PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Walne Zebranie Oddziału PTH w Nowym Targu

Środa, 20 marca 2013 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. Archiwum PTH O/Nowy TargW Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. W jego trakcie podsumowano minione trzy lata działalności, przypominając o szeregu przedsięwzięciach realizowanych przez Oddział. Była to także okazja do podsumowania całej dekady aktywności na Podhalu środowiska skupionego najpierw w Komisji Historii Wojskowości, a następnie w PTH.


W latach 2003-2013 PTH było organizatorem i współorganizatorem 34 konferencji naukowych i popularnonaukowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Zorganizowano blisko 50 historycznych wystaw czasowych i plenerowych prezentowanych w Nowym Targu, ale także szeregu miejscowościach w regionie i poza nim m.in. w Warszawie, Limanowej czy Nowym Sączu.

Ważne miejsce zajmowała i nadal zajmuje działalność odczytowa. W ramach otwartych cyklów: „Posiedzeń Komisji Historii Wojskowości”, „Jordanowskich Posiadów Historycznych” oraz „Wieczornych spotkań z historią, kulturą i tradycja w tle”, wygłoszono blisko 90 prelekcji i wykładów.

Oddział PTH prowadzi również bogatą działalność wydawniczą, co przełożyło się na opublikowanie 19 pozycji książkowych, w tym kilku prac doktorskich i jednej habilitacyjnej. Drukowane są one w 3 seriach wydawniczych: Prace Komisji Historii Wojskowości (6 tomów), Podhalańskie Monografie Historyczne (5 tomów), Prace Komisji Kultury (1 tom). Ponadto, wydawane są materiały z sesji i konferencji naukowych łącznie, nakładem oddziału ukazało się 7 takich pozycji.

Istotnym obszarem aktywności oddziału jest szeroko rozumiana działalność edukacyjna i popularyzatorska. Składają się na nią m.in. warsztaty metodyczne dla nauczycieli, konkursy dla młodzież, rajdy turystyczno-krajoznawcze, pikniki historyczne, inscenizacje i rekonstrukcje historyczne a także udział w grach miejskich, dniach wolontariusza czy nocy muzeów. Wszystkie te działania, tudzież inne, niewymienione tutaj z całą pewnością popularyzują historię regionu i stanowią ciekawą ofertę na kulturalnej mapie miasta i regionu. Informacje o inicjatywach jakie podejmuje Towarzystwo można czerpać ze oficjalnej strony internetowej oraz profilu na popularnym portalu społecznościowym facebook.

Podczas Walnego Zebrania działacze nowotarskiego oddziału PTH dokonali wyboru swoich władz: Prezesa, Zarząd Oddziału i Komisję Rewizyjną.  Prezesem Oddziału pozostał Robert Kowalski, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od powstania oddziału, czyli od 2004 r. Z wykształcenia  jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania i organizacji w jednostkach samorządowych i podległych na Politechnice Krakowskiej. W kadencji 2007-2011 zasiadał w Radzie Muzealnej przy Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy – Instytucji Województwa Małopolskiego, a obecnie pełni w niej funkcję zastępcy przewodniczącego. Jest również Przewodniczącym Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Działacz Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu. Jest również członkiem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.  Autor i redaktor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych m.in. stosunkom polsko-słowackim oraz dziejom wojen i wojskowości. Organizator szeregu międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych konferencji, seminariów i sympozjów naukowych, a także ponad 30 wystaw czasowych. Uczestnik zespołów opracowujących szlaki kulturowe i tematyczne na terenie województwa małopolskiego.
 
Obecny skład Zarządu Oddziału PTH w Nowym Targu przedstawia się następująco:
Prezes - Robert Kowalski (Nowy Targ)
Wiceprezes - Jadwiga Jurkowska (Szczawnica)
Sekretarz – Elżbieta Geryszewska (Nowy Targ),
Skarbnik – Tadeusz Wojciech Batkiewicz (Nowy Targ)
Członek Zarządu – Michał Maciaszek (Klikuszowa)
 
Z kolei Komisja Rewizyjna będzie pracować w następującym składzie:
Przewodniczący – Tomasz Jastrzębski (Wieliczka)
Sekretarz – Zbigniew Hajduk (Kraków)
Członek Komisji – Łukasz Kubowicz (Ludźmierz)


PTH Sprawozdania za 2012.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.