PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

XIV Kwesta Nowotarska

Poniedziałek, 4 listopada 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej

XIV Kwesta Nowotarska20 775,54 zł, 14.03 EUR, 22.06 USD, 100 HUF, 5 HRK i 50 GBP zebrane zostało w tegorocznej XIV Kweście Nowotarskiej zorganizowanej pod patronatem Burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Nie jest to rekordowy wynik (ponad 25 tys. w 2011 r), ale i tak znacząca kwota, która pozwoli na odrestaurowanie kolejnych zabytkowych nagrobków na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym.


W Kweście brało udział około 80 osób reprezentujących samorząd, różne instytucje i organizacje społeczne, miło było widzieć także młodzież z nowotarskich szkół. W tym roku po raz pierwszy Kwestę zorganizowało w miejsce Urzędu Miasta Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które w swoim statucie ma m.in. ochronę materialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

Pomysł Kwesty Nowotarskiej poddał w 2000 r. Burmistrz Marek Fryźlewicz, który chciał, by wzorem innych większych miast w kwestowanie na rzecz opuszczonych zabytkowych nagrobków zaangażowały się osoby ze świata polityki, kultury i biznesu. Pomysł ów się przyjął i od tego czasu nieprzerwanie można we Wszystkich Świętych spotkać przy wszystkich wejściach na cmentarz osoby zbierające datki na ten szczytny cel.

PS.(nie do publikacji) – wynik podany został przed przewalutowaniem, więc teoretycznie jest nieoficjalny. Nie sądzę jednak by kursy walut obcych zebranych podczas Kwesty mogły znacząco wpłynąć na jej ogólny wynik, zwłaszcza że przybliżone ich wartości zna praktycznie każdy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.