PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Podpisanie umowy w sprawie wykonania Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów

Wtorek, 7 maja 2013 r.
Autor: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Podpisanie umowy w sprawie wykonania Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów6 maja w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu została podpisana umowa na wykonanie Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów dla lasów stanowiących własność wspólnot gruntowych. Wykonawcą planu jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie.


Pierwszy etap prac ma na celu objęcie pełną dokumentacją urządzeniową lasów, jak również inwentaryzację stanu lasów dla drzewostanów rozdrobnionych o powierzchniach do 10 ha, całości lasów stanowiących własność osób fizycznych oraz wspólnot gruntowych. W latach następnych taką dokumentacją będą obejmowane lasy właścicieli indywidualnych w poszczególnych gminach Powiatu Nowotarskiego. 

Realizując gospodarkę leśną zgodnie z zasadami przyjętymi w w/w planie umożliwiamy mieszkańcom Powiatu Nowotarskiego prowadzenie racjonalnej i trwale zrównoważonej gospodarki poprzez wzmacnianie przede wszystkim funkcji ochronnej lasów. Z lasu można pobrać taką ilość drewna, która nie zagraża jego trwałości oraz zapewnia ciągłość użytkowania. Maksymalna wielkość do pozyskania, ustalona w planie, jest wielkością wyważoną i nieprzekraczalną, bowiem zapewnia ona trwałe zachowanie lasów, które mają istotne znaczenie gospodarcze i społeczne. 

Właściwie zagospodarowane lasy poprzez retencję i stabilizację warunków wodnych zmniejszają zagrożenie i rozmiar szkód powodziowych, okresowe niedobory wody w leśnictwie i rolnictwie, jak również ograniczają zagrożenie pożarowe. Dzięki swoim naturalnym właściwościom odgrywają one również istotną rolę w łagodzeniu zmian klimatu a w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla - główny gaz cieplarniany, produkują życiodajny tlen a poprzez oczyszczanie atmosfery i regulację klimatu poprawiają warunki zdrowotne społeczeństwa. 

Prowadzenie gospodarki leśnej na podstawie Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu wzmocni przede wszystkim funkcje ochronne lasu, które zapewniają:

 • stabilizację obiegu wody w przyrodzie,
 • przeciwdziałanie powodziom,
 • ochronę gleb przed erozją oraz osuwiskami,
 • ochronę krajobrazu,
 • kształtowanie klimatu lokalnego i globalnego,
 • stabilizację składu atmosfery i jej oczyszczanie,
 • tworzenie warunków do zachowania potencjału biologicznego wielkiej liczby gatunków, ekosystemów i wartości genetycznych organizmów,
 • wzbogacanie różnorodności i złożoności biologicznej,
 • lepsze warunki dla zdrowia i życia ludności.

Realizacja tak kosztownego przedsięwzięcia jakim jest opracowanie Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz inwentaryzację stanu lasu na terenie Powiatu Nowotarskiego jest możliwa dzięki uczestnictwu w programie pod nazwą „Ochrona lasów Małopolski poprzez dofinansowanie opracowania uproszczonych planów urządzenia lasów dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa”, w ramach którego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie współfinansuje w 50% ze środków własnych wykonanie dokumentacji urządzeniowej.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
  80 zł
 • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
  30 zł
 • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
  260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.