PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Znamy Finalistów plebiscytu „Aktywny 2013”

Poniedziałek, 4 listopada 2013 r.
Autor: MOK Nowy Targ

Znamy Finalistów plebiscytu „Aktywny 2013”Przedstawiamy Państwu finalistów plebiscytu „Aktywny 2013” na wolontariusza roku w Mieście Nowy Targ i Powiecie Nowotarskim. W tegorocznej edycji są to: Lilianna Koperniak, Aleksander Kozieł, Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem, Szkolny Młodzieżowy Wolontariat przy I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu, Wolontariat młodzieżowy „Zobaczyć Świat” przy Internacie Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce-Zdroju. Głosowanie trwa przez cały listopad. Głosujemy poprzez kupony, które można znaleźć w: W Sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37; listopadowych numerach „Tygodnika Podhalańskiego”; listopadowych edycjach bezpłatnej gazety lokalnej „Góral Info Extra”. Ogłoszenie wyników plebiscytu 5 grudnia (czwartek) 2013 podczas Finału Nowotarskiego Dnia Wolontariusza 2013. Organizatorem plebiscytu „Aktywny 2013” oraz Nowotarskiego Dnia Wolontariusza jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.


Kim są nasi finaliści? Poniżej przedstawiamy opisy działalności poszczególnych osób i grup.

Lilianna Koperniak

Pani Lilianna z wykształcenia jest historykiem z uprawnieniem pedagogicznym. Niestety w 2009 roku ciężka choroba uniemożliwiła jej wykonywanie jakiejkolwiek pracy zawodowej. Nie zamknęła się jednak w domu. Mimo ciężkich chorób i niepełnosprawności jaką jest brak wzroku wyszła do ludzi. Jej mottem życiowym stały się słowa pisarki:

„Ciesz się z wszystkiego z tego co masz, daj ludziom pogodną twarz”.

Kiedyś powiedziała „Miałam jeszcze tyle planów tyle do zrobienia, nie mogę siedzieć, chciałabym pomagać". Od września 2012 roku dzięki uprzejmości dyrekcji szkół i zaproszeniu na lekcje przez nauczycieli opowiada dzieciom jak wygląda świat osoby w której ręku pojawia się biała laska. Opowiada piękne, bo z mądrym morałem bajki ułożone przez siebie, proponując przy okazji nieznane dzieciom zabawy ruchowe i plastyczne. Od stycznia tego roku dzięki uprzejmości i zgodzie pracowników jako wolontariuszka w nowotarskim szpitalu na oddziale Zakładu Opiekuńczo Leczniczym wspiera chorych słowem otuchy i pocieszenia w trudnych chwilach choroby. Od niedawna na oddziale pediatrycznym swoimi ciekawymi opowieściami pozwala zapomnieć dzieciom o pobycie w szpitalu. Pani Lilianna z uśmiechem podkreśla, że nie mogłaby niczego robić dla innych gdyby nie pomocna dłoń wyciągana do niej. Gdy dowiedziała się, że jest zgłoszona do udziału „Aktywny Roku" była przerażona:

„Przecież nie robię niczego niezwykłego, kto by na mnie głosował".

Można się zastanowić dlaczego to robi i jak skoro nie widzi. Odpowiem robi to dla siebie, żeby nie czuć się odizolowaną przez chorobę, robi to dla potrzebujących wsparcia, robi to dla dzieci, które bardzo są samotne na oddziale szpitala. Dlatego bo wie co to lęk, cierpienie. Bariery z jakimi się spotyka pokonuje z siłą. Nie widzi, lecz dla osoby tak otwartej i znającej problemy zdrowotne nie ma przeszkód dla bycia potrzebnym. A jednak niesienie radości w dzisiejszym świecie jest czymś wyjątkowym.

Aleksander Kozieł

Moje zainteresowania sztukami walki wschodu sięgają lat 80tych. W tamtych czasach ćwiczyłem przez kilka lat jedyny dostępny styl walki, karate kyokushinkai. Następnie zetknąłem się z chwytami obronnymi Kondratowicza (walka wręcz w wojsku), karate Seitedo (obecne Seido). Moje zainteresowania odnośnie walki wręcz zawsze biegły w kierunku możliwości obezwładnienia przeciwnika nie czyniąc mu przy tym szkody. Obecnie pracuję w firmie ochroniarskiej "Sezam", gdzie pełnię obowiązki kierownika ochrony sądu w Nowym Targu, oraz jestem instruktorem samoobrony, posiadam stopień czwarty dan w Jiu Jitsu. Prowadzę własną działalność pod nazwa Szkoła Walki Yamabushi, gdzie dzieci i młodzież ćwiczą Jiu-Jitsu pod moim kierunkiem. Ponadto prowadzę zajęcia z zakresu walki wręcz i technik interwencji  w policealnym studium pracowników ochrony "Cobra Południe" oraz prywatnym LO przy ul. Św. Katarzyny. Szkoła Walki Yamabushi jest aktywnym członkiem S.K.K.F. AKYAMA. Wspólnie organizujemy turnieje oraz imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży.

Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem

W Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku od 6 lat działa grupa wolontariuszy, która liczy ok. 15-25 osób (w zależności od roku). Są to młodzi ludzie, uczniowie klas I-IV Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy swój wolny czas poświęcają osobom potrzebującym.

Co roku od września rozpoczynamy planowanie pracy w nowym roku szkolnym, dostosowując nasze możliwości i zasoby do aktualnych potrzeb konkretnych osób, instytucji i środowiska lokalnego.

Pracą charytatywną, podejmowaną od początku naszej działalności, jest pomoc misjom – to  tzw. Duchowa Adopcja  –  czyli systematyczna pomoc finansowa konkretnemu dziecku z Domu Dziecka w Boliwii (wpłaty na konto dokonujemy co miesiąc). Do tego roku pomagaliśmy Ablowi Nina przebywającemu w ośrodku od kwietnia 2009 do czerwca 2013 roku. Uczniowie każdej klasy włączyli się w tę pomoc poprzez dobrowolne ofiary składane do puszki każdego tygodnia. Obecnie naszą podopieczną jest Maria Cabezas, 7-letnia dziewczynka z tego samego Domu Dziecka.

Co roku podejmujemy akcję „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” dla dzieci z upośledzeniem umysłowym z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Krościenku. To przemyślana pomoc – robimy paczki dla każdego dziecka wg wskazanych potrzeb (podobnie jak w akcji ogólnopolskiej „Szlachetna paczka”). Uważamy bowiem, że jest to bardziej efektywna pomoc, niż tylko podarowanie zwykłych słodyczy. Tutaj także z pomocą przychodzą nasze koleżanki i koledzy z całej szkoły, ponieważ dla danego dziecka paczkę przygotowuje jedna klasa.

„Święta w Przytulisku” i „Kosz Wielkanocny” – to akcje dla osób przebywających w Przytulisku Św. Brata Alberta w Grywałdzie. Już od początku grudnia rozpoczynamy przygotowanie plakatów i rozmieszczenie ich w szkole. Potem przygotowujemy paczki świąteczne z owoców, słodyczy, soków zakupionych z pieniędzy (dowolne ofiary) zebranych wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz produktów zebranych wśród uczniów i nauczycieli. Przed świętami jedziemy do Przytuliska, składamy życzenia świąteczne wszystkim mieszkankom ofiarując im przygotowane paczki.

Odwiedziny w Przytulisku Św. Brata Alberta kontynuujemy przez cały rok – są to systematyczne spotkania, pomoc w kuchni i na stołówce, pomoc w sprzątaniu ośrodka, wspólny śpiew, rozmowy i spacery z mieszkankami ośrodka.

Od trzech lat włączamy się w prace środowiska lokalnego –w budowę przedszkola/ochronki w Krościenku. Pomagaliśmy już w organizacji Festynu Parafialnego i Loterii Fantowej na ten cel. W czasie imprezy sprzedawane były także ciasteczka upieczone przez wolontariuszki z klasy gastronomicznej. Również tradycyjne Jasełka były wystawiane co roku z myślą o zbiórce ofiar na tę budowę.

Przez cały rok wolontariusze pomagają raz w tygodniu w świetlicy szkolnej dla dzieci – w odrabianiu lekcji, w zajęciach plastycznych i ruchowych, w wydawaniu posiłku oraz organizują dzieciom zabawy rekreacyjne. Ta praca w wolnym czasie to okazja do nawiązywania wzajemnych przyjaźni, rozwijania swoich talentów i zdolności oraz uwrażliwienia na potrzeby innych i uczenia się odpowiedzialności.

Cała społeczność szkolna wraz z wolontariuszami włączyła się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Przygotowaliśmy paczkę wg wskazań Stowarzyszenia „Wiosna” z pieniędzy zebranych wśród uczniów i nauczycieli oraz z produktów przyniesionych na ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem.

Opiekunami wolontariuszy są s. Małgorzata Dyrek i p. Agnieszka Tomczyk – pedagog.

Nasi wolontariusze – jak sami powiedzieli – nie robią tego dla  konkursów i nagród. To po prostu ich sposób na ofiarowanie swego czasu osobom w potrzebie, to także możliwość rozwoju siebie i swoich talentów, jak również okazja do  zawierania nowych przyjaźni. Zdajemy sobie sprawę, że z powodu statystyk, liczb i ankiet, do których obecnie przywiązuje się ogromną wagę, nie możemy konkurować z takimi organizacjami jak np. Stowarzyszenie “Wiosna” czy inne instytucje. Jednak gdyby nie nasza „mrówcza” praca w małym lokalnym środowisku, potrzebujący byliby pozbawieni nawet tego małego kawałka serca, ofiarowanego im z miłością.

Szkolny Młodzieżowy Wolontariat przy I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu

Jak co roku tak też i we wrześniu, miesiącu rozpoczynającym nowy rok szkolny – kolejny rok nauki ale też i pracy na rzecz potrzebujących, spotkaliśmy się wszyscy aby wspólnie podzielić się radościami i wspomnieniami minionych wakacji i aby włączyć nowych wolontariuszy oraz ustalić zadania i plany pracy na kolejne miesiące. Wspaniałą okazją do tego było ognisko integracyjne, wspólne śpiewy i rozmowy. Działania jakimi możemy się pochwalić za miniony rok napawają nas radością i są dużą motywacją do kolejnych wyzwań i niesienia pomocy tym, którym jest ona potrzebna.

Wolontariuszom działający przy naszej Szkole udało się przeprowadzić zbiórkę zabawek, słodyczy i artykułów szkolnych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej. Z zebranych artykułów przygotowane zostały paczki mikołajkowe. Wolontariusze przygotowali przedstawienie pt. „Przepis na szczęście” i 5 grudnia zapakowaliśmy przygotowane paczki i w towarzystwie Świętego Mikołaja, aniołków oraz dobrej wróżki wybraliśmy się do Białki Tatrzańskiej. Odczucia i emocje towarzyszące tej wizycie przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Gorące przyjęcie, zaskoczenie podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i ciągły uśmiech na ich twarzach to najpiękniejsze podziękowanie, jakie mogliśmy otrzymać.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia niesiemy pomoc tym, którzy potrzebują jej najbardziej. Ponad 30 wolontariuszy naszej grupy przy pomocy Samorządu Szkolnego zbierało żywność w sklepach w ramach współpracy z Akcją Katolicką, rozdając klientom ulotki i zachęcając do włączenia się w akcję poprzez kupno dodatkowych produktów, np. mąki, cukru, makaronu, słodyczy itp. Pozostali wolontariusze segregowali żywność i rozwozili ją do wyznaczonych rodzin. Akcja ta jest piękną nauką dzielenia się i bezinteresownej pomocy innym.

W styczniu 2013r. najbardziej rozśpiewana grupa naszych ochotników pospieszyła z koncertem kolęd do Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych w Rabce-Zdroju – Filia Opieki nad Ociemniałymi. Samodzielnie wybrali kolędy, od tych najstarszych i nieco już zapomnianych pastorałek, po współczesne wykonane w języku angielskim. Urozmaicony repertuar przeplatany był wierszami o Bożym Narodzeniu i tematyce świątecznej. Dzięki Beacie, Uli, Kasi i Marcie, naszym uczennicom, śpiew odbywał się przy akompaniamencie gitar, wiolonczeli i klarnetu. Wszyscy podopieczni Szkoły Specjalnej włączali się we wspólne kolędowanie, sprawiając, że atmosfera koncertu była niepowtarzalna, pełna radości i wzruszeń.

Kolejnym zadaniem jakiego podjęli się nasi wolontariusze było nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu. Młodzież odprawiła nabożeństwo wraz z katechetą pracującym w naszej Szkole oraz mieszkańcami domu.

Samorząd Uczniowski naszego Liceum przy współpracy z wolontariuszami wraz z Państwową Szkołą Muzyczną w Nowym Targu zorganizowali II Koncert Charytatywny na rzecz Fundacji im. Adama Worwy. Fundacja niesie pomoc ludziom przewlekle i obłożnie chorym oraz ich bliskim. W trakcie koncertu można było wspierać Fundację m.in. przez zakup cegiełek.

Udało się nam zorganizować trzeci już Turniej Gier Towarzyskich w Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu. Nasi uczniowie zabrali ze sobą gry planszowe i słodki poczęstunek oraz mnóstwo dobrego humoru, którym dzielili się ze wszystkimi. Wolontariusze prowadzili nie tylko rozgrywki z pensjonariuszami, ale także spędzali z nimi czas na rozmowie i spacerach po terenie ośrodka.

W czerwcu z okazji Dnia Dziecka odwiedziliśmy najmłodszych wychowanków Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych w Rabce- Zdroju – Filia Opieki nad Ociemniałymi. W ramach tego spotkania młodzież naszej Szkoły przygotowała słuchowisko teatralno – muzyczne oraz czytanie bajek. Wszyscy zebrani zasłuchali się w piękne legendy o Krakowie i hejnale z wieży Mariackiej. Nie mogło także zabraknąć wspólnego śpiewu piosenek.

Przystąpiliśmy do uczestnictwa w projekcie i warsztatach szkoleniowych VII edycji małopolskiego projektu pt. „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” w ramach którego wolontariusze naszego Liceum zorganizują Nowotarski Dzień Misyjny, który skierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół znajdujących się na terenie miasta Nowy Targ. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie działalności misjonarzy na różnych kontynentach oraz zapoznanie uczniów z krajobrazem, kulturą i tradycją państw, w których prowadzone są misje. Chcemy także ukazać codzienne problemy jakie dotykają tamtejszą ludność oraz osoby pracujące na misjach, by w ten sposób zwrócić uwagę młodzieży na potrzebę pomocy i pracy na rzecz misji i misjonarzy. Mamy nadzieję, że młodzi chętnie włączą się w działalność misyjną na terenie Szkoły i miasta. Odbywać się będą spotkania z misjonarzami, koncert ewangelizacyjny, wystawa rekwizytów misyjnych, a dla najmłodszych konkurs plastyczny pt.: „Bł. Jan Paweł II w krajach misyjnych”.

We wrześniu tego roku ponownie odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Zaskalu, tym razem z programem artystycznym „Kabareton”. Dzięki przygotowanym przez naszych wolontariuszy skeczom i kabaretowym przedstawieniom, mogliśmy rozweselić podopiecznych domu „Smrek” i sprawić by na ich twarzach zagościł uśmiech.

Współorganizujemy w naszej Szkole Akcję Krwiodawstwa pod hasłem: „Nie bądź żyła oddaj krew”, chcąc tym sposobem zachęcać młodzież do oddawania krwi.

W ramach niesienia pomocy chorym przystąpiliśmy do zorganizowania akcji pod hasłem: „Nie zabieraj swoich organów do nieba”, dzięki której mamy nadzieję uwrażliwiać uczniów naszego Liceum na rzecz transplantologii i możliwość ratowania życia i zdrowia innych.

„Kup cebulkę będzie żonkil” – tymi słowami działacze Samorządu Szkolnego i wolontariusze naszej Szkoły zachęcali swoich kolegów, a także pracowników Szkoły do włączenia się w piękną akcję na rzecz Fundacji im. Adama Worwy. Zasadziliśmy także przed nowotarskim szpitalem cebulki żonkili, a na wiosnę będziemy podziwiać żółte „Pole Nadziei”.

Kartka urodzinowa dla Oliwii to kolejne przedsięwzięcie jakiego podjęli się nasi wolontariusze. U Oliwii we wrześniu tego roku zdiagnozowano białaczkę. Jej wielkim marzeniem jest dostać mnóstwo urodzinowych kartek. Dla nas to tylko chwila, wystarczy jedna kartka aby zobaczyć uśmiech dziewczynki, niesamowitą iskierkę w oczach płonącą coraz mocniej z każdą kolejną kartką.

Wolontariat młodzieżowy „Zobaczyć Świat” przy Internacie Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju

Wolontariat młodzieżowy „Zobaczyć Świat” działa od 2004 roku, przy Internacie Szkoły Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdroju (filia Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Laskach k/Warszawy). Tworzą go młodzi ludzie z rabczańskich szkół i okolicznych miejscowości. Działania wolontariatu na terenie Internatu koordynują wychowawcy z poszczególnych grup.

Wolontariat pozwala zaspokoić potrzebę bezinteresownego bycia dla innych ludzi, a także kształtuje obraz samego siebie na różnych płaszczyznach. Promujemy działalność społeczną wśród dzieci i młodzieży niewidomej. Wolontariusze w naszej placówce mają możliwość rozwijania swoich talentów i wykazania się w różnych dziedzinach. Biorą aktywny udział w życiu wychowanków naszego Internatu i pomagają im „zobaczyć świat”.

Na przestrzeni całego roku szkolnego wolontariusze mają szeroki wachlarz możliwości zaangażowania się w pracę z dziećmi i młodzieżą niewidomą i słabowidzącą.

Wolontariusze towarzyszą wychowankom na spacerach, które na stałe wpisane są w plan pracy wychowawczo – dydaktycznej Internatu. Jest to świetna okazja do wspólnych rozmów i zwiedzania okolicy oraz wzajemnej integracji. Dzieci bardzo przywiązują się do wolontariuszy, żywo interesują się ich codziennym życiem i bardzo chętnie spędzają z nimi czas. Wolontariusze uczestniczą także w organizowanych wycieczkach, rajdach, ich pomoc jest nieoceniona zwłaszcza na długich i nierównych górskich trasach.

Wolontariusze, którzy przychodzą do poszczególnych grup internatowych towarzyszą często wychowankom podczas organizowanych gier i zabaw, zajęć plastycznych, pomagając wykonać prace różnymi technikami czy też uczestnicząc w zajęciach muzycznych. Muzyka to ulubiona forma rozrywki mieszkańców Internatu, w którym  odbywają się cykliczne imprezy z udziałem i czynnym zaangażowaniem wolontariuszy.

Do najważniejszych, corocznych, tradycyjnych imprez należą: zabawa Andrzejkowa, konkurs kolęd za organizację których odpowiedzialni są wolontariusze. Podczas tego typu imprez przeprowadzają oni różnego rodzaju konkursy dla dzieci i dbają o dobrą atmosferę.

Jedną z form spotkań są wspólne ogniska, w przygotowaniu których wolontariusze  biorą aktywny udział. Młodzi ludzie dzielą się swoimi muzycznymi zdolnościami przygrywając na różnych instrumentach. Te mini koncerty i wspólne śpiewy piosenek są bardzo lubiane przez dzieci.

Ważnym wydarzeniem, w którym obecność wolontariuszy jest zauważalna, jest udział w organizowanej w Rabce Spartakiadzie Sportowej dla Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczą oni wraz z dziećmi w różnych sportowych konkurencjach.

Coroczną imprezą przypadającą w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, która integruje naszych wychowanków, wolontariuszy a także społeczność całego miasta jest ubieranie miejskiej choinki. Do tego wydarzenia zapraszane są różne placówki, w których dzieci wykonują choinkowe ozdoby. Finał tej imprezy odbywa się zwykle na rabczańskim deptaku gdzie wspólnie wszyscy razem z panią Burmistrz  dekorujemy choinkę.

Osoby wykazujące się zdolnościami aktorskimi mogą czynnie zaangażować się w przygotowanie przedstawień teatralnych, które organizowane są na terenie naszego Internatu.

Wolontariusze towarzyszą i służą pomocą dzieciom i młodzieży z dysfunkcją wzroku w czynnościach samoobsługowych i życia codziennego, szczególną troską otaczając wychowanków z dodatkową niepełnosprawnością.

Zaangażowanie naszych wolontariuszy jest bardzo duże, a wolontariat ten nie należy do łatwych, ze względu na pomoc dzieciom i młodzieży słabowidzącej  i niewidomej ze sprzężoną niepełnosprawnością. Dlatego też  zaangażowanych wolontariuszy zapraszamy co roku na wakacyjny obóz rehabilitacyjny, w którym młodzi ludzie służą pomocą swoim podopiecznym przez dwa tygodnie. Jest to bardzo dobra okazja do jeszcze lepszego poznania dzieci i spędzenia z nimi czasu wakacyjnego.

Młodzi ludzie którzy ofiarują cząstkę siebie dla dzieci, bezinteresownie poświęcają swój czas są wpisani w życie naszej placówki i uczestniczą w uroczystościach takich jak Opłatek czy też Spotkanie Wielkanocne.

Warto dodać, że każdego roku organizujemy w naszym  Internacie przy Szkole Specjalnej dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących dzień wolontariusza. Jest to doskonała okazja aby podziękować wolontariuszom za poświęcony czas, dar serca i obecność tak bardzo cenioną przez nasze dzieci.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.