PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wyróżnienie prezydenta RP

Czwartek, 14 listopada 2013 r.
Autor: PTH NT

Wyróżnienie prezydenta RPW dniu Święta Niepodległości 11 listopada b.r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu na najlepsze obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Spośród ponad 400 zgłoszonych do konkursu inicjatyw z całego kraju 27 znalazło się w ścisłym finale. Wśród laureatów był Projekt edukacyjny pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” realizowany przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego skupiający oddziały z Nowego Targu, Limanowej Tarnowa i Nowego Sącza.


Wyróżnienie za realizację projektu z rąk Pana Prezydenta odbierali w imieniu organizatorów p. Magdalena Dyląg, prezes oddziału PTH w Limanowej i Robert Kowalski prezes oddziału PTH w Nowym Targu.  W trakcie uroczystości prezesi wręczyli  Panu Prezydentowi pakiet 15 pocztówek, będących reprodukcjami prac laureatów konkursu plastycznego dla uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych pod hasłem „Udział powstania styczniowego na Ziemi Limanowskiej”.

W ramach programu, który rozpoczął się w styczniu a zakończy pod koniec listopada 2013 r., odbyło się szereg przedsięwzięć edukacyjnych w tym m.in.: konferencja popularno-naukowa, sesje edukacyjno-historyczne, konkursy dla dzieci i młodzieży, test historyczny, debata z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych, rajd indywidualny śladami miejsc związanych z powstaniem styczniowym, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, warsztaty metodyczne dla nauczycieli historii oraz wystawy pokonkursowe. Opracowana została także ekspozycja historyczna, która prezentowana była w kilku miastach w Małopolsce. Zrealizowano również zdjęcia do czterech filmów dokumentalnych opowiadających o zapomnianych bohaterach powstania styczniowego pochodzących z Galicji.

Sukces projektu w jego podhalańskiej części był możliwy dzięki zaangażowaniu nie tylko członków stowarzyszenia, ale także lokalnym partnerom, którymi były: Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu, Związek Nauczycielstwa Polskiego O/ Nowy Targ,  Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem,  Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu, Zespół Szkół nr 2 im. Bł. Królowej Jadwigi w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, Klub Oręża Dawnego Klinga  Nowy Targ, Towarzystwo  Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu, Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Bibliotekarzy w Nowym Targu, Oddział „Gorce” PTTK w Nowym Targu oraz Urząd Miasta w Nowym Targu i  Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

Działania lokalne na Podhalu koordynowała p. Jadwiga Jurkowska pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu i wiceprezes PTH w Nowym Targu. Natomiast całym projektem od strony organizacyjnej i finansowej zarządzał Robert Kowalski prezes Oddziału PTH w Nowym Targu i jednocześnie Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Podsumowanie Programu edukacyjnego pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” zaplanowano na połowę grudnia 2013 r. Wówczas odbędzie się także premiera filmu dokumentalnego poświęconego podhalańskim uczestnikom powstania styczniowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.