PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

I miejsce w VIII Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych

Środa, 28 maja 2014 r.
Autor: Piotr Twardowski

I miejsce w VIII Podhalańskim Festiwalu Orkiestr DętychMiejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu, której Kapelmistrzem i Tamburmajorem jest Marcin Musiak, zajęła I miejsce w VIII Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczawnicy, który odbył się w niedzielę 25 maja, i tym samym została zakwalifikowana do finału XXXVII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 27 - 29 czerwca 2014 r. To wielki sukces młodego, bo grającego raptem rok, nowego zespołu - odradzającego i kontynuującego tradycję miejskiej orkiestry dętej, która przez lata towarzyszyła w uroczystościach w Nowym Targu i okolicach. Teraz z nową siłą i wielką pasją chce jeszcze lepiej i na wyższym zdecydowanie poziomie dzielić się radością muzyki, toteż bierze udział w licznych muzycznych spotkaniach, jak choćby powiatowy przegląd orkiestr dętych.


Festiwal rozpoczęła parada Orkiestr, która przemaszerowała Promenadą Spacerową nad Grajcarkiem, aż pod scenę przy stacji kolejki krzesełkowej na Palenicę. Był to festiwal kwalifikacyjny do Echa Trombity -   największej imprezy dla amatorskich Orkiestr Dętych Małopolski, odbywającej się w Nowym Sączu. Eliminacje, jak co roku, były przeprowadzane w kilku miejscowościach województwa małopolskiego i brało w nich udział ponad 200 orkiestr dętych, z wyłoniono kilkadziesiąt najlepszych.

Organizatorem szczawnickiego festiwalu, podczas którego na scenie zaprezentowało się 10 orkiestr z powiatu nowotarskiego było:  Powiatowe Centrum kultury w Nowym Targu i Powiat Nowotarski, Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół. W jury konkursowym zasiadły znane i bardzo cenione osobistości, które orkiestry dęte i ich muzykę mają dosłownie "w małym palcu":
- płk. Franciszek Suwała - dyrygent orkiestr wojskowych, wieloletni komendant Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku i autor wielu utworów na orkiestry dęte
- kpt. Stefan Żuk - muzyk, wieloletni tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej w Nowym Sączu, zdobywca wielu nagród za układy musztry i szyków paradnych wojskowych orkiestr dętych
- Stanisław Migacz -   główny inspektor Orkiestr Dętych, przedstawiciel i koordynator ds. Orkiestr Dętych Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

- Ta wygrana jeszcze bardziej nas mobilizuje i utwierdza w przekonaniu, że nawet mimo różnych przeszkód, a czasami idąc pod prąd, budujemy wielkie dzieło, które cieszy nas, ale przede wszystkim cieszy ludzi, którzy nas słuchają. To zwycięstwo potwierdza, że nasza praca usilna, bo to co stworzyliśmy w rok jest w prost niewiarygodne, jest warta zachodu i zasługuje na uwagę. Mamy nadzieję, że więcej osób to dostrzeże i zechce wraz z nami poprzez piękno muzyki służyć Miastu i mieszkańcom Podhala - powiedział kapelmistrz Marcin Musiak, komentując radośnie zdobyte I miejsce w Przeglądzie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.