PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nagroda „Świadek Historii” pośmiertnie dla Władysława Skalskiego

Wtorek, 25 września 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Adam WojnarZmarły w ubiegłym roku śp. Władysław Józef Skalski, Poseł na „Sejm Kontraktowy” z ramienia „Solidarności” został wyróżniony nagrodą „Świadek Historii” przyznawaną przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Nagroda powstała by uhonorować tych, którym na sercu leżało budowanie szacunku dla narodowej przeszłości. W ubiegły czwartek nagrodę z rąk dyrektora oddziału Marka Lasoty odebrała Maria Skalska, wdowa po nagrodzonym.


Nagroda przyznawana jest od kilku lat, ale w tym roku po raz pierwszy była przyznawana przez krakowski IPN. Obok Władysława Skalskiego uznanego szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierającym działania  pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, znaleźli się również ks. kardynał Franciszek Macharski, Stanisław Malara, Paweł Perchel, Adam Roliński i ppłk. Jerzy Wesołowski. 

Jak czytamy w życiorysie Władysława Skalskiego opublikowanym przez IPN „... z  pasją poświęcał się zbieraniu materiałów i dokumentowaniu działalności NSZZ „Solidarność”, w tym zwłaszcza: prac Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” i kół NSZZ „Rolników Indywidualnych” w latach 1980–1989 z obszaru Małopolski, szczególnie z Podhala, Spiszu i Orawy; (...) Jako juror uczestniczył w konkursach dla młodzieży szkolnej. Współorganizator wystaw związanych z działalnością „Solidarności” i inicjator publikacji poświęconych nurtom niepodległościowym ...”. 

Władysław Skalski jest autorem takich publikacji, jak „Solidarność Podhala” (2001), „"Solidarność" w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale" w Nowym Targu 1980–1981” (2005) i „Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Jan Paweł II w Nowym Targu. 8 czerwca 1979 w dokumentach Służby Bezpieczeństwa” (2008).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.