PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Banach – geniusz rodem z Podhala

Środa, 7 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikJego korzenie to Podhale, a dokładnie Ostrowsko. Jego sława obiegła cały świat. Prof. Stefan Banach, jeden z ojców analizy funkcjonalnej w matematyce był tematem seminarium zorganizowanego przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.


Prof. Banach jest porównywany z Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie. Jednakże wyniki jego badań nie są tak powszechnie znane, ponieważ analiza funkcjonalna to już wyższa matematyka, a więc nie wchodząca w powszechny program nauczania. Jednakże to właśnie Banach jest twórcą wielu twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu dziedzin matematyki. 

Jednym z prelegentów była prof. dr hab. Monika Waksmundzka-Hajnos, co ciekawe, siostrzenica profesora. Przytoczyła ona wiele ciekawostek z życia swojego wuja, jak chociażby fakt, że został on pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jana Kazimierza w Lwowie nie ukończywszy studiów, a do złożenia egzaminu kończącego przewód doktorski został zmuszony podstępem. Jeden z współpracowników znając niechęć Banacha do wszelkich formalności poprosił go, aby porozmawiał z grupą profesorów z Warszawy, którzy przyjechali na konsultacje w sprawie kilku problemów. Banach niechętnie, ale zgodził się na rozmowę, po czym dowiedział się, iż właśnie zdał egzamin doktorski. W ciągu dwóch lat habilitował się, a następnie po pięciu latach był już profesorem zwyczajnym Uniwersytetu. 

Historii tych słuchała pełna aula PPWSZ. Na wykłady przyszli nie tylko studenci, ale i młodzież ze szkół średnich. Obecni byli także przedstawiciele władz różnego szczebla: Senator RP prof. Stanisław Hodorowicz (wieloletni Rektor PPWSZ), Burmistrz Marek Fryźlewicz, Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz Wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.