PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Obchody Święta Niepodległości

Wtorek, 13 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikKwiatami na grobach walczących o niepodległość, uroczystą akademią z wręczeniem medali zasłużonym dla miasta oraz koncertem, uroczystością „instalacji” pomnika Orkana oraz Mszą za Ojczyznę nowotarżanie uczcili w tym roku Święto Niepodległości.


Jeszcze w piątek, tradycyjnie już władze miasta, powiatu, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej oraz nowotarskich szkół złożyli kwiaty na grobach walczących o niepodległość kraju. Zarówno na tych zbiorowych, jak i indywidualnych. Również w piątek zorganizowana została uroczysta akademia w Miejskim Ośrodku Kultury. 

- Niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania na rzecz naszej ojczyzny, oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy takie bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków – powiedział Przewodniczący Rady Miasta wspominając w okolicznościowym przemówieniu dzień odzyskania niepodległości, którego rocznica stanowi nasze narodowe święto. – Uczucia patriotyczne powinny być w nas równie żywe, jak wtedy, 11 listopada 1918 roku. 

Medale za Zasługi dla Miasta Nowego Targu odebrali w tym roku Anna Dziubas w imieniu kierowanej przez siebie Galerii „Jatki” oraz emerytowany Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina Stanisław Rakoczy. Przy okazji Święta Niepodległości ppłk Andrzej Bandoła, komendant nowotarskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień wręczył por. Jerzemu Widejce awans na kapitana rezerwy. Po części oficjalnej akademii jej uczestnicy wysłuchali koncertu pt. „Muzyczna opowieść o Fryderyku Chopinie” w wykonaniu Hiroshiego Kurotaki, Jolanty Suder i Jerzego Sobeńki. 

W niedzielę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie”. W Bursie Gimnazjalnej otwarte zostały wystawy pt. „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w relacjach oraz obiektywie limanowian” oraz „Garnizon Tarnów w II Rzeczpospolitej”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.