Nowy Targ
Wiadomości
Wyróżnienie prezydenta RP
Autor: PTH NT
W dniu Święta Niepodległości 11 listopada b.r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu na najlepsze obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Spośród ponad 400 zgłoszonych do konkursu inicjatyw z całego kraju 27 znalazło się w ścisłym finale. Wśród laureatów był Projekt edukacyjny pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” realizowany przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego skupiający oddziały z Nowego Targu, Limanowej Tarnowa i Nowego Sącza.
Wyróżnienie za realizację projektu z rąk Pana Prezydenta odbierali w imieniu organizatorów p. Magdalena Dyląg, prezes oddziału PTH w Limanowej i Robert Kowalski prezes oddziału PTH w Nowym Targu. W trakcie uroczystości prezesi wręczyli Panu Prezydentowi pakiet 15 pocztówek, będących reprodukcjami prac laureatów konkursu plastycznego dla uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych pod hasłem „Udział powstania styczniowego na Ziemi Limanowskiej”.
W ramach programu, który rozpoczął się w styczniu a zakończy pod koniec listopada 2013 r., odbyło się szereg przedsięwzięć edukacyjnych w tym m.in.: konferencja popularno-naukowa, sesje edukacyjno-historyczne, konkursy dla dzieci i młodzieży, test historyczny, debata z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych, rajd indywidualny śladami miejsc związanych z powstaniem styczniowym, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, warsztaty metodyczne dla nauczycieli historii oraz wystawy pokonkursowe. Opracowana została także ekspozycja historyczna, która prezentowana była w kilku miastach w Małopolsce. Zrealizowano również zdjęcia do czterech filmów dokumentalnych opowiadających o zapomnianych bohaterach powstania styczniowego pochodzących z Galicji.
Sukces projektu w jego podhalańskiej części był możliwy dzięki zaangażowaniu nie tylko członków stowarzyszenia, ale także lokalnym partnerom, którymi były: Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Targu, Związek Nauczycielstwa Polskiego O/ Nowy Targ, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu, Zespół Szkół nr 2 im. Bł. Królowej Jadwigi w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, Klub Oręża Dawnego Klinga Nowy Targ, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu, Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Bibliotekarzy w Nowym Targu, Oddział „Gorce” PTTK w Nowym Targu oraz Urząd Miasta w Nowym Targu i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.
Działania lokalne na Podhalu koordynowała p. Jadwiga Jurkowska pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu i wiceprezes PTH w Nowym Targu. Natomiast całym projektem od strony organizacyjnej i finansowej zarządzał Robert Kowalski prezes Oddziału PTH w Nowym Targu i jednocześnie Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
Podsumowanie Programu edukacyjnego pn. „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” zaplanowano na połowę grudnia 2013 r. Wówczas odbędzie się także premiera filmu dokumentalnego poświęconego podhalańskim uczestnikom powstania styczniowego.
- Magnes Folk na lodówkę V
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Naszyjnik "Turkoza"
Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
175 zł - Naszyjnik "Wielokrzyż"
Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
100 zł