PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Wiadomości

Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowego

Środa, 4 września 2013 r.
Autor: R. Kowalski

Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowegoOd środy 4 września 2013 r. w hallu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu można oglądać wystawę historyczną pt. „Zapomniani bohaterowie Powstania styczniowego z Galicji”. Ekspozycja przygotowana przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH jest jednym z kilkudziesięciu przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu edukacyjnego „Echa Powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”, który to program patronatem honorowym objęli Marszałek Senatu RP, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.


Dotychczas ekspozycja  prezentowana była w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Przygotowana wystawa poprzedza zaplanowaną na 25 września 2013 r. sesję edukacyjno-historyczną, która odbędzie się w MOK-u.
Wystawa składa się z 24 tablic, na których przybliżono sylwetki uczestników i współpracowników powstania styczniowego z Galicji. Pokazano miejsca związane z niepodległościowym zrywem roku 1863, jakie dotrwały do dziś na terenie całej Małopolski tj. dwory i pałace szlacheckie, pamiątkowe obeliski, miejsca bitew i potyczek oraz cmentarze i pojedyncze mogiły. Tablice przygotowali historycy z czterech oddziałów PTH tj. nowotarskiego - Jagoda Jurkowska, Robert Kowalski, Wacław Polakiewicz i Maciej Wawrzczak; limanowskiego – Katarzyna Drożdż; nowosądeckiego – Leszek Zakrzewski i Bogusław Potoniec; tarnowskiego – Mieczysław Czysnoka.

Wystawa została uzupełniona niezwykle cennymi eksponatami broni białej i palnej z kolekcji Jacka Wąsowicza z Jodłownika i Mieczysława Sukiennika z Limanowej oraz biżuterią powstańczą, dokumentami i prasą z kolekcji rodzinnej Heleny Romer Wąsowicz z Jodłownika. Całość dopełniły oryginalne fotografie ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej oraz publikacje wydane w drugiej połowie XIX w. pochodzące ze zbiorów nowotarskiego Oddziału PTH i Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. Wystawę historyczną, kierowaną przede wszystkim do młodzieży szkolnej, będzie można oglądać do końca wrześnie w godzinach otwarcia Miejskiego Ośrodka Kultury. Ekspozycję w MOK-u przygotowali Robert Kowalski i Szczepan Kowalski z nowotarskiego PTH.

Program edukacyjny i towarzysząca mu wystawa dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.