PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Wiadomości

Medale i tytuły na Święto Niepodległości

Czwartek, 13 listopada 2014 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Medale i tytuły na Święto NiepodległościTablica dla Marszałka, prezydenckie medale dla zasłużonych, statuetki świętej Katarzyny dla honorowych ambasadorów i koncert pieśnie patriotycznych dla wszystkich – pod tymi znakami upłynęły główne obchody Święta Niepodległości w Nowym Targu. Miasto świętowało dwa dni. Tradycyjnie w przeddzień rocznicy na grobach zasłużonych w walce o niepodległość złożone zostały wiązanki przez przedstawicieli władz Miasta, Powiatu, służb mundurowych oraz młodzieży. Po południu w Miejskim Ośrodku Kultury miały miejsce główne obchody niepodległościowych uroczystości.


- Świętujemy powrót Polski na mapy Europy i świata, bo z serc Polaków nigdy nie została wymazana -powiedział w okolicznościowym przemówieniu Przewodniczący Rady Miasta Paweł Liszka. - W tym roku przypada również setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej, która przyczyniła się do powstania Legionów Piłsudskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnym punktem było odznaczenie nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę. Otrzymali je: była Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Zofia Giełczyńska, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bogusław Giełczyński, Naczelnik Wydziału Oświaty UM Janusz Stopka, oraz Naczelnik Wydziału Organizacyjnego UM Andrzej Zając.

- Dziękuję panie Burmistrzu, dziękuję wysokiej radzie, że dzisiaj tu wspólnie możemy obchodzić rocznicę tego pięknego dnia, żeby przypomnieć sobie fragmenty naszej historii, kiedy byliśmy wielcy i bądźmy dalej wielcy. Mamy ku temu wielkie szanse – powiedział wicewojewoda Andrzej Harężlak, który w imieniu Prezydenta wręczył medale zasłużonym.

Następnie przyszła pora na wręczenie statuetek Honorowych Ambasadorów Miasta Nowego Targu, które Burmistrz Marek Fryźlewicz przyznał primatorowi partnerskiego miasta Kieżmark Igorowi Sajtlavie, Marii i Mieczysławowi Kucharskim oraz Tadeuszowi Wiśniowskiemu.

W samo Święto Niepodległości po uroczystej mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej uroczysty pochód pocztów sztandarowych przeszedł na Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego. Tam odsłonięta została tablica pamiątkowa wmurowana w budynek postawiony tam w ramach rewitalizacji owego stadionu.

- Marszałek Józef Piłsudski, komendant, twórca, architekt i żołnierz wolnej Polski. Ten który we współdzialaniu z politykami różnych opcji, różnych przekonań, różnego pochodzenia, stworzył wolną i niepodległą, a wszyscy politycy którzy brali w tym udział stali się, czego dzisiaj niestety nie możemy powiedzieć o obecnej klasie politycznej, mężami stanu – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz tuż przed odsłonięciem tablicy ufundowanej przez wykonawcę rewitalizacji stadionu – firmę Chemobudowa. Autorem tablicy jest pochodzący z Nowego Targu artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.