PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Orkan zainstalowany na starym miejscu

Wtorek, 13 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikSetki nowotarżan, w tym blisko dwieście osób ubranych po góralsku witało pomnik Władysława Orkana podczas uroczystości „istalacji” tego postumentu w pierwotnym miejscu – na Placu Słowackiego nazywanego też Małym Rynkiem. Pojawili się kapelani Związku Podhalan oraz byli prezesi nowotarskiego oddziału ZP.


Historię pomnika gorczańskiego wieszcza postawionego na Placu Słowackiego nakładem Związku Podhalan w Północnej Ameryce przypomniał Przewodniczący Rady Miasta Paweł Liszka, który nadmienił, że i w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie obyło się bez dyskusji nad kształtem i miejscem ulokowania pomnika. 

W uroczystościach wzięły udział zespoły Mali Hyrni i Mali Śwarni oraz zespół Młode Podhale, który przypomniał „Wskazania dla synów Podhala” autorstwa Władysława Orkana. Grała także orkiestra dęta parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zrewitalizowany Plac Słowackiego poświęcił ks. Robert Pochopień. Sam pomnik nie był święcony, ponieważ zostało to już dokonane w 2000 r. kiedy odsłaniany był na Rynku przy okazji zastąpienia postaci Orkana ze sztucznego kamienia repliką z brązu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.