PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Finaliści plebiscytu „Aktywny 2012”. Oddaj swój głos!

Piątek, 2 listopada 2012 r.
Autor: MOK Nowy Targ

Finaliści plebiscytu „Aktywny 2012”. Oddaj swój głos!Przedstawiamy Państwu finalistów plebiscytu „Aktywny 2012”. W tej edycji są to: Karolina Czyżowska, Agnieszka Dzioboń i Magdalena Nawara: wolontariuszki z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Aleksander Kozieł i Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.


Głosowanie trwa przez cały listopad.  Głosujemy poprzez kupony, które można odbierać w Sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, al. Tysiąclecia 37. UWAGA: każdy może oddać tylko jeden głos! Warto zatem oddać swój głos świadomie.


 

Kim są nasi finaliści?

Karolina Czyżowska, Agnieszka Dzioboń i Magdalena Nawara: wolontariuszki z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą

Agnieszka Dzioboń, Magdalena Nawara i Karolina Czyżowska to uczennice klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Rabce – Zdroju, wolontariuszki Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce Zdroju. To mocna grupa osób od niemal 2 lat systematycznie zaangażowanych w pomoc Towarzystwa.  Towarzystwo jest ogólnopolską organizacją posiadającą wiele trwałych osiągnięć, jednakże dzięki pracy wolontariuszy działania te realizowane są znacznie sprawniej, a organizacja może poszerzyć i zintensyfikować swoje działania.

W dotychczasowej działalności Towarzystwa wolontariuszki te brały czynny udział w rozprowadzeniu materiałów promocyjnych informujących o celach realizowanych przedsięwzięć, pomagały w biurze oraz w realizacji bieżących działań statutowych. W ostatnich miesiącach aktywnie wspierały organizację spotkania chorych i członków ich rodzin na warsztatach kulinarnych z Karolem Okrasą – przygotowały posiłki, animowały zabawy dla dzieci. W ostatnim czasie pomagały w organizacji projektu aktywizacji sportowej dla chorych na mukowiscydozę - rajdów rowerowych w Ojcowskim Parku Narodowym, podczas których pomagały w dystrybucji sprzętu rowerowego, animowaniu zabaw ruchowych i w opiece nad grupą. Siłę wolontariatu poznaliśmy, kiedy dzięki pracy tych kilku wspaniałych nastolatek wysyłkę czasopisma „Mukowiscydoza” po raz pierwszy udało się wykonać w ciągu zaledwie 2 dni, a dotychczas zajmowało nam to prawie 2 tygodnie!

Ta grupa licealistek jest silnie zmotywowana do robienia czegoś dobrego, pożytecznego. Chcą być potrzebne. Są otwarte na nowe doświadczenia zawodowe i życiowe. Czują potrzebę kontaktu z ludźmi i nawiązywania coraz to nowych znajomości. Chętnie oferują swój czas wolny naszej organizacji. Ich wspólne działania na rzecz środowiska chorych na mukowiscydozę przyczyniają się do upowszechniania pozytywnych wzorców zachowań w ich grupie rówieśniczej i zacieśniają kontakty międzyludzkie w naszej organizacji.

Aleksander Kozieł 

Moje zainteresowania sztukami walki wschodu sięgają lat 80tych. W tamtych czasach ćwiczyłem przez kilka lat jedyny dostępny styl walki, karate kyokushinkai. Następnie zetknąłem się z chwytami obronnymi Kondratowicza (walka wręcz w wojsku), karate Seitedo (obecne Seido). Moje zainteresowania odnośnie walki wręcz zawsze biegły w kierunku możliwości obezwładnienia przeciwnika nie czyniąc mu przy tym szkody. Obecnie pracuje w firmie ochroniarskiej "Sezam", gdzie pełnie obowiązki kierownika ochrony sądu w Nowym Targu, oraz jestem instruktorem samoobrony, posiadam stopień trzeci dan w Jiu Jitsu. Prowadzę własną działalność pod nazwa Szkoła Walki Yamabushi, gdzie dzieci i młodzież ćwiczą Jiu-Jitsu pod moim kierunkiem. Ponadto prowadzę zajęcia z zakresu walki wręcz i technik interwencji  w policealnym studium pracowników ochrony "Cobra Południe" oraz prywatnym LO przy ul. Św. Katarzyny. Szkoła Walki Yamabushi jest aktywnym członkiem S.K.K.F. AKYAMA. Wspólnie organizujemy turnieje oraz imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Wykaz aktywności z ostatnich lat:

1. Akcja wakacje na wsi w 2006r

a) zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku

b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2006

c) pokazy sztuk walki w Dębnie

d) Pokazy sztuk walki na jarmarku Podhalańskim

2.Rok szkolny 2007/08

a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ

- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku

- wycieczki na strzelnice nowotarską w lipcu i sierpniu 2007

- pokazy Jiu Jitsu w Ostrowsku, lipiec 2007

- pokazy Jiu Jitsu na jarmarku podhalańskim

b) Wyjazd do Bochni na dwudniowy pobyt w kopalni połączony ze szkoleniem Jiu Jitsu

c) akcja Mikołaj 2007 połączona z treningiem

3. Rok szkolny 2008/09

a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ

- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku

- wycieczki na strzelnice nowotarską w sierpniu 2008

b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2008

c) pokazy Jiu Jitsu w Ostrowsku, sierpień 2008

d) Nowotarski Turniej Jiu Jitsu, kwiecień 2009

e) turniej o puchar Wójta Gminy Nowy Targ, maj 2009

4. Rok szkolny 2009/10

a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ

- zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku

- wycieczki na strzelnice nowotarską w sierpniu 2008                                                                        

b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2009

c) turniej jiu jitsu o puchar dyrektora PMOS

d) zakończenie gwiazdkowej ligi Jiu Jitsu styczeń 2009

e) turniej Jiu Jitsu w Grywałdzie maj 2010

5.Rok szkolny 2010/11

a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ - zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku

b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2010

c) Mikołajkowy Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2010

d) zakończenie nowotarskiej ligi Jiu Jitsu marzec 2010

e) Impreza żeglarska – piknik rodzinny w Kluszkowcach dla dzieci i młodzieży czerwiec 2011

6. Rok szkolny 2011/12

a) akcja wakacje na wsi pod patronatem Wójta miny Nowy Targ - zajęcia rekreacji ruchowej dla dzieci, lipiec sierpień w Ostrowsku

b) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2011

c) Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2010

d) Mikołajkowy Turniej Jiu Jitsu o puchar dyrektora PMOS-grudzień 2011

e) Turniej Jiu Jitsu luty 2012

f) Turniej Ken Jitsu dla młodzieży marzec 2012

g) wyjazd do Zaklikowa w lipcu 2012 

Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu 

Grupa wolontariatu działa od 2006 roku, a w tym roku otrzymaliśmy prawny status Szkolnego Koła Caritas. Obecnie koło liczy ok.100 członków. Opiekunami grupy są: Katarzyna Kubasiak, pedagog Katarzyna Pierzga, a wspomagają naszą pracę p. Dyrektor Marta Sokołowska, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i inni nauczyciele ZSE.

Praca nasza polega na pomaganiu ludziom w potrzebie, narażonym na wykluczenie społeczne. Szkolne Koło Caritas przeprowadziło szereg akcji pomocowych:

•             11 października odbyła się akcja ”Kup ciacho”. Młodzież przyniosła ciasto upieczone przez siebie i przeprowadziliśmy w szkole kwestę na rzecz biedniejszych i potrzebujących uczniów szkoły. Zebraliśmy 1050zł. Przeznaczyliśmy środki dla uczniów z rodzin ubogich i wielodzietnych.

•             13 października to dzień sadzenia żonkili. Otrzymaliśmy 500 cebulek żonkili z Fundacji im. Adama Worwy. Część rozprowadzono wśród uczniów i nauczycieli szkoły a resztę zasadzono w ogródku przy szkole jako Pole Nadziei.

•             w czasie adwentu trwała akcja "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem". Polegała ona na zbieraniu słodyczy i zabawek od uczniów naszej szkoły, by potem w dzień Św. Mikołaja obdarować, dzieci na oddziale szpitalnym, dzieci z uboższych rodzin na Kowańcu w kościele podczas Mszy Świętej roratnej, w domu dziecka w Szaflarach. W sumie rozdano dzieciom 120 paczek.

•             17 listopada mieliśmy w szkole akcję krwiodawstwa - Wampiriada. Przyjechał specjalny ambulans, wolontariusze oddali 13 litrów  krwi.

•             przed świętami 8 i 9 grudnia nasi wolontariusze zbierali żywność w sklepach ,która była rozdzielana przez członków Akcji Katolickiej przy kościele Św. Katarzyny dla najuboższych rodzin z Nowego Targu i biedniejszych uczniów naszej szkoły ( ok. 30 paczek). Przygotowano własnoręcznie kartki świąteczne i podarowano podopiecznym MOPS-U w Nowym Targu.

•             8 i 9 lutego na terenie szkoły przeprowadzono akcję Kup ciacho na zdrowie. Tym razem uczniowie przynieśli 49 świeżutkich , domowych ciast. Podczas tej kwesty zebrano 2000 zł z wykorzystaniem na zapomogi dla chorych uczniów z naszej szkoły i biedniejszych , potrzebujących wsparcia.

•             16-17 marca przeprowadzono w 5 sklepach świąteczną zbiórkę żywności. Zebrano 350 kg produktów spożywczych z przeznaczeniem na pomoc świąteczną dla uczniów szkoły oraz parafii MB Anielskiej na Kowańcu, Świętej Katarzyny w Nowym Targu i Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

•             18 kwietnia na terenie szkoły zorganizowano kolejną akcję krwiodawstwa. Zgłosiło się aż 70 uczniów, ale krew oddało 30 osób w sumie 15 litrów krwi dla chorych onkologicznie.

•             24 kwietnia przeprowadzono kwestę na rzecz Fundacji im. Adama Worwy Pola nadziei na terenie szkoły , podczas wywiadówki z rodzicami . Zebrane pieniądze przekazano fundacji . Podczas zbiórek w całym roku zebrano ok. 3000 zł. Akcja została oplakatowana własnoręcznie zrobionymi plakatami.

•             W dniach 27-30 kwiecień przeprowadzono kwestę uliczną na rzecz fundacji im. Adama Worwy. Uczestniczyło w niej 30 osób.

•             27 maja wolontariusze pomagali w organizacji festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka przy parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

•             2 czerwca ok. 50 wolontariuszy brało udział w pielgrzymce Sursum Corda z Zakopanego-Krzeptówek do Ludźmierza.

•             1, 2 i 3 października kwestowano na terenie szkoły na rzecz fundacji im. Adama Worwy rozprowadzając cebulki żonkilowe.

•             9 października przeprowadziliśmy  akcję sadzenia ogródka żonkilowego na rzecz fundacji im. Adama Worwy

•             10 października odbyła się na terenie szkoły akcja krwiodawstwa uczestniczyło w niej 60 krwiodawców , którzy oddali krew dla potrzebujących.

•             na terenie szkoły zbieramy nakrętki plastykowe z przeznaczeniem na rehabilitację dla Michałka Brynczki z Frydmana. W tym roku szkolnym odwieziono 28 worków zakrętek.

•             nasi wolontariusze pomagają odrabiać lekcje dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr3 na Kowańcu umilając im pobyt na świetlicy. Kilka dziewcząt pomaga w rodzinnym Domu Dziecka w Szaflarach, które prowadzą Siostry Serafitki.

•             przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą wolontariusze odwiedzali starszych ludzi podopiecznych MOPS-u i pomagali im w porządkach świątecznych.

•             najbiedniejsi uczniowie otrzymali stypendium socjalne z datków, które pozyskaliśmy w wyniku kwest i akcji prowadzonych na terenie szkoły.

•             wolontariusze odwiedzali z piosenką, zabawą i słodyczami dzieci z Chatki w Nowym Targu, gdzie miło spędzili czas na zabawach przy ognisku, pieczeniu kiełbasek i licznych pląsach i konkursach. 

Akcji jest dużo można by jeszcze wymieniać (np. gra miejska). Nasi młodzi wolontariusze chętnie biorą udział w licznych przedsięwzięciach daje im to dużo radości, uświadamia, że większa jest radość w dawaniu niż braniu, uwrażliwia na chorych, młodszych, potrzebujących, biedniejszych. Uczy pożytecznego spędzania wolnego czasu. Pokazuje jak ważną rolę w życiu spełnia wspólnota. Młodzi wolontariusze uczą się pokory, współczucia, cierpliwości i wyrozumiałości. Doceniają to ,że są zdrowi i mają bardzo dużo wszystkiego i mogą się dzielić z innymi.

Przystąpiliśmy do projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, którego finał będzie w listopadzie.

Jestem bardzo wdzięczna wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie oraz nauczycielom i dyrekcji ZSE za wszelka pomoc oraz współpracę. Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas : Katarzyna Kubasiak, Katarzyna Pierzga.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.