PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Korowód świętych

Wtorek, 3 grudnia 2013 r.
Autor: Halina Szewczyk

Korowód świętych28 i 29 listopada br. na szkolnych korytarzach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu można było spotkać niesamowitych gości. W większości byli ubrani w szaty z dawnych epok, w dłoniach dzierżyli dziwne przedmioty. Bardzo przejęci, cały czas poprawiali swoje stroje i powtarzali półgłosem krótkie teksty. Byli to święci, (a raczej uczniowie przebrani za świętych), którzy zostali zaproszeni na finał konkursu pt. KOROWÓD ŚWIĘTYCH, związany z liturgiczną uroczystością Wszystkich Świętych, przypadającą na dzień 1 listopada.


Uczniowie każdej grupy, klasy i zespołu edukacyjno-terapeutycznego z przedszkola i wszystkich 7 szkół, działających w ramach SOSW mieli za zadanie przygotować postać jednego lub więcej świętego, świętej czy świętych i zaprezentować podczas finału konkursu.

Korowód świętych i błogosławionych przedstawiał się imponująco. Przez scenę przemaszerowało w sumie 52 świętych i błogosławionych. Niektórzy ze świętych cieszyli się szczególną popularnością wśród uczniów, byli bowiem przedstawiani kilkakrotnie przez różne klasy, przy czym zawsze miało to przedstawienie inną formę i było w innej oprawie. Można było oglądać co najmniej 2 razy św. Floriana, św. Ojca Pio, św. Krzysztofa, oczywiście św. Mikołaja, który budził zrozumiały entuzjazm wśród dzieciaków.  Można było  spotkać św.Kingę, św.Faustynę, św.Królową Jadwigę oraz patronkę Nowego Targu - św. Katarzynę Aleksandryjską. Jednak największą popularnością cieszył się św. Franciszek z Asyżu z uwagi na imię obecnego papieża Franciszka. Tak więc byli święci bardzo znani, ale byli też tacy, których przypomniano widowni lub o których usłyszała pierwszy raz.

Prezentacje poszczególnych klas, grup, zespołów dostosowane były do wymagań, które postawili organizatorzy z uwagi na zróżnicowanie poziomów i etapów edukacyjnych szkół. I tak święci byli przedstawieni za pomocą stroju, charakterystycznych przedmiotów (czyli atrybutów), czasami były dodatkowe zagadki. Można było obejrzeć małe scenki, a nawet  przedstawienia, składające się z kilku obrazków z życia świętego. Były też wspaniałe plakaty, gazetki, tablice z informacjami o danym świętym. Wszyscy podziwiali pięknie narysowany portret błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Niektóre klasy ze Szkoły Zawodowej przygotowały samodzielnie bogate w treść i obraz prezentacje multimedialne, które uzupełniały przedstawienia postaci. Niełatwe zadanie miało jury oceniające wysiłki poszczególnych klas. Należy zauważyć, iż jury było bardzo kompetentne biorąc pod uwagę fakt, iż zasiadały w nim oprócz pani dyrektor, pani psycholog, pani pedagog i pani bibliotekarki także 4 osoby duchowne, które przyjęły zaproszenie na finał Konkursu KOROWÓD ŚWIĘTYCH. Były to Siostry serafitki, które opiekują się niektórymi uczniami SOSW w DPS w Białce Tatrzańskiej – S. Brygida i S. Błażeja. W skład jury wchodzili też dwaj kapłani: były wieloletni katecheta i duszpasterz SOSW, a obecnie proboszcz parafii w Miętustwie – ks. Janusz Rzepa oraz ks. Józef Urbańczyk - Wizytator katechezy rejonu VIII naszej archidiecezji. Takie jury nie „przepuściło” żadnego krasnala ani dziadka Mroza jako św. Mikołaja… No i dobrze!

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli aktywny udział w konkursie otrzymali podziękowania wraz z małymi upominkami. Dodatkowy bonus dla uczestników to  bilet do kina na film „Największy z cudów”, na który wybiorą się 10 grudnia. Dla klas wyróżnionych oraz zdobywców miejsc I,II,III były dyplomy, nagrody rzeczowe. Była też główna nagroda Grand Prix, którą jury przyznało klasie IIA z Gimnazjum. Jest to zaproszenie na wiosenną pielgrzymkę dla całej klasy do miejsc związanych z obecnością świętych i błogosławionych.

Pierwszy dzień konkursu zakończył się balem wszystkich świętych, którzy zaprosili do zabawy publiczność. Zabawa była pierwszorzędna. Natomiast w drugim dniu konkursu wystąpiła ze wspaniałym koncertem poświęconym bł. Janowi Pawłowi II – schola „Gloria Dei” z Zaskala. Bardzo spodobały się młodzieżowej widowni pieśni śpiewane przez ich rówieśników. Podczas ich występu na widowni było cicho, jakby przysłowiowym makiem zasiał.
Oby ten Konkurs pt. KOROWÓD ŚWIĘTYCH pomógł nam wszystkim zrozumieć, że wszyscy, bez wyjątku jesteśmy powołani do świętości i że jest ona – póki żyjemy – w zasięgu naszej ręki i… Bożej łaski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.