PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Trzydniowe spotkanie historyków wojskowości w Nowym Targu

Piątek, 16 listopada 2012 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. Archiwum PTH O/Nowy TargW dniach 9-11 listopada br. w budynku Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, siedzibie Nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego miały miejsce obrady Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności”. Swoje referaty wygłosiło blisko 30 historyków, reprezentujących ośrodki naukowe w kraju i za granicą, a także przedstawiciele lokalnych Oddziałów PTH.


Wykład inauguracyjny pt. „Szabla najsłynniejszym nożem na polu walki” wygłosił prof. dr hab. Jan Szymczak, Prezes Towarzystwa, który objął to wydarzenie patronatem honorowym. Natomiast Komitet naukowy konferencji tworzyli: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec, prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski), dr hab. Edmund Juśko, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), zaś komitet organizacyjny: Robert Kowalski, Paweł Juśko, Leszek Zakrzewski i Magdalena Dyląg. 

Konferencja jest efektem rozwijającej się współpracy małopolskich oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego zapoczątkowanej 21 kwietnia 2012 r. na spotkaniu Forum Małopolskich Oddziałów PTH w Nowym Targu. Warto podkreślić sprawną organizację konferencji, za którą odpowiadał Oddział PTH w Nowym Targu, choć przedsięwzięcie było realizowane w ramach tegoż Forum. Trzydniowe  spotkanie było przede wszystkim okazją do wysłuchania interesujących prelekcji, zapoznania się z nowymi badaniami w zakresie historii wojskowości, szczególnie w ujęciu regionalnym, ale także do integracji środowiska historyków młodego pokolenia. 

Ostatniego dnia konferencji, który zbiegł się z obchodami Święta Niepodległości, uroczyście otwarto dwie wystawy czasowe, przygotowane przez oddziały PTH w Limanowej oraz w Tarnowie: „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich w relacjach oraz obiektywie Limanowian”, tudzież „Garnizon Tarnów w II Rzeczpospolitej”. 

Dla mieszkańców miasta organizatorzy przygotowali także przegląd filmów dokumentalnych. Wyemitowane zostały cztery obrazy: „Pierwszy Virtuti”, reż. Leszek Wiśniewski, „Kleeberg odszedł Kleeberczycy zostali” reż. Mirosław Gronowski, scenariusz Adam Sikorski, „Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę”, reż. Williama Hood i Adama Lavis oraz „Burza w Okręgu Krakowskim”, reż. Dariusz Walusiak.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.