PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Biało-czerwona filmowa” za nami

Wtorek, 25 listopada 2014 r.
Autor: MOK NT

„Biało-czerwona filmowa” za namiDziękujemy za udział w spotkaniach (na które składały się 3 elementy: wprowadzenia filmowe, pokazy filmów i rozmowy z gośćmi) w ramach projektu "Biało-czerwona filmowa – spotkanie z filmem polskim w kontekście patriotyzmu jutra”. Co warte podkreślenia te wszystkie 3 elementy były ważne w poszukiwaniu odniesień do patriotyzmu jutra. Wprowadzenia Pani Aleksandry Sadowicz otwierały wątki poza filmowe, odnosząc się do twórców poszczególnych filmów, ale i poszczególnych "haseł" kolejnych pokazów "Wolność", "Przeszłość", "Patriotyzm". Prezentowane filmy były nie tylko ważne ze względu na poruszaną tematykę, ale także na sam swój "warsztat": zdjęcia, muzykę, klimat filmu, grę aktorską, czy pracę kamery. Niemniej bardzo ważnym elementem projektu okazały się spotkania z gośćmi.


Pan Jan Studentowicz przypomniał lata '80 XX wieku i zaangażowanie nowotarżan w działalność lokalnych struktur "Solidarności”, a piękne było to częste mówienie "my", pokazujące, że możemy zrobić coś wielkiego tylko działając wspólnie i to wspólnie nie tylko w jednym środowisku, ale łącząc różne środowiska. Pocieszające jest także patrzenie z optymizmem w przyszłość przez naszego gościa.

Pani Karolina Panz ukazała współistnienie polsko-żydowskie na przykładzie kilku rodzin z Nowego Targu, a przywołane zdjęcia i opowieści, a może najbardziej także przykład rozmowy ze swoim kilkuletnim synem o to dlaczego angażuje się w tą tematykę (Mamo dlaczego ciągle piszesz o Żydach? To byli Polacy wyznania Mojżeszowego), pięknie pokazał, że mówienie o wspólnej przeszłości jest konieczne, choć trudne bo obnaża bolesne i nie do końca zbadane i uświadamiane wojenne i powojenne losy Żydów, przez współczesnych.

Z kolei Marysia Galik ukazała niezwykłą siłę charakteru, dążność do kształtowania swojego życia pomimo przeciwności fizycznych, które może postawić na naszej drodze los. Był to także przykład, że można nie zgadzać się z zastaną rzeczywistością i próbować ją zmieniać, a dla wszystkich słuchaczy była to możliwość nowego spojrzenia na codzienność osób niepełnosprawnych.

 Moderatorem każdej z rozmów był Pan Maciej Krupa będąc nie tylko przewodnikiem po tematach, ale równorzędnym rozmówcą z prawdziwie radiowym głosem.

W projekcie wzięło udział ponad 1000 uczestników z nowotarskich i nie tylko szkół (Zespół Szkół Nr 1 w Nowym Targu, Prywatne Liceum w Nowym Targu, I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu, Zespół Szkół Zawodowych w Krościenku, II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu, Pienińska Szkoła Zawodowa w Szczawnicy, Gimnazjum Nr 2 w Nowym Targu). A widzami wieczornych spotkań była młodzież i dorośli, kombatanci, członkowie stowarzyszeń, lokalni samorządowcy, a także ci którym bliskie jest kino i połączenie X muzy z tak ważnym zagadnieniem jakim jest patriotyzm.

Podziękowania dla Województwa Małopolskiego, które było Partnerem Przedsięwzięcia. Podziękowania także dla Patronów Honorowych: Pana Burmistrza Marka Fryźlewicza oraz Pana Starosty Krzysztofa Fabera.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.