PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Msza Św. za Miasto

Środa, 27 listopada 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej

Msza Św. za MiastoW parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona została tradycyjna msza odpustowa w intencji Miasta Nowy Targ. Koncelebrował Metropolita Częstochowski ks. abp. Wacław Depo. Od dwóch lat dekretem Stolicy Apostolskiej św. Katarzyna jest czczona jako patronka Nowego Targu. Po mszy, w której uczestniczyły oficjalnie władze miasta wraz ze sztandarem, abp. Depo był gościem Burmistrza Marka Fryźlewicza w Urzędzie Miasta.


- Według słów Cypriana Kamila Norwida położenie geograficznie nie jest przypadkiem i ślepym losem historii, lecz pierwszą elementarną kartą, którą trzeba czytać. Dziękowałem dzisiaj wraz z Wami za charyzmę tego miejsca i ludzi, którzy go stanowili i dzisiaj stanowią. Niech święta Katarzyna Aleksandryjska i honorowy obywatel, wkrótce święty Jan Paweł II wstawiają się za Was dla lepszej przyszłości budowanej na prawdzie i sprawiedliwości społecznej. Z obietnicą modlitwy u Królowej Polski na Jasnej Górze i z błogosławieństwem – taki wpis sygnowany swoim nazwiskiem umieścił w pamiątkowej księdze Miasta Metropolita.

 

Święta Katarzyna jest uznawana lokalnie patronką miasta od wieków, a kościół pod jej wezwaniem ufundował w Nowym Targu król Kazimierz Wielki lokując tu miasto, ale dopiero w 2011 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, a zrobiła to na prośbę Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza, uznała to oficjalnie z mocą decyzji Stolicy Apostolskiej. Kardynał znów wystosował list do Kongregacji Watykańskiej dzięki staraniom parafii przy kościele św. Katarzyny. Na początku roku starania te poparła w przegłosowanym oświadczeniu uzgodnionym z duszpasterzami parafii oraz ks. dziekanem dekanatu nowotarskiego Rada Miasta Nowego Targu. Oświadczenie w którym mowa o wielu względach przemawiających za uznaniem św. Katarzyny za patronkę Nowego Targu adresowane było właśnie do kard. Dziwisza. W czerwcu 2011 r. skierował on do Kongregacji Watykańskiej list z prośbą o zatwierdzenie wyboru św. Katarzyny na patronkę Nowego Targu, zaś ta „ ...stwierdziwszy, że wybór i aprobata zostały dokonane zgodnie z przepisami prawa, po rozpatrzeniu przedłożonej prośby, przychyla się do niej i uznaje Świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę, za patronkę i orędowniczkę u Boga miasta Nowy Targ z wszystkimi uprawnieniami i przywilejami liturgicznymi... ” – głosi dekret z 8 października 2011 r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.