PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

Komisja sportu z deklaracją olimpijską

Sobota, 23 lutego 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Komisja sportu z deklaracją olimpijskąWydawałoby się, że jeżeli komisja niemal od początku jest zgodna co do przedmiotu obrad, dyskusja powinna być krótka. Jednak piątkowe posiedzenie Komisji Sportu, Turystyki i Promocji zdominowała dyskusja na temat tego kto i dlaczego nie uczestniczył w redagowaniu dwóch stron tekstu deklaracji przedkładanej Radzie Miasta przez Komisję Sportu dotyczącej gotowości miasta do pomocy w realizacji idei olimpiady w Krakowie w 2022 r.


- Ja w stu procentach się podpiszę, tylko mam takie pytanie: kto uczestniczył przy układaniu tej deklaracji? – zaczął Radny Gabriel Samolej. – Bo ja jako radny i jako uczestnik trzech igrzysk olimpijskich się czuję jakoś tak... że mnie przy takich rzeczach nie ma? – dopytywał się. Przewodniczący Komisji Sportu Marek Batkiewicz wyjaśnił, że przy pracach nad projektem uczestniczył również Doradca Burmistrza Marcin Ozorowski. – Mnie to nie dziwi, że mnie przy tym nie było, nie mam uwag do treści – tłumaczył Przewodniczącemu Radny usłyszawszy, że omawiany przez Komisję dokument jest tylko projektem w zamyśle mającym być przyjętym przez całą Komisję i poddanym pod głosowanie całej Radzie, ale że właśnie temu służy posiedzenie, by każdy mógł dodać coś od siebie. Radny Samolej dodał zatem od siebie, że liczba nowotarskich olimpijczyków wymienionych w deklaracji powinna być uściślona, co znalazło natychmiast odzwierciedlenie w treści. 

Radny Michał Glonek, który uczestniczył również w obradach mimo że do Komisji nie należy, miał pretensje o to, że taka deklaracja nie została przyjęta znacznie wcześniej, kiedy zaczęły pojawiać się sygnały o pomyśle organizacji igrzysk w Małopolsce. – Mogliśmy być liderami, a jesteśmy w tyle. Mam wrażenie, że znowu zostało coś przespane – irytował się. Celem ataku stał się Burmistrz Marek Fryźlewicz, który zdaniem Radnego był głównym hamulcem przy ubiegłorocznym pomyśle podjęcia tematu przez Radę. 

- Uczestniczyłem w wielu spotkaniach na ten temat i przede wszystkim Słowacy powiedzieli, że nie ma możliwości żeby oni wypuścili z rąk hokej. Nigdy nie odcinałem się od tematu, natomiast podtrzymuję swoje zdanie, że nawet dziś to jest jedna wielka niewiadoma bo nie ma oszacowanych kosztów całych igrzysk – tłumaczył Burmistrz swoją ostrożność w zakresie wcześniejszego podejmowania zdania przez Miasto w temacie organizacji olimpiady. 

Do wypowiedzi swojego przełożonego nawiązał również Doradca Marcin Ozorowski, który zwrócił uwagę, że wiele dokumentów uchwalonych do tej pory przez samorządy miało charakter roszczeniowy jeśli chodzi o organizację poszczególnych dyscyplin sportu na swoim terenie, natomiast projekt deklaracji przedstawiany Komisji, a w późniejszym zamiarze przedkładany pod opinię wszystkich Radnych, w swojej intencji ma zaofiarowanie dowolnej pomocy przy organizacji niekoniecznie samych igrzysk, ale na przykład w zakresie organizacji bazy treningowej, lub nawet infrastruktury komunikacyjnej wliczając w to planowane lotnisko dyspozycyjne. 

Ostatecznie wszystkich siedmiu członków Komisji podniosło ręce za przyjęciem projektu deklaracji i na poniedziałkowej sesji Rady Miasta będzie on przedłożony jako projekt Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Miasta. 

A oto jego treść przyjęta przez Komisję: 

Nowy Targ, 22 lutego 2013 r. 

DEKLARACJA RADY MIASTA NOWY TARG

w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 

W nawiązaniu do prezentacji P. Minister Joanny Muchy na Małopolskim Kongresie Sportu Powszechnego w dniu 13 lutego br. oraz stanowisk poszczególnych samorządów małopolskich pragniemy przedstawić naszą aprobatę dla inicjatywy  organizacji przez miasto Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.  Zdajemy sobie sprawę, iż każde pozytywne wsparcie tych idei przybliży naszą wspólną szansę otwarcia Polski Południowej dla Europy i świata. 

Mamy też szczególny cel, by Miasto Nowy Targ położone w sercu czterech pasm górskich: Gorców, Tatr, Pienin oraz Beskidów wypełniło w tym projekcie ważną funkcję bazy sportów zimowych ze szczególnym uwzględnieniem hokeja na lodzie. Mając również na uwadze praktyczne wykorzystanie lokalnego potencjału oraz niezwykłą przedsiębiorczość naszego społeczeństwa możemy zagwarantować zrównoważony rozwój turystyki i rekreacji, stanowiący dodatkowy walor w składanej przez Polskę aplikacji do MKOl. 

Nowy Targ od momentu powstania KS Podhale (1933 r.) był kolebką sportów zimowych z ukochanym hokejem na lodzie na czele. Klub przez lata był wizytówką całego regionu, zdobywając na lodowiskach europejskich zaszczytne laury oraz szacunek dla góralskiego charakteru  i sportowych umiejętności. Właśnie Szarotki stanowiły zaplecze każdej kadry narodowej będąc kuźnią najwybitniejszych talentów olimpijskich. Umożliwienie Miastu organizacji  turnieju w tej dyscyplinie sportu będzie klamrą spinającą pokolenia 41 byłych nowotarskich olimpijczyków z hokeistami prezentującymi światowy poziom rywalizacji. W samej przestrzeni sportowej rozgrywki turniejowe byłyby również mocnym impulsem dla młodego pokolenia, które pragnie kultywować i rozwijać hokejową tradycję. 

Ta tradycja rozgrywek hokejowych nie jest pozbawiona niezbędnego doświadczenia logistycznego jakie posiada Nowy Targ. Na arenie naszego lodowiska organizowaliśmy lub współorganizowaliśmy imprezy sportowe dużej rangi uzyskując pochlebne oceny i opinie: 

- IIHF Mistrzostwa Europy Juniorów Grupy A 1993

- XVI Zimowa Uniwersjada Zakopane 1993 (hokej, jazda figurowa)

- XX Zimowa Uniwersjada Zakopane 2001 (hokej, short track) 

Jako samorząd, aktywnie wspieraliśmy także starania Zakopanego o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 r. Mając na uwadze powyższe fakty, wobec obecnego projektu olimpijskiego zainicjowanego przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezesa Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantiska Chmelara, a pomyślnie przyjętego przez polityczne gremia rządowe oraz samego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nie możemy pozostawać obojętni. Oferujemy pełne zaangażowanie władz samorządowych oraz organizacji sportowych naszego Miasta w proces wypracowania najlepszych rozwiązań organizacyjnych dla tego przedsięwzięcia, licząc na uwzględnienie zarówno naszych możliwości ale także aspiracji w planach realizacji Olimpiady 2022 r. Impreza tej rangi w naturalny sposób rozwinie infrastrukturę komunikacyjną z perspektywicznym uruchomieniem nowotarskiego lotniska, poprawi infrastrukturę sportowo-rekreacyjną i turystyczną, ożywi lokalną gospodarkę i poszerzy rynek pracy wzmacniając Małopolskę w istotnych płaszczyznach zawartych w strategiach rozwoju regionalnego.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.