PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Wtorek, 4 września 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikTradycyjnie już pod pomnikiem Bohaterów Września w Kotlinie miały miejsce miejskie obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w której udział wzięły władze miasta i powiatu oraz przedstawicieli działających w mieście organizacji i instytucji. Szczególnie cieszyło sporo szkolnych pocztów sztandarowych i obecność harcerzy.


- Pierwszy września jest nie tylko rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. To symbol oporu przeciwko nienawiści, agresji i zbrodni – powiedział I Zastępca Burmistrza Eugeniusz Zajączkowski mówiąc o symbolach narodowych. – 1 września 1939 r. nasze głośne „nie” usłyszał cały świat. Nasz kraj zerwał się do nierównej i samotnej walki, w której odniósł olbrzymie, do dzisiaj odczuwalne straty. 

Burmistrz przytoczył definicję patriotyzmu podaną przez bł. Jana Pawła II w jego książce dotyczącą miłości do wszystkiego co ojczyste. To właśnie patriotyzm spowodował że ludzie złożyli najwyższą ofiarę nie poddają się zniewoleniu, skutecznie walcząc o wolność ojczyzny. – Choć nikt obecnie nie wymaga od nas poświęcania dla niej życia, rzucenia się w pożogę wojenną, nie możemy zapominać o długu zaciągniętym wobec naszych przodków, którzy dzięki tej miłości wywalczyli dla nas wolną ojczyznę. Dzisiejszy patriotyzm powinien przejawiać się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Szacunek do języka w obecnych czasach jest szczególnie ważny. Wielu młodych ludzi często okalecza poprzez wtrącanie do niego obcych wyrazów pochodzących z innego języka. Bardzo ważnym, a często pomijanym przez ludzi czynnikiem kształtującym patriotyzm jest dbanie o wspólne mienie. Przejawem patriotyzmu jest także szanowanie polskiej kultury i tradycji, umiłowanie własnej ojczyzny i narodu, oraz szacunek dla swoich przodków – podkreślił Burmistrz Zajączkowski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.