PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Odremontowany autobus MZK na chwilę znów w Nowym Targu

Czwartek, 23 sierpnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOdrestaurowany przez Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu Jelcz 11 z 1986 r. wożący przez wiele lat pasażerów komunikacji miejskiej w Nowym Targu przyjechał we środę z powrotem do swojej macierzystej zajezdni. Powrót był na krótko, bo tylko po kolejne części z przeznaczonego na złom innego Jelcza, ale na Dyrektorze nowotarskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji zrobił wrażenie.


– Widziałem z pięć odrestaurowanych autobusów, ale ten jest wyremontowany najlepiej – Krzysztof Antos nie krył uznania wobec sądeckich pasjonatów. 

Trzy lata temu MZK przekazało nieodpłatnie Stowarzyszeniu jeden z przeznaczonych na złom pojazdów, których pozbywało się dzięki kończącego się właśnie unijnego programu poprawy jakości taboru. Autobus pamięta jeszcze czasy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, które w latach 80. wprowadziło komunikację miejską m.in. w Nowym Targu. Ten konkretny egzemplarz jeździł do 1991 r. po ówczesnej stolicy województwa, ale przy podziale WPK został przekazany do Nowego Targu, gdzie jeździły takie same modele. Jako jeden z najbardziej wysłużonych pojazdów miał on trafić do kasacji, jednak pasjonaci z Nowego Sącza postanowili go własnym sumptem wyremontować. 

- W tej chwili spotkanie np. Jelcza „ogórka” graniczy z cudem, bo zostało dosłownie parę egzemplarzy. Chodzi o to, żeby uratować kilka sztuk takich autobusów. Są to wydatki, ale to też jest historia naszego kraju – tłumaczy Jakub Rost z Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu. 

Obecnie autobus zarejestrowany już jako pojazd zabytkowy wykorzystywany jest sporadycznie w ramach imprez. Jego pierwszym zadaniem było uczestnictwo w zlocie pojazdów zabytkowych oraz obsługa warszawskiej „Nocy Muzeów” w trakcie której woził on warszawiaków. Od czasu do czasu również aby podtrzymać jego sprawność techniczną jest nieodpłatnie użyczany na potrzeby sądeckiej komunikacji miejskiej na słabo obciążonych liniach, aby duża liczba pasażerów nie zniszczyła trzyletniej pracy tamtejszych miłośników komunikacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.