PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Obchody Święta Niepodległości

Wtorek, 13 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikKwiatami na grobach walczących o niepodległość, uroczystą akademią z wręczeniem medali zasłużonym dla miasta oraz koncertem, uroczystością „instalacji” pomnika Orkana oraz Mszą za Ojczyznę nowotarżanie uczcili w tym roku Święto Niepodległości.


Jeszcze w piątek, tradycyjnie już władze miasta, powiatu, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej oraz nowotarskich szkół złożyli kwiaty na grobach walczących o niepodległość kraju. Zarówno na tych zbiorowych, jak i indywidualnych. Również w piątek zorganizowana została uroczysta akademia w Miejskim Ośrodku Kultury. 

- Niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania na rzecz naszej ojczyzny, oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy takie bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków – powiedział Przewodniczący Rady Miasta wspominając w okolicznościowym przemówieniu dzień odzyskania niepodległości, którego rocznica stanowi nasze narodowe święto. – Uczucia patriotyczne powinny być w nas równie żywe, jak wtedy, 11 listopada 1918 roku. 

Medale za Zasługi dla Miasta Nowego Targu odebrali w tym roku Anna Dziubas w imieniu kierowanej przez siebie Galerii „Jatki” oraz emerytowany Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina Stanisław Rakoczy. Przy okazji Święta Niepodległości ppłk Andrzej Bandoła, komendant nowotarskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień wręczył por. Jerzemu Widejce awans na kapitana rezerwy. Po części oficjalnej akademii jej uczestnicy wysłuchali koncertu pt. „Muzyczna opowieść o Fryderyku Chopinie” w wykonaniu Hiroshiego Kurotaki, Jolanty Suder i Jerzego Sobeńki. 

W niedzielę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru „Echo Gorczańskie”. W Bursie Gimnazjalnej otwarte zostały wystawy pt. „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w relacjach oraz obiektywie limanowian” oraz „Garnizon Tarnów w II Rzeczpospolitej”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.