PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Wizyta czeskich studentów historii w Nowym Targu

Poniedziałek, 13 maja 2013 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Wizyta czeskich studentów historii w Nowym TarguW ostatnich dniach w Nowym Targu gościła grupa czeskich studentów historii i filologii polskiej z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Odwiedzili oni stolicę Podhala w ramach wyprawy naukowej obejmującej wschodnią Słowację i południową Polskę. Jest ona częścią większego projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Centrum Pro Moderních Déjin A Multikulturní Společnosti.


Program ten realizuje Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Wraz ze studentami przyjechali ich opiekunowie i wykładowcy m.in. dr hab.  Tomáš Dvoŕak i dr hab. Jiří Friedl. Ten ostatni naukowo zajmuj się stosunkami polsko-czeskimi i często bywa w Polsce. Kilka razy odwiedził również Nowy Targ. W rolę przewodnika po mieście wcielił się Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

W czasie swej wizyty w Nowym Targu studenci poznali historie miasta oraz jego związki ze Słowacją i Czechami. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o tym, iż w stolicy Podhala znajdują aż trzy wizerunki św. Jana Nepomucena, biskupa, jednego z czeskich ze świętych, który zginął w nurtach Wełtawy.  Należy również pamiętać o postaci płk Otokara Brzozy Brzeziny – Czecha z pochodzenia, dowodzącego odziałem polskich żołnierzy, którzy w listopadzie 1918 r. zajmował koszary armii austro-węgierskiej na Czerwonym i przejął władze w mieście.

Studenci obejrzeli Rynek, Park Miejski, gmach Sokoła, kopiec wolności. Zwiedzili m.in. Muzeum Podhalańskie, kościół św. Katarzyny i św. Anny, cmentarz komunalny, Bursę Gimnazjalną, gdzie mieści się siedziba PTH oraz I Liceum Ogólnokształcące. Chwilę czas na spotkanie z gośćmi z Brna wygospodarował  p. Marek Fryźlewicz Burmistrz Miasta, który oprowadził ich po Izbie Zimnej Wojny, znajdującej się w Urzędzie Miasta. 

Podczas spaceru po mieście studenci poznali tragiczne dzieje społeczności żydowskiej zamieszkującej Nowy Targ. Oglądali zachowane do dziś domy modlitwy, cmentarz oraz synagogę, w której obecnie znajduje się Kino Tatry.  Byli również pod ścianą straceń i zobaczyli więzienie miejskie, w którym w 1914 r. przebywał m.in. Włodzimierz Ilicz Lenin.

Na zakończenie wizyty w Nowym Targu goście skosztowali słynnych nowotarskich lodów. Na pamiątkę pobytu otrzymali  materiały promocyjne o mieście i regionie oraz zaproszeniem do ponownego odwiedzenia stolicy Podhala. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.