PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Orkan zainstalowany na starym miejscu

Wtorek, 13 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikSetki nowotarżan, w tym blisko dwieście osób ubranych po góralsku witało pomnik Władysława Orkana podczas uroczystości „istalacji” tego postumentu w pierwotnym miejscu – na Placu Słowackiego nazywanego też Małym Rynkiem. Pojawili się kapelani Związku Podhalan oraz byli prezesi nowotarskiego oddziału ZP.


Historię pomnika gorczańskiego wieszcza postawionego na Placu Słowackiego nakładem Związku Podhalan w Północnej Ameryce przypomniał Przewodniczący Rady Miasta Paweł Liszka, który nadmienił, że i w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie obyło się bez dyskusji nad kształtem i miejscem ulokowania pomnika. 

W uroczystościach wzięły udział zespoły Mali Hyrni i Mali Śwarni oraz zespół Młode Podhale, który przypomniał „Wskazania dla synów Podhala” autorstwa Władysława Orkana. Grała także orkiestra dęta parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zrewitalizowany Plac Słowackiego poświęcił ks. Robert Pochopień. Sam pomnik nie był święcony, ponieważ zostało to już dokonane w 2000 r. kiedy odsłaniany był na Rynku przy okazji zastąpienia postaci Orkana ze sztucznego kamienia repliką z brązu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.