PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Banach – geniusz rodem z Podhala

Środa, 7 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikJego korzenie to Podhale, a dokładnie Ostrowsko. Jego sława obiegła cały świat. Prof. Stefan Banach, jeden z ojców analizy funkcjonalnej w matematyce był tematem seminarium zorganizowanego przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.


Prof. Banach jest porównywany z Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie. Jednakże wyniki jego badań nie są tak powszechnie znane, ponieważ analiza funkcjonalna to już wyższa matematyka, a więc nie wchodząca w powszechny program nauczania. Jednakże to właśnie Banach jest twórcą wielu twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu dziedzin matematyki. 

Jednym z prelegentów była prof. dr hab. Monika Waksmundzka-Hajnos, co ciekawe, siostrzenica profesora. Przytoczyła ona wiele ciekawostek z życia swojego wuja, jak chociażby fakt, że został on pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jana Kazimierza w Lwowie nie ukończywszy studiów, a do złożenia egzaminu kończącego przewód doktorski został zmuszony podstępem. Jeden z współpracowników znając niechęć Banacha do wszelkich formalności poprosił go, aby porozmawiał z grupą profesorów z Warszawy, którzy przyjechali na konsultacje w sprawie kilku problemów. Banach niechętnie, ale zgodził się na rozmowę, po czym dowiedział się, iż właśnie zdał egzamin doktorski. W ciągu dwóch lat habilitował się, a następnie po pięciu latach był już profesorem zwyczajnym Uniwersytetu. 

Historii tych słuchała pełna aula PPWSZ. Na wykłady przyszli nie tylko studenci, ale i młodzież ze szkół średnich. Obecni byli także przedstawiciele władz różnego szczebla: Senator RP prof. Stanisław Hodorowicz (wieloletni Rektor PPWSZ), Burmistrz Marek Fryźlewicz, Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz Wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.