PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Konsul austriacki w Nowym Targu

Sobota, 23 czerwca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikChristophe Ceska, Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie gościł dziś w Nowym Targu. Spotkał się z władzami miasta, zwiedził Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu, kościół św. Katarzyny, Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową oraz zakłady obuwnicze Wojas SA. Pod koniec nowotarskiej wizyty Konsul spotkał się z dziennikarzami.


Szczególny akcent w aspekcie ewentualnej współpracy Nowego Targu z Austriakami podczas spotkania położony został na problem utylizacji śmieci, z którym już w przyszłym roku będzie sobie musiała poradzić cała Polska, a więc również nasz region. Jednym z liderów w tej dziedzinie są właśnie Austriacy i pod tym kątem odbyła się część rozmów w gabinecie Burmistrza. 

Pod sporym wrażeniem Konsul Ceska był zwiedzając Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu. Nie dowierzał że np. za niestawienie się w pracy w zmilitaryzowanej Hucie im. Lenina w stanie wojennym groziła kara od dwóch lat więzienia, aż po karę śmierci włącznie. Uśmiechnął się za to, kiedy tłumaczka czytała mu opinię z wojska Burmistrza Marka Fryźlewicza. – Ja? Gratuluję – Konsul po raz pierwszy tego dnia odezwał się po polsku, kiedy usłyszał że wg opinii komunistycznych wojskowych Burmistrz był „niezrównoważony politycznie”. 

Z budynku Urzędu Miasta austriaccy goście wraz z Burmistrzem udali się do kościoła św. Katarzyny, gdzie po farnej świątyni oprowadzał ich ks. proboszcz Marian Wanat. Po odwiedzeniu kościoła przyszedł czas na Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, gdzie Konsul szczególnie interesował się aspektem kształcenia w dziedzinie regionalizmu i dziedzictwa kulturowego. Dopytywał się nawet o szczegóły dotyczące kierunku. 

W zakładach Wojas SA gościa podejmował prezes Wiesław Wojas. Jak się okazało, Konsul Ceska jest znawcą butów, sam zresztą swoje ma szyte na miarę. Stąd rozmowa z prezesem Wojasem na temat produkcji bywała bardzo szczegółowa. Christophe Ceska była zainteresowany zarówno przygotowywaną na jesień kolekcją, jak i starymi „relaksami” produkowanymi kiedyś przez NZPS „Podhale”.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.