parlamencie Europejskim w UTW

Sobota, 21 kwietnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikFunkcjonowanie Parlamentu Europejskiego było tematem wykładu Pawła Wolskiego, attache prasowego Biura Informacji Europejskiej dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O funkcjonowaniu tej instytucji opowiadał w sali obrad Urzędu Miasta.


- Może nie wszyscy wiedzą jakie regulacje wprowadza Parlament Europejski, ale czy ktoś z państwa na sali nie ma telefonu komórkowego? Kto korzysta z pociągów? Kto lubi jeść zdrową żywność? – Paweł Wolski rozpoczął od wciągnięcia publiczności w rozmowę. Szybko wyjaśnił dlaczego zadaje takie pytania. Otóż Parlament Europejski zajmuje się zarówno cenami telefonii komórkowej w tzw. roamingu, czyli narzuca operatorom tańsze stawki połączeń zagranicznych, nakazuje wypłatę odszkodowania w wysokości połowy ceny biletu, a producentom żywności podawanie dokładnego jej składu na opakowaniach. – Oczywiście nie wszystkie przepisy wchodzą w życie od razu. Parlamenty poszczególnych państw mają określony czas na ich przyjęcie, dlatego czasem nawet nie wiecie państwo, że to nie jest regulacja przyjęta przez Parlament Europejski, bo musi to uchwalić też nasz Sejm – wyjaśnił. 

Attache opowiedział także ramowo o zależnościach Komisji Europejskiej od PE, a także przypomniał, że to właśnie obywatele poszczególnych państw wybierają swoich przedstawicieli do Europarlamentu. 

W spotkaniu oprócz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła również udział grupa uczniów z Gimnazjum nr 1.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.