PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Echa powstania styczniowego w Małopolsce

Wtorek, 5 listopada 2013 r.
Autor: PTH NT

Echa powstania styczniowego w MałopolsceKancelaria Prezydenta RP na swojej oficjalnej stronie internetowej ogłosiła listę 27 finalistów ogólnopolskiego konkursu na najciekawsze obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego, któremu patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. W tym zacnym gronie znalazł się Program edukacyjny pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca”, realizowany m.in. przez Nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu 11 listopada 2013 roku w Pałacu Prezydenckim.


Program edukacyjny realizowany jest przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa w Historycznego pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP, Marszałka  Województwa Małopolskiego oraz Prezesa PTH. Forum tworzą cztery oddziały stowarzyszenia będącego najważniejszą organizacją skupiającą historyków polskich, a są nimi: Oddział w Nowym Targu, Nowym Sączu, Limanowej i Tarnowie. W ramach projektu, który rozpoczął się w styczniu  i zakończy się pod koniec listopada 2013 r., odbyło się szereg przedsięwzięć edukacyjnych: konkursy dla dzieci i młodzieży, test historyczny, debata z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych, rajd indywidualny śladami miejsc  związanych z powstaniem styczniowym, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, warsztaty metodyczne dla nauczycieli historii oraz wystawy pokonkursowe. Opracowana została także ekspozycja historyczna, która prezentowana była w kilku miastach w Małopolsce. Zrealizowano również zdjęcia do czterech filmów dokumentalnych opowiadających o zapomnianych bohaterach powstania styczniowego pochodzących z Galicji.

W realizację projektu zaangażowanych było szereg partnerów lokalnych: władze samorządowe, biblioteki, muzea, szkoły wszystkich szczebli a także organizacje,  stowarzyszenia i kluby. Łącznie w projekcie uczestniczyło blisko 60 podmiotów z całej Małopolski. Działania lokalne na Podhalu koordynowała p. Jadwiga Jurkowska pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu i wiceprezes  PTH w Nowym Targu. Natomiast całym projektem  od strony organizacyjnej  i finansowej zarządzał Robert Kowalski prezes Oddziału PTH w Nowym Targu i jednocześnie Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Podsumowanie Programu edukacyjnego pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” zaplanowano na połowę grudnia 2013 r. Wówczas odbędzie się także premiera filmu dokumentalnego poświęconego  podhalańskim uczestnikom powstania styczniowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.