PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Msza za Miasto Nowy Targ

Wtorek, 26 czerwca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikTradycyjnie już 22 czerwca, w rocznicę lokacji Miasta Nowego Targu przez króla Kazimierza Wielkiego odprawiona została Msza św. za pomyślność. Nowotarżanie modlili się w parafii świętej Katarzyny, która od ubiegłego roku jest oficjalnie potwierdzoną przez Stolicę Apostolską patronką miasta.


A oto obszerny fragment homilii wygłoszonej przez ks. Włodzimierza Szumca podczas tejże Mszy św.: -Nowy Targ to perła w koronie Rzeczypospolitej. Nieustannie rośnie jej wartość, choć czasami traci swój blask. Traci blask, aby ponownie go odzyskać i przypomnieć innym o swojej wartości. Niwy Targ to nasza mała podhalańska ojczyzna, w której jest miejsce dla każdego, nawet dla kogoś kto ją ranił, zadawał ból i przydarzał cierpień. Czym może być nasze miasto? Czym może być Nowy Targ dla kolejnych pokoleń, które już dorastają i dla tych pokoleń, które po nas nadejdą? Czym może być? Miasto nasze może być ostoją podhalańskiej kultury i tradycji. Miasto nasze może być szańcem, który będzie bronił i strzegł wartości takich jak Bóg, honor i ojczyzna. A jest o co zabiegać, gdyż fale moralnego i etycznego brudu, potoki ateizmu niosą kamienie grzechu, które coraz bardziej niszczą naszą tożsamość, naszą polskość i nasze miasto. Są bowiem w naszym mieście takie sprawy, których trzeba się wstydzić, z którymi bezwzględnie trzeba walczyć, których trzeba się wyzbyć. Czy tak trudno sobie wyobrazić, że w najbliższej przyszłości jakiś oświecony obywatel naszego miasta zażąda usunięcia wizerunku świętej Katarzyny z miejskiej pieczęci? W imię wolności i demokracji? A przecież ta rocznica, właśnie ta rocznica, sześćset sześćdziesiąta szósta przypomina wyraźnie o tym, że demony nie śpią. Nie marnują czasu. Mija dwadzieścia pięć lat od czerwcowej trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z papieskiej wizyty w 1987 r. trzeba dziś przypomnieć słowa, które zostały wypowiedziane na Westerplatte, nad polskim morzem. A dziś na nowo niech zabrzmią tutaj, u stóp polskich gór, na tej nowotarskiej ziemi. Mówił wtedy Papież do młodzieży, ale także do wszystkich, którzy go słuchali tak jak dzisiaj do was, mówił: każdy z nas znajduje w swoim życiu jakieś Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, który trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, jakąś powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymywać i obronić tak w sobie jak i wokół siebie. Słowa, które nie straciły nic ze swej ważności. Nabrały jeszcze większej mocy i sensu. I dzisiaj pochylamy swe czoła i pochylając je przed majestatem i wielkością Serca Jezusowego prosimy o mądrość, o wrażliwość i dobre serce dla wszystkich, którzy tę nowotarską ziemię stanowią. A święta Katarzyna niech wyprasza u Wszechmogącego Boga aby zachował nas i miasto nasze od wszelkiego złego według sprawiedliwości swojej. 

Po Mszy św. odbyła się promocja książki poświęconej kościołowi św. Katarzyny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.